افزایش ۳۵ درصدی کشف سوخت و ۵۹ درصدی مواد مخدر در مرزها

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی گفت: در حوزه مواد مخدر ۵۹ درصد افزایش کشف، در حوزه ارز با افزایش 6 برابری کشفیات و در حوزه سوخت با افزایش ۳۵ درصدی کشفیات مواجه هستیم.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، سردار قاسم رضایی امروز در گردهمایی ارائه نیازهای فناورانه در پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان این که ایران کشوری بزرگ با بیش از ۸۷۵۵ کیلومتر مرز است، گفت: ایران با ۱۵ کشور همسایه است که پس از کشورهای چین و روسیه به لحاظ تعداد همسایگان در رتبه سوم دنیا قرار دارد.

وی با بیان این که قبل از انقلاب حفاظت از مرزها مسئله کشور نبود گفت : ولی پس از انقلاب اسلامی و تغییر در مولفه‌ها و آرمان‌ها مرزهای کشور در جمهوری اسلامی ایران تعریف خاصی پیدا کرده و طبق قانون مرزبانان مسئول حفظ امنیت مرزها هستند ولی در حال حاضر مقابله با قاچاق به آنها تحمیل شده و لازم است با استفاده از فناوری‌های تولید در کشور رفاه را برای آنها تامین کنیم تا بتوانند به صورت هدفمند با پدیده قاچاق کالا و ارز مقابله کنند.

سردار رضایی یکی از تهدیدهای اصلی مرزها را بحث قاچاق به دلیل وضعیت اقتصادی کشور دانست و ادامه داد: بسیاری از کالاها در ایران ارزان بود، از این رو مفهوم قاچاق در کشور دیکته شد و پس از ۴۰ سال این امر به فرهنگ تبدیل شد.

یکی از تهدیدهای اصلی مرزها بحث قاچاق به دلیل وضعیت اقتصادی کشور است چرا که بسیاری از کالاها در ایران ارزان بود، از این رو مفهوم قاچاق در کشور دیکته شد و پس از ۴۰ سال این امر به فرهنگ تبدیل شد

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران قاچاق را هر گونه تردد غیر مجاز همراه با کالا تعریف کرد و ادامه داد: قاچاق در همه مرزهای کشور مشخصات یکسانی ندارد؛ به گونه ای که در مرزهای شرقی کشور قاچاق مواد مخدر، در مرزهای شمال غربی کالاهای ضد فرهنگی مانند مشروب و کالاهای ضد امنیتی و در حوزه دریاها قاچاق لوازم زندگی و ضد فرهنگی صورت می‌گیرد.

وی با ابراز تاسف از این که در مرزهای مشترک با همسایگان مدیریت مشترک انجام نشده است گفت: مدیریت مرزها با کشورهای همسایه بیشتر یک طرفه و از سوی جمهوری اسلامی ایران انجام شده است ولی در برخی از مرزها مانند مرزهای شمالی با کشورهای ترکمنستان و آذربایجان به دلیل آن که مرزها به صورت هماهنگ و همزمان مدیریت می‌شود مرزبانی کنترل شده است.

رضایی با اشاره به مرزبانی کشور در حوزه‌های آبی و دریایی افزود: مسئولیت مرزبانی از مرز تا ساحل تعریف می‌شود ولی از آنجا که در این حوزه ضعیف عمل شده است مرزبانی از ساحل تا مرز تعریف می‌شود. مرزبانی در دریاها نیازمند مدیریت و ابزارهای خاصی است.

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با بیان این که ما خلاءهایی در این حوزه داریم،گفت: این گردهمایی در حوزه مبارزه با قاچاق کالا موجب تقویت ارتباطات میان حوزه‌های اجرایی و دانش بنیان خواهد شد و این امر اقدام جدیدی است که باید ادامه یابد.

