در گفت‌و‌گو با ایسکانیوز مطرح شد؛

افزایش 35‌درصدی جذب دانش‌‌‌آموز در مدارس سما استان کرمان/ تأسیس 12 مدرسه تا پایان سال در استان

چهارشنبه 6 آذر 1398 - 10:56
کد مطلب: 1044237
زنگ آغاز سال تحصیلی مدارس سما کشور با حضور رئیس دانشگاه آزاد

معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان گفت: امسال با افزایش 35‌درصدی جذب دانش‌‌‌آموز نسبت به سال قبل مواجه شدیم و استقبال از این مدارس به صورتی است که ظرفیت پذیرش و ثبت‌‌‌نام دانش‌‌آموزان در سطح استان، قبل از شروع سال تحصیلی تکمیل خواهد شد.

مجید خزایی معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی استان کرمان در گفت‌‌و‌‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، درباره فعالیت مدارس سما در این استان گفت: در حال حاضر 46 مدرسه سما و هشت هزار و 200 دانش‌‌آموز در مدارس سما استان کرمان داریم؛ همچنین 4 آموزشکده با هزار و 300 دانشجو در رشته‌‌‌های فنی و مهندسی فعالیت داشته و به تربیت دانشجو می‌‌‌پردازند. آموزشکده واحد کرمان، 6 عضو هیئت علمی داشته و بقیه آموزشکده‌‌‌‌‌‌ها در سطح استان، هیئت علمی ندارند.

وی درباره نحوه جذب و ورود دانشجویان به مدارس سما تشریح کرد: برای پذیرش دانش‌‌‌آموزان در مدارس سما، گزینش خاصی صورت نمی‌‌‌گیرد. امسال هم با افزایش 35‌درصدی جذب دانش‌‌‌آموز نسبت به سال قبل مواجه شدیم و استقبال از این مدارس به صورتی است که ظرفیت پذیرش و ثبت‌‌‌نام دانش‌‌آموزان در سطح استان، قبل از شروع سال تحصیلی تکمیل خواهد شد. هدف ما ارتقای سطح علمی دانش‌‌‌‌‌‌‌آموزان در استان بوده بر همین مبنا، دانش‌‌‌‌‌‌‌آموزان در کلیه سطوح ضعیف و قوی پذیرش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. جایگاه مدارس سما در سطح استان به صورتی است که معمولا تا اردیبهشت هر سال، ظرفیت مدارس برای سال تحصیلی جدید پر می‌‌‌شود.

معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد کرمان اسلامی خاطرنشان کرد: دوره‌‌‌های فوق‌‌‌‌‌برنامه مختلفی چون کار با چوب و معرق‌‌کاری، طراحی دوخت و خیاطی را در مدارس سما برگزار کردیم. در همین راستا، طرح مدرسه عالی مهارتی طراحی دوخت را برای تایید به سازمان مرکزی فرستادیم. در حقیقت، همانند رویکرد دانشگاهی موجود در دانشگاه آزاد اسلامی باید مدارس سما نیز به سمت مدارس خلاق و کارآفرین حرکت کنند و در واقع مهارت‌آموزی از مدارس آغاز شود. در حقیقت، دانشگاه آزاد اسلامی با ورود به عرصه مهارتی‌کردن مدارس سما درصدد ایجاد ساختاری مناسب به‌منظور توانمندی، ارتقای سطح خودباوری، مسئولیت‌پذیری و تقویت فرهنگ تلاش و پرورش نسلی کارآفرین و اشتغال‌زاست.

خزایی تاکید کرد: بهترین و با ارزش‌ترین سرمایه‌های فکری و انسانی ما معلمان و استادان هستند که باید به بهترین نحو از این پتانسیل استفاده کرد تا این سرمایه‌ها تبدیل به سرمایه‌های اجتماعی شوند و به مرحله نقش‌آفرینی برسند که این موضوع در سما به خوبی تحقق یافته است. قطعا با صمیمیت، شفافیت، صداقت و برنامه‌ریزی سرمایه‌های انسانی تبدیل به سرمایه‌های اجتماعی خواهد شد.

معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد کرمان اسلامی درباره نحوه جذب معلمان در مدارس سما استان اظهار کرد: از طریق فراخوان و مصاحبه، معلمان منتخب در مدارس سما جذب می‌‌‌‌‌‌‌‌شوند. جذب معلمان در مدارس سما استان از معلمان جوان، شناخته شده و مطرح در سطح شهر و فارغ‌‌التحصیلان دانشگاه آزاد خواهد بود. گزینش و جذب معلمان مدارس سما هم توسط سازمان مرکزی دانشگاه آزاد و مدیران انجام می‌‌شود. در حقیقت، جذب معلمان و استادان در مجموعه سما استان کرمان براساس عملکرد آنهاست که هر سال پایشی کلی در این زمینه انجام می‌‌شود و بر مبنای نحوه عملکرد استادان و معلمان، همکاری مجموعه سما با این افراد ادامه خواهد یافت.

وی درباره دستاوردهای مدارس سما استان کرمان در مسابقات علمی و پژوهشی تصریح کرد: در حوزه‌‌‌های پژوهشی و فرهنگی، آموزشکده‌‌‌‌‌ها و مدارس سما ما در سطح استان، رتبه‌‌‌های کشوری در سطح استان را کسب کردند و نام مدارس سما استان کرمان در سطح کشور را مطرح کردند.

خزایی گفت: براساس برنامه تعیین شده از سوی سازمان مرکزی، واحدهای هر استان موظف‌اند تا سال 1400، تعداد مدارس سما خود را افزایش دهند بر همین مبنا، تا آخر امسال، تاسیس 12 مدرسه سما را در سطح استان داریم.

معاون آموزش‌های عمومی و مهارتی دانشگاه آزاد کرمان اسلامی متذکر شد: شهریه مدارس سما از مدارس غیر‌‌انتفاعی پایین‌‌‌‌‌‌تر بوده و این در شرایطی است که بسیاری از مدارس ما امکانات بیشتری نسبت به مدارس غیرانتفاعی دارند؛ بر همین مبنا، با استقبال مناسبی برای حضور دانش‌‌‌آموزان در مدارس سطح استان مواجه هستیم.

وی درباره نحوه پرداخت حقوق معلمان در مدارس سما استان اظهار کرد: نحوه پرداخت حقوق در مدارس سما استان به صورت ماهیانه بوده که گروهی از این معلمان جزو نیروهای آموزش و پرورش هستند و گروه دیگر نیروی آزاد که حقوق آنها به صورت ساعتی و میزان ساعت حضور پرداخت خواهد شد. میزان حقوق پرداختی معلمان سما هم با توجه به میزان ساعت کار و مدرک تحصیلی متفاوت است.

انتهای پیام/

188 / 188

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار