75 درصد ساختمان های دولتی برای تردد معلولان مناسب سازی نشده  است

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به آمار و ارقام اجرای قوانین مربوط به حوزه معلولان گفت: تنها ۲۵ درصد ساختمانهای دولتی برای معلولان مناسب ساخته شده است.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران شامگاه امشب در مراسم روز جهانی و هفته ملی افراد دارای معلولیت که در برج میلاد برگزار شد گفت: یکی از محورهای مربوط به معلولان موضوع نگرش افراد جامعه به افراد دارای معلولیت است.

وی ادامه داد: معلولیت دو منشأ دارد یا ژنتیک است یا در طول زندگی فرد بر اثر اتفاقاتی که می افتد معلولیت ایجاد می شود.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: در جهان 10 درصد جامعه معلولیتهایی با درجات مختلف تشکیل می دهد و در ایران هم اگر چه یک و نیم میلیون معلول تحت پوشش هستند اما تعداد حتما بیش از این است.

محسن هاشمی گفت: به نظر می رسد تعداد معلولان حدود 3 میلیون نفر است که باید حواسمان به این افراد در کل کشور باشد زیرا قشر عظیمی را به خود اختصاص می دهند.

وی افزود: متاسفانه در هیچ کدام از سازمان ها از جمله شهرداری ها به این موضوع به اندازه کافی توجه نشده است که این یک نقص در مدیریت محسوب می شود.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: موضوع جالب این است که همه معلولان اگر یک نقصی به صورت خدادادی دارند حتما یک وجه متمایز و ویژه دارند که متاسفانه ما در کشف این ویژگی برتر فرد معلول ناتوان بوده ایم.

محسن هاشمی تصریح کرد: وقتی آن قدرت برتر معلولان شناسایی شود و تشویق شده و آن استعداد شکوفا شود منجر به رشد بیشتر معلول و همچنین شکوفایی ابعاد دیگر زندگی آن فرد می شود.

وی گفت: موضوع دوم بحث مناسب سازی و بحث پیاده سازی قوانین موجود است. اتفاقا در حوزه معلولان هم قوانین زیاد است و جالب است که بدانید قوانین این حوزه اتفاقا قوانین به روز و جدید هستند.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران افزود: ما در کشورمان خوب کار می کنیم و قانون زیاد می نویسیم اما به موعد اجرا که می رسد آنقدر خوب اجرا نمی کنیم.

محسن هاشمی ادامه داد: امروز براساس آمار تنها ۲۵ درصد ساختمان های دولتی مناسب ساخته شده اند و درست ساخته شده اند در حالی که براساس قوانین باید همه ساختمان ها اینگونه ساخته شود.

وی افزود: یادش بخیر آقای قالیباف می گفتند که من ایستگاه مترویی را افتتاح نمی کنم مگر اینکه پله برقی داشته باشد کاش در آن زمان می گفتند ایستگاه مترویی افتتاح نمیکنم مگر اینکه آسانسور برای تردد معلولان داشته باشد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: قرار دادن این آسانسورها شاید حتی از پله برقی هایی که نصب کرده ایم هم ارزان تر می شد و هزینه مان کمتر می شد.

محسن هاشمی ادامه داد: ۶۰ درصد مردم می گویند فضای شهر برای معلولان مناسب نیست و از آن ۴۰ درصد باقی مانده هم بخشی می گویند همه شهر مناسب نیست.

انتهای پیام/

کد خبر: 1044551