ثبت 40 هزار پتنت توسط 10 شرکت برتر دنیا در حوزه ICT/ تحقیقات در کشور منطبق با تقاضاهای موجود تدوین نشده است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: یکی از ضعف‌های عملکردی ما این است که تحقیقات در کشور منطبق با تقاضاهای موجود تدوین نشده است.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز به نقل از مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، نخستین جلسه کمیسیون «فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان» با موضوع «بررسی موانع و راهکارهای پیش روی شرکت‌های بزرگ صنعتی و اقتصادی کشور در ورود به حوزه‌های دانش‌بنیان» به ریاست سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

شرکت‌ها به دلیل منافع تحقیق و توسعه به آن توجه دارند

در این جلسه عاملی با اشاره به اهمیت اقتصاد دانش‌بنیان خاطرنشان کرد: در موضوع ارتباط میان بخش خصوصی و صنعتی، شرایط متفاوتی بین کشور ما با کشورهای پیشرفته وجود دارد.

وی بیان کرد:‌ در آمریکا بودجه مربوط به تحقیق و توسعه (R&D) در حدود 450 میلیارد دلار بوده که تنها 30 درصد آن متعلق به دولت بوده و 70 درصد آن، سهم بخش خصوصی است.

عاملی ادامه داد: بودجه تحقیق و توسعه (R&D) سال 2017‌ شرکت آلفابیت که شرکت مادر گوگل است در حدود 16.5 میلیارد دلار بوده که با کسب درآمد حدود 117 میلیارد دلاری به سود خالص 12 میلیارد دلار دست پیدا کرده است.

وی افزود: ‌در سال 2018 این شرکت 24.5 میلیارد دلار برای تحقیق و توسعه (R&D) هزینه کرده که به درآمد 137 میلیارد دلاری افزایش پیدا کرده است و به روشنی نشان می‌دهد شرکت‌ها به دلیل منافعی که تحقیق و توسعه (R&D) برای آنها تأمین می‌کند، به این امر توجه ویژه‌ای دارند.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران گفت: ‌یکی از ضعف‌های عملکردی ما این است که تحقیقات در کشور منطبق با تقاضاهای موجود تدوین نشده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تبیین روند توسعه صنعتی شدن در سه مرحله تاریخی پیشاصنعتی، صنعتی و پساصنعتی گفت: در دوران پساصنعتی تمام پیکره توسعه و تجدد بر بدنه فناوری‌های جدید تکیه زده و این دوران، دوره فناوری‌های با بازده بالاست که ذیل آن صنعت چهار موسوم به صنعت فیزیکی-سایبری شکل گرفته با تأمین بستر رشد کوانتومی فضای رشد لازم با بازدهی بالا را فراهم کرده است.

وی افزود:‌ در زمینه تحقیق و توسعه 10 دانشگاه برتر دنیا تنها دو هزار اختراع ثبت کرده‌اند، حال آنکه در مقابل 10 شرکت برتر دنیا که همه آنها در حوزه فناوری‌های جدید کار می‌کنند 40 هزار اختراع به ثبت رسانده‌اند و نشان می‌دهد چیزی مثل پتنت متعلق به همین شرکت‌هاست.

عاملی با اشاره به این نکته که خلاقیت، قانون تولید می‌کند، گفت:‌ با توجه به اینکه بحث اقتصاد دانش‌بنیان از مؤلفه‌های اثرگذار در کشور است و مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) نیز به این موضوع توجه ویژه‌ای قرار دارد و به همین دلیل موضوع اقتصاد دانش‌بنیان در اولویت‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار گرفته است.

وی افزود‌: علم نیاز به مدافع دارد که یکی از مهمترین این مدافعان، صنعتگران هستند و جالب اینجاست که دانشگاهی‌های ما در کمپانی‌های بزرگ جهانی به کارگیری می‌شوند؛ اما در داخل توجه لازم به آنها صورت نمی‌گیرد.

در ادامه این جلسه سوزنچی معاون خط مشی‌گذاری ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به جلسه اخیر این شورا گفت: با نگاهی که به تجربیات کشورهای مختلف صورت گرفته، دو راه برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان احصا شده است که یکی توجه به توسعه نیروی انسانی و دیگری توجه به شرکت‌ها و صنایع دانش‌بنیان است. در صدد هستیم با برگزاری جلسات مذکور راهکارهای رفع موانع دانش‌بنیان در کشور را احصا کنیم.

کبگانیان: 50 درصد نقشه جامع علمی به اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه فناوری اختصاص دارد

در ادامه این جلسه کبگانیان،‌ قائم‌مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور تأکید کرد: حدود 50 درصد از محتوای نقشه جامع علمی کشور به موضوع اقتصاد دانش‌بنیان و توسعه فناوری در کشور اختصاص دارد.

حمید کشاورز مؤسس شرکت کروز گفت: پیش از توجه به موضوع اقتصاد دانش‌بنیان باید به موضوع کسب و کار توجه ویژه‌ای صورت گیرد و به دنبال تقویت آن، به رفع موانع و تهیه مراکز تحقیقاتی دست پیدا کنیم.

وی افزود:‌ واحدهای بزرگ که می‌تواند هزینه تحقیق و توسعه را تأمین کنند، بسیار اندک هستند و اینکه از واحدهای کوچک انتظار توسعه تحقیق و توسعه داشت، خطاست.

