مشکلات بخش های ICU در کشور/اشتباه دولت در تزریق یارانه

رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران گفت: در حال حاضر ۷۲۰۰ تخت آی سی یو در کشور وجود دارد که جوابگوی نیاز بیماران بخش مراقبت های ویژه نیست.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، علی امیر سوادکوهی، صبح چهارشنبه در هفتمین کنگره بین المللی مراقبت‌های ویژه ایران در مرکز همایش‌های رازی، با عنوان این مطلب که در حال حاضر ۷۲۰۰ تخت آی سی یو در کشور موجود است، افزود: با توجه به هزینه راه اندازی هر تخت آی سی یو که بین ۱.۵ تا ۲ میلیارد تومان است، امکان افزایش این تخت‌ها با توجه به مشکلات اقتصادی کشور، وجود ندارد.

وی با اشاره به استاندارد تخت‌های ویژه، گفت: ۱۰ درصد تخت‌های بیمارستانی در کشور باید به آی سی یو اختصاص یابد که با این حساب می‌بایست ۲۰ هزار تخت آی سی یو داشته باشیم، زیرا حدود ۲۰۰ هزار تخت بیمارستانی در کشور داریم.

سوادکوهی بر ضرورت مدیریت تخت‌های ویژه بیمارستانی تاکید کرد و افزود: وزارت بهداشت باید هر چه سریع‌تر آئین نامه‌های مربوط به بخش پست آی سی یو را تصویب و ابلاغ کند تا بتوان از ظرفیت تخت‌های ویژه بهتر استفاده کرد.

در حال حاضر ۷۲۰۰ تخت آی سی یو در کشور موجود است با توجه به هزینه راه اندازی هر تخت آی سی یو که بین ۱.۵ تا ۲ میلیارد تومان است، امکان افزایش این تخت‌ها با توجه به مشکلات اقتصادی کشور، وجود ندارد

وی ادامه داد: با پوشش بیمه‌ای خدماتی که در بخش‌های پست آی سی یو ارائه می‌شود، از بار تخت‌های ویژه کم شده و هزینه‌ها نیز کاهش می‌یابد.

رئیس کنگره بین المللی مراقبت‌های ویژه ایران، گفت: هزینه‌های خدمات در بخش پست آی سی یو، یک دهم بخش مراقبت‌های ویژه است.

سوادکوهی با عنوان این مطلب که دولت می‌بایست پول یارانه را در بخش درمان مردم هزینه می‌کرد، افزود: اگر دولت همان موقع که پرداخت یارانه را شروع کرد، این پول را بابت درمان رایگان اختصاص می‌داد، الان مردم راضی‌تر بودند. مثلاً مردم می‌دانستند از یک سنی به بالا هزینه‌های درمان آنها صفر می‌شود، خیلی راضی‌تر از دریافت یارانه نقدی بودند.

رئیس انجمن مراقبت‌های ویژه ایران، گفت: بستری طولانی مدت در بخش مراقبت‌های ویژه، علاوه بر افزایش هزینه‌های درمان، با عفونت بیمار بستری همراه است که می‌تواند سلامت او را تهدید کند. بنابراین، لازم است که بخش مراقبت‌های ویژه به بهترین شکل ممکن اداره و مدیریت شود.

هفتمین کنگره بین المللی مراقبت های ویژه ایران تا روز ۲۰ دی ماه در سالن همایش های رازی ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

کد خبر: 1057816