کدام زخم‌ها باعث مرگ بیمار می شود؟/درمان زخم نیاز به کار تیمی دارد

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به اینکه درمان زخم مشابه در افراد مختلف بسته به شرایط  بیمار و ویژگی‌های زخم متفاوت است، گفت: درمان زخم نیاز به برنامه گروهی و تیمی دارد.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، دکتر محمد رضوان، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی روز دوشنبه در حاشیه برگزاری سمینار یکروزه مدیریت زخم گفت: در این سمینار که در بیمارستان عرفان نیایش با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته برگزار شد، جدیدترین دستاوردهای علمی و درمانی در حوزه زخم مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه تشخیص به موقع زخم، نوع زخم و درمان صحیح آن بسیار حائز اهمیت است گفت: به طور کلی زخم ها به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می شود که نوع حاد شامل زخم های ناشی از بریدگی یا زخم جراحی است ولی زخم های مزمن مانند زخم بستر مزمن، زخم ناشی از دیابت و زخم گرفتگی عروق مزمن است و یا اینکه فرد بر اثر بیماری خاص در پوستش ایجاد زخم شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: تعریف زخم، صدمه به بافت زنده پوست است و اینکه آیا زخم می تواند سبب مرگ و میر افراد شود بستگی به محل زخم و نحوه درمان آن و اینکه چه موقع تشخیص داده شود، دارد.

دکتر رضوان گفت: بیماری‌هایی مانند سکته های مغزی می‌تواند سبب زخم بستر به دلیل ناتوانی و عدم تحرک ناشی از سکته مغزی در فرد شود و این زخم می‌تواند تبدیل به عفونت و سپس به خون منتقل شود و در نهایت مرگ فرد را به همراه داشته باشد همچنین زخم پای دیابتی اگر به موقع درمان نشود ممکن است عوارض جبران ناپذیری را از جمله قطع پای بیمار به‌همراه داشته باشد که البته در سال‌های اخیر با راه اندازی کلینیک های زخم و درمان‌های منسجم این عوارض ناشی از زخم به شدت کاهش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه درمان زخم یک اقدام انفرادی نیست و نیاز به برنامه و هماهنگی گروه بالینی و ارزیابی کامل بیمار قبل از درمان دارد،گفت: درمان زخم باید با همکاری جراح عمومی، جراح پلاستیک، متخصص داخلی، متخصص عفونی، قلب و عروق و کارشناس مجرب به زخم حتی متخصص تغذیه، بیهوشی و فوق تخصص درد صورت ‌گیرد.

وی گفت: هرگز زخم یکسان در دو فرد متفاوت مشابه نیست و روند درمان یکسانی ندارند و این مسئله بستگی به شرایط جسمانی و فیزیکی و حتی وضعیت بیماری های مزمن در فرد دارد که همه این موضوعات در کلینیک زخم باید مورد بررسی قرار گیرد تا درمان موفق برای بیمار انجام گیرد.

دکتر رضوان گفت: تعداد کلینیک های زخم استاندارد در کشور انگشت شمار است و توسعه آن ضرورت دارد البته ساخت اولین کلینیک زخم حدود ۱۵ سال پیش انجام گرفت و امروزه برخی از افراد اقدام به راه اندازی کلینیک هایی می کنند که تعریف کلینیک زخم در آنها وجود ندارد به عبارتی درمان زخم به صورت گروهی و تیمی انجام نمی‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: دو بیمارستان ‌عرفان و عرفان‌نیایش پیشگام راه اندازی کلینیک زخم بوده و درمان منسجم زخم با روش‌های نوین در حال حاضر در آنها برای بیماران انجام می گیرد که تاکنون نتایج بسیار موفقی را به همراه داشته است.

انتهای پیام/

کد خبر: 1056677