رهبری همواره با تناسب توحیدی و الهی مسیر را برای ما تعیین کرده‌اند

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در این سال ها یک تناقض در افکار و اندیشه‌های رهبر معظم انقلاب ندیده‌ایم و همواره با یک تناسب توحیدی و الهی مسیر را برای ما تعیین کرده اند.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، مراسم بزرگداشت سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی توسط جامعه قرآنی کشور پنج شنبه در حسینیه فاطمه زهرا(س) و با حضور حجت‌الاسلام سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

عاملی در ابتدای مراسم ضمن تقدیر و تشکر از جامعه قرآنی کشور برای برگزاری این مراسم که به جایگاه شهید بزرگوار سردار سلیمانی که الحق سردار احترام به قرآن بود؛ سردار سلیمانی را نماد آموزه‌های قرآنی و عمل به قرآن کریم معرفی کرد و بر این ضرورت تاکید کرد که نه در یک جلسه که در سالیان دراز پیوند خودمان را با این عزیز بزرگوار استوار داریم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه گفت: واقعیت این است که در این دو هفته ای که بر ایران گذشت، شاهد مستنداتی از لطف و عنایت الهی بر جامعه ایران و جامعه انقلابی در سطح جهان بودیم و خداوند متعال بار دیگر با خون شهیدی از جنس خود، شهدای کربلا و حضرت سیدالشهدا (ع) پیوند مردم را با خود، توحید و تعالیم قرآنی به ظهور رساند.

وی افزود: شاید اگر این شور میلیونی مردم در تشییع پیکر سردار سلیمانی نبود، بعضی ها تصور می‌کردند که جامعه ایران یکپارچگی و یکدستکی خود را در پیوند با آیین الهی و تعالیم توحیدی از دست داده است، ولی این جمعیت به اثبات رساند که مردم عمیقا با تعالیم الهی پیونده خورده‌اند.

عاملی در ادامه بیان کرد: مطالعات اجتماعی در ایران نشان می دهد که وقتی از مردم درباره ایمان به خدا، معاد، نبوت و ولایت معصومین سوال می شود، 95 درصد از آنها اظهار به اعتقاد به این اصول می