وی همچنین به معضلات مرزبانی در کشور اشاره کرد و در این باره توضیح داد: در مرزها اختلاف ۸۰ درجه سانتیگراد دما را داریم به گونه‌ای که در برخی از مناطق با دمای ۳۰ درجه سانتیگراد باید مرزبانان مأموریت خود را انجام دهند و تا هشت ماه بعد در سخت ترین شرایط مرزبانی می‌کنند ضمن آن که مقابله با قاچاق نیز به ماموریت‌های آنها تحمیل شده است.

وی با تاکید بر این که مسئولیت مرزبانان تنها حفظ مرزها است تاکید کرد: ولی ترددهای همراه با کالا به مسئولیت‌های آنها اضافه شده است به گونه‌ای که در برخی از استان‌ها به عنوان یگان مبارزه با قاچاق فعالیت می‌کنند و این در حالی است که شرایط سخت سرمایی و جوی نیز بر آنها تحمیل می‌شود.

وی با تاکید بر ضرورت به کار گیری فناوری های نوین در امر مرزبانی گفت: در مرزهای جنوب شرق کشور بادهای تند و گرمای بیش از 6 ماه نیز حاکم است و در مرزهای آبی نیز شرایط شرجی تا ۹۰ درصد وجود دارد و مرزبانان باید با شناوران سنتی اقدام به مرزبانی کنند.

فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با بیان این که ما برای مقابله با قاچاق اقدامات قانونی و جدی را داریم گفت: علیرغم همه کنترل‌های صورت گرفته در حوزه سوخت ما با بیش از ۳۵ درصد افزایش کشف سوخت مواجه هستیم و در حوزه مبارزه با موادمخدر با ۹۵ درصد افزایش کشف مواجه هستیم.

علیرغم همه کنترل‌های صورت گرفته در حوزه سوخت ما با بیش از ۳۵ درصد افزایش کشف سوخت مواجه هستیم و در حوزه مبارزه با موادمخدر با ۹۵ درصد افزایش کشف مواجه هستیم

سردار رضایی با تاکید بر این که در حوزه ارز در سال جاری با افزایش ۶ برابری کشفیات ارز روبه‌رو بودیم گفت: به دلیل یک سری ناهماهنگی‌ها در حوزه مدیریت ما همچنین شاهد خروج جوجه‌های یک روزه و همچنین قاچاق گوجه فرنگی هستیم.

وی با بیان اینکه کالایی که برای قاچاق آن مقابله می‌شود پس از یک ماه ما با ورود غیر قانونی همان کالا مقابله می‌کنیم، ادامه داد: در این شرایط مرزهای ما تنها هستند و امروز خوشحال هستم که در چنین گردهمایی حضور یافتم تا بتوانیم از فناوری‌ها در امر مرزبانی استفاده کنیم.

سردار رضایی با تاکید بر این که شرایط امروز مرزبانی بسیار حساس تر و دقیق تر شده است گفت: ما از بازدید مسئولان از مرزهای کشور حمایت می‌کنیم تا دستگاه‌ها در بازدیدهای خود با نیازمندی‌های بخش مرزبانی کشور آگاه شوند و بتوانند با همکاری بخش‌های علمی و دانشگاهی این نیازمندی‌ها را مرتفع کنند.

وی با بیان این که مرزبان یک مرزبان است گفت: بر طبق قانون مرزبانان مسئول حفظ امنیت مرزها هستند اما از طرفی وظیفه دیگری به عنوان مبارزه با قاچاق کالا بر دوش آنها گذاشته شده است این در حالی است که ما در بازدیدهایی که از کشورهای دیگر داشتم مشاهده کردیم فاصله زیادی با آنها داریم.

رضایی اضافه کرد: علیرغم اینکه ایران نسبت به کشورهای همسایه پیشروتر و غنی‌تر است ولی در حوزه اجرا و بهره برداری فاصله زیادی با دیگر کشورها داریم.

وی گفت: مرزبانان فرزندان این ملت هستند و باید با ابزارهای علمی و فناوری، رفاه برای آنها فراهم کنیم تا با اعتقاد راسخی که به کشور دارند به صورت هدفمند با پدیده قاچاق کالا و ارز مبارزه کنند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1043978