آمریکا جواب قاطعی را در زمان و مکانی که حداکثر درد را احساس کند خواهد گرفت

وزیر امور خارجه با بیان اینکه آمریکا این بار قمار بزرگی کرده است و بداند وعده الهی تخلف ناپذیر است که حق پیروز است، گفت: آمریکا جواب قاطع و حتمی گستاخی خود را در زمان و مکانی که حداکثر درد را احساس کند خواهد گرفت

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، محمد جواد ظریف وزیر امور خاجه کشورمان در نخستین مجمع گفتگوی تهران با تاکید بر اینکه رژیم آمریکا رویکرد روان پریشانه دارد که وقیحانه تهدید به حمله به میراث فرهنگی می‌کند، گفت: آنچه در ۱۳ دی ماه و حمله به سردار سلیمانی و همراهانش اتفاق افتاد، نه تنها حمله به حاکمیت عراق بود بلکه هدف قرار دادن یکی از ارکان امنیت در منطقه نیز بود.

متن کامل سخنرانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیکم و رحمه الله

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

من المؤمنین رجال صدقوا، ما عاهدواالله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر و ما بدلوا تبدیلا
صدق الله العلی العظیم

جناب آقای بن علوی؛ جناب آقای کرزای.

عالیجنابان و سفرای مقیم.

میهمانان محترم.

خانمها و آقایان.

ابتدا مایلم حضور شما را در تهران و در ساختمانی که از امروز به نام شهید سرافراز سردار سپهبد قاسم سلیمانی شناخته خواهد شد خوش آمد گویم.

از برگزار کنندگان و شرکت کنندگان در «مجمع گفتگوی تهران» که در حساس‌ترین شرایط منطقه ما و به منظور هم اندیشی برای خروج از پارادایم خطرناک تجاوز، افراط و خشونت، تشکیل شده است سپاسگزارم و مایلم چند نکته را با شما اندیشمندان و صلح طلبان در میان بگذارم.

امروز در حالی در میان شما هستم که به واسطه جنایت و تروریسم دولتی ایالات متحده آمریکا یکی از دوستان شجاع، با تدبیر، خردورز، و آرمان خواهم، سپهبد شهید قاسم سلیمانی عزیز را از دست داده ام. بزرگ مردی که عمری مجاهدت کرد تا همه ما در دنیایی بهتر و امن تر زندگی کنیم، امروز به دست شقی ترین آحاد بشر به ملکوت اعلی پر کشیده است.

مردم ایران و تمامی استقلال طلبان و استعمار ستیزان منطقه، سوگوار این ضایعه سترگ هستند. آمریکا با ترور یکی از مقامات ارشد نظامی ایران، باب روشهایی را باز کرده است که دیر یا زود گریبان خودش را از شرق تا غرب عالم خواهد گرفت.

ایالات متحده آمریکا بار دیگر به همگان ثابت کرد که هیچ تعهد و احترامی به قواعد و قوانین آمره بین المللی ندارد. این همان رویکرد روان پریشانه و ضد حقوق بین الملل است که وقیحانه تهدید به حمله به میراث فرهنگی ایران که میراث مشترک تمدن و فرهنگ بشری است می‌نماید.

سپهبد شهید، قاسم سلیمانی "ندای" استقلال طلبی منطقه ای بود که دهه هاست به واسطه شهوت بی پایان اربابان زر و زور بین المللی و متحدین نادان و فرصت طلب شان در منطقه به شرایط ناگواری از تجمیع مشکلات و گرفتاری های چندلایه دچار شده است.

آن چه که در آغازین ساعات روز جمعه ۱۳ دی ماه اتفاق افتاد، نه تنها حمله به حاکمیت ملی عراق و ترور وحشیانه و بزدلانه سردار سرافراز ایران بود، بلکه هدف قرار دادن یکی از ارکان "تأمین کننده امنیت" در داخل این جغرافیای دستخوش توطئه های گوناگون، از القاعده گرفته تا داعش و جبهه النصره بود.

گروهک‌هایی که دست پرورده ایالات متحده آمریکا و مستخدمین منطقه ای اش میباشند و بزرگترین دشمن خود را سردارانی، چون قاسم سلیمانی میدانند.

