بسیج نهادی اجتماعی با مأموریت های متنوع

رئیس کانون بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی گفت: اگر امروز توفیق این را داشته‌ایم که کشورمان را از گزند همه تجاوزات دشمنان حفظ کنیم، به یمن حضور گسترده و قدرتمند بسیج بوده است.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، حسینعلی اسدی رییس کانون بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) گفت: بسیج نهادی وسیع و پاسخگوی تمام نیازهای اساسی و حیاتی جامعه است و نه صرفا نهادی نظامی که فقط در زمان جنگ و برای مقابله با دشمن به کار آید، بلکه این سازمان مردم نهاد چنان در تار و پود جامعه تنیده شده است که امکان انفصال آن قابل تصور نیست.

اسدی ضمن بیان تاریخچه‌ای مختصر از پیدایش بسیج اظهار کرد: در عصر حاضر، حرکتی مردمی همانند جریان تحریم تنباکو و مبارزه با استعمار دولت انگلستان که با فتوای جهادی مرجعیت عالیقدر شیعه صورت گرفت و استمرار این حرکت تا براندازی رژیم منحوس پهلوی و سرنگونی حکومت شاهنشاهی در بهمن 1357 را می‌توان از اثرات و ثمرات تفکر بسیجی دانست.

وی افزود: در دوران انقلاب اسلامی با برملا شدن ماهیت تجاوزکارانه آمریکا و فراهم آمدن تسخیر لانه جاسوسی و احتمال مداخله نظامی آمریکا، درایت و هوشیاری بی‌نظیر امام خمینی(ره) موجب صدور فرمان بسیج مستضعفین و انسجام این مولود انقلاب در پنجم آذرماه 1358 شد.

اسدی بیان کرد: بنا به فرموده امام خمینی(ره) مبنی بر ضرورت آموزش دفاعی همه اعضای جامعه و تشکیل بسیج مردمی مبتنی بر آموزه‌های دینی که بر تجهیز و آمادگی جامعه اسلامی برای جهاد با مال و جان در راه خدا تأکید می‌کند، می‌توان هدف از تشکیل بسیج را سازماندهی، آموزش، تجهیز و بکارگیری نیروهای مردمی در ماموریت‌های محوله با توجه به شرایط سنی چه در زمان جنگ و چه در زمان صلح و بالاخص در زمان بروز شرایط بحرانی دانست.

عضو هیأت علمی واحد اصفهان(خوراسگان) گفت: نگرش جدیدی در جامعه در خصوص بسیج شکل گرفته است این است که بسیج صرفاً یک حرکت نظامی و آمادگی دفاعی برأی زمان جنگ و اضطرار نیست، بلکه در شرایط صلح می‌توان کارکردهای فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی برای آن تصور کرد و بسیج در جمهوری اسلامی ایران این تصور را به واقعیت تبدیل کرد که از جمله این مصادیق همکاری با دولت و وزارتخانه‌ها در سازندگی، همکاری بسیج خواهران نیروی مقاومت با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حمایت و پشتیبانی از نخبگان و طرح‌ها و ایده‌ها و اختراعات آن‌ها در همه علوم اعم از پزشکی، نظامی، نانو و ... را می‌توان نام برد.

اسدی تصریح کرد: مهم‌ترین انتظارات و ماموریت‌های بسیج در طول تاریخ چهل ساله آن را باید در مواردی همچون آمادگی مقابله با استکبار و متجاوزین به میهن اسلامی، قیام و مقابله با انواع انحرافات در جامعه، جهاد علمی و مبارزه عملی در همه عرصه‌های مورد نیاز در کشور و همچنین تعلیم و تربیت جوانان در جهت پاسداری از اصول و اهداف انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بیان کرد.

انتهای پیام /

کد خبر: 1044047