کشاورز ادامه داد:‌ نیازمند بازتعریفی از مسیر توسعه اقتصاد کسب و کار و اقتصاد دانش بنیان در کشور هستیم، ضمن آنکه باید به اقتصادهای کشور اجازه داده شود که بزرگ شوند تا به دنبال آن به مسائلی چون تحقیق و توسعه اهمیت بسزایی دهند. اعتماد به بخش خصوصی که از لحاظ عملکردی موفق بوده است، باید تقویت شود.

نیازمند هم‌افزایی بین قوای سه‌گانه در کشور هستیم

سلیمانی مدیر عاملی شرکت کاله گفت:‌ به دلیل چندنرخی بودن ارز، سال‌هاست که نتوانسته‌ایم برنامه‌ریزی دقیقی برای آینده صنعت خودمان انجام دهیم و در حال حاضر برخی اقدامات اجرایی، مانع توسعه فعالیت‌های ما می‌شود.

وی افزود: تا زمانی که اجرای قانون و شفافیت در کشور نهادینه نشود، صنعت و اقتصاد معنای درستی پیدا نمی‌کند و در همین راستا پیش از هرچیز نیازمند هم‌افزایی بین قوای سه‌گانه در کشور هستیم.

مهبودی رئیس هیئت مدیره شرکت سیناژن گفت:‌ این شرکت در سال‌های 73 تا 85 نزدیک به 70 درصد سود خود را به امر تحقیق و توسعه اختصاص داده است.

وی افزود:‌ نیازمند مکانیسمی برای توسعه هدفمند اقتصاد دانش بنیان هستیم و باید توجه داشت که هنوز در ایران به مقوله صنعت به معنای واقعی کلمه دست نیافته‌ایم و دولت باید به این باور برسد که شریک صنایع است.

رئیس هیئت مدیره شرکت سیناژن گفت:‌ چندنرخی بودن ارز از مشکلات جدی است که پیش روی صنعت قرار دارد. در بازه زمانی 82 تا 89، تعداد 22 دارو وارد بازار کرده‌ایم که متأسفانه به دلایلی از سال 93 ورود آنها به بازار متوقف شده است و با ممانعت وزارت بهداشت و مشکلات بیمه‌ای مواجهیم، ضمن آنکه ایران بعد از ژاپن بزرگترین تولید کننده محصولات بیوتک در دنیا محسوب می‌شود.

صنعت فعلی در تلاش است تا فقط بقای خود را حفظ کند

نوری مدیرعامل شرکت تک ماکارون گفت:‌ هزینه تحقیق و توسعه ما کمتر از حقوق و تحقیقات و حمل و نقل مواد است؛ چون صنعت فعلی در تلاش است تا فقط بقای خود را حفظ کند؛ چه برسد به آنکه به دنبال پیشرفت باشد.

وی افزود:‌ دغدغه بقا برای شرکت‌ها و تأمین مواد و حقوق کارکنان شرکت‌های تولید کننده از مسائل اصلی برای شرکت‌هاست.

اکثر مالیات‌ها بر تولید گرفته می‌شود

بابایی مشاور شرکت خودروسازی سایپا گفت:‌ متأسفانه اکثر مالیات‌ها بر تولید گرفته می‌شود و قابل توجه است که بانک‌ها بیش از پنج هزار میلیارد تومان وام با نرخ بالای 24 درصد از خودروسازی سایپا گرفته‌اند.

وی افزود:‌ قیمت‌های دستوری که از طرف بالادستی ارائه می‌شود موجب ضعف عملکردی خودروسازی‌ها می‌شود و باید توجه داشت که خودروسازی چون از مواد اولیه متضرر می‌شود، سالیانه هزارمیلیارد تومان در حال ضرردهی است.

بابایی ادامه داد:‌ صنعت اگر احساس کند که باید نیازهای خود را از دانشگاه تأمین کند و اگر دانشگاه مقید باشد نیازهای صنعت را روزآمد کند، ممکن است به ارتباط میان صنعت و دانشگاه دست پیدا کرد.

اشاره به دخالت در امر تولید و ضعف در سیستم بانکداری

نظری از گروه خودروسازی بهمن گفت:‌ دخالت در امر تولید و ضعف در سیستم بانکداری کشور از موارد جدی است که متأسفانه بزرگ شدن تولید را به نوعی مسخره می‌کند.

تحقیق و توسعه در خودروسازی مورد توجه قرار نگرفته است

خسروی قائم‌مقام معاون تحقیق و توسعه ایران خودرو گفت: سه تا چهار درصد سرمایه شرکت‌ها باید برای تحقیق و توسعه باشد؛ اما وقتی دچار بدهکاری در تأمین قطعات هستیم، عملاً تحقیق و توسعه در خودروسازی کشور چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

عاملی خاطرنشان کرد: ورود ما به موضوع اقتصاد دانش‌بنیان به طور خاص و صنعت به طور عام ورودی است که در آن دانشگاه یک طرف ماجرا قرار دارد و در این رابطه اموری که از جنس سیاستگذاری کلان برای رفع مشکل صنعت و ارتباط آن با دانشگاه و یا پربازده‌تر شدن صنعت باشد، می‌تواند در جلسات آتی مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1043871