جای تعجب نیست که رئیس جمهور بی ادب و گستاخ آمریکا با ارتکاب خطایی راهبردی برخاسته از حماقت و تکبر، بزرگترین فاتح نبرد بر علیه تروریسم و افراطگرایی و "صلح سازترین ژنرال" منطقه در چند دهه اخیر را ترور میکند، و البته این بار قمار بزرگی کرده است و بداند وعده الهی تخلف ناپذیر است که حق پیروز است "والله غالب علی امره"

خانمها و آقایان

یکی از مهمترین مشکلاتی که منطقه پیرامونی ما گرفتار آن است برداشت های غلط و سوء محاسباتی است که عمیقاً بر معادلات این منطقه تأثیر گذاشته و میگذارد. اینجانب بار‌ها بر این نکته تأکید کردهام که این اختلال شناختی و سوء محاسبات برخاسته از آن، یکی از مزمن ترین ریشه های بحران فعلی منطقه است.

ایالات متحده برای چندمین بار نشان داد که چگونه میتواند با سوء محاسبات و برداشت های غلط از اوضاع داخلی ایران و منطقه، گام های خطرناکی را در نا امن کردن جهان و البته و مألا کشور خود بردارد.

عمق حزن و اندوه ملل منطقه و جهان اسلام و به ویژه تشییع مردمی و بی سابقه ای که ملت های ایران و عراق از پیکر‌های مطهر سردار شهید سلیمانی و همرزمان جاودانه اش از جمله شهید ابومهدی المهندس انجام دادند، مهمترین نشانه خطای عمیق برداشت ها و محاسبات واشنگتن نسبت به ایران و منطقه است.

تنها به این آمار توجه کنید که هزینه سیاست خارجی ایالات متحده در منطقه غرب آسیا در دوران رئیس جمهور فعلی آمریکا با افزایش یک تریلیون دلاری به ۸ تریلیون دلار رسیده است. این جدا از خونها و جانهای معصوم بیشماری است که با این سوء محاسبات ریخته و از دست رفتهاند.

بعید میدانم بر کسی پوشیده باشد که بسیاری از رؤسای جمهور ایالات متحده آمریکا و این بار ترامپ، برای اهداف کوته بینانه سیاست داخلی خود، یک منطقه و حتی جهان را به آتش و خون کشیده اند.

متأسفانه امروز با بزرگترین دروغ تاریخی روبرو هستیم، که ایالات متحده آمریکا با این همه کشتار وخونریزی، به دنبال خیر و صلاح جمعی و صلح و امنیت در جهان و منطقه است.

منطقه ما به دلیل تجاوز‌های بیپایان ایالات متحده آمریکا و درگیری¬های چند سال اخیر دچار وضعیت جنگ بی پایان، افراطیگری و خشونت شده است.

به دلیل نگرش و رفتار ایالات متحده آمریکا و دنباله روان آن، جنگ که به عنوان یک استثناء در روابط بین الملل شناخته شده، متأسفانه به یک هنجار و قاعده در منطقه تبدیل شده است. این حلقه معیوبی است که باید توسط کنشگران منطقه، و تمامی آن‌هایی که متعهد به صلح و آرامش هستند شکسته شود.

متأسفانه این اختلال شناختی و سوء محاسبات صرفاً به ایالات متحده منحصر نمی باشد و برخی متحدین و همفکران منطقه ای آن نیز به دلیل وابستگی مطلق به بیگانگان و خرید مشروعیت و امنیت از خارج، همین مسیر غلط و فاجعه بار را در پیش گرفته اند، مسیری که به شکاف ها و نبرد‌هایی انجامیده است که امروز بیش از هر زمان دیگری قابل مشاهده است: از نبرد هنجار‌ها گرفته تا برخورد راهبرد‌ها.

تأسف بارتر آن که این شکاف و نبرد‌های در جریان منطقهای، فضای تنفس را برای نیرو‌های شر در داخل و خارج منطقه فراهم آورده است که با سوءاستفاده از این شرایط و از طریق برساختن تهدید‌های جعلی و ناامن سازی های مصنوعی به گسترش حضور نامشروع و غیرقانونی نظامی خود در منطقه بپردازند، که مهمترین بروز آن در درد و رنج بی پایانی است که ملت های مظلوم منطقه از افغانستان تا عراق و سوریه و یمن و لیبی تحمل می کنند.

وجه دیگر این سیاس

پارادایمی که امروز بر منطقه ما تحمیل شده و دانسته یا ندانسته، توسط برخی در منطقه باز تولید می شود، بر این اصل قرار گرفته است که سلاح آمریکایی و جنگ، امنیت میآورد.

به باور من آنچه که در پهنه جغرافیایی غرب آسیا و خلیج فارس امنیت آورده و صلح پایدار تولید میکند، ارتقاء همبستگی درون منطقهای، تفاهم مشترک و روابط مبتنی بر همکاری است.

سنگ بنای هر حرکت معناداری در این منطقه از فهم متقابل آغاز می شود و مفاهمه نیز نیازمند گفتگو است. آنچه که امروز منطقه بیش از هر زمان دیگری به آن نیازمند است، یک گفتگوی فراگیر و جامع درون منطقه ای است.

این بنای طرحی است که ایران سال‌ها در چارچوب سازمان ملل متحد به دنبال آن بوده است. طرحی که امروز با ابتکار رئیس جمهوری محترم ایران به عنوان پویش صلح هرمز شناخته میشود.

این ابتکار با در نظر گرفتن واقعیت های منطقه و با باور قطعی بر اینکه یک معماری جدید و فراگیر به دور از زبان تجاوز و تهدیدی که میراث استعماری برای این منطقه بوده است، نه تنها "ممکن"، بلکه "ضروری ترین" امری است که همگان می بایست در این منطقه به دنبال آن باشیم.

این همان منطق و زبانی است که اربابان زر و زور که منافع خود را در جنگ و شکاف می بینند از آن بیزارند و با تمام وجود حتی با ترور به دنبال جلوگیری از آن هستند.

خانم ها و آقایان

مسیری که آمریکا برای خود و منطقه در پیش گرفته است مسیر ناامنی، جنگ و خونریزی است. اما ایران به عنوان صدای واحدی که از قلب تک تک فرزندان این مرز و بوم کهن و پرغرور بر میخیزد ندای صلح و آرامش برای منطقه است.

اخراج ایالات متحده آمریکا از منطقه غرب آسیا، سرنوشت محتوم استفاده افسارگسیخته واشنگتن از ابزار‌های جنگ، تحریم و ترور است. ایالات متحده آمریکا جواب قاطع و حتمی گستاخی خود را در زمان و مکانی که حداکثر درد را احساس کند خواهد گرفت، اما در این جا مایلم به عنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران این پیام را به منطقه ارسال کنم که تهران همچنان لنگر صلح و امنیت و محور توسعه منطقه ای خواهد ماند. جمهوری اسلامی ایران راه حل گراست و کلیه کشور‌های منطقه باید محور راه حل در پرونده‌های متعدد منطقه‌ای باشند.

البته روشن است در این مسیر همراهی همه همسایگان و گام های روشن از سوی همگان ضروری است. امنیت با سنگ اندازی در حریم همسایه حاصل نمیشود. باور ما، امنیت برای همه است.

این نقطه مهمی در تاریخ منطقه و جهان است تا ما کشور‌های پیرامون تنگه هرمز، با کنارگذاشتن پارادایم حذف و دشمن تراشی بر اساس توهم خرید امنیت و توسعه از خارجکه حاصلی جز جنگ و نابسامانی برای منطقه ما و جهان نداشته استو با پذیرش پارادایم فراگیری و هم‌افزایی منطقه‌ای که تنها روش واقع بینانه خروج از تسلسل بحرانی کنونی استبه سوی آینده ای سعادتمند و شکوفا با چشم اندازی روشن برای نسلهای آتی برویم؛ و این تحقق بزرگترین آرزوی برادر شهیدم سردار قاسم سلیمانی است.

از توجه شما سپاسگزارم.

کد خبر: 1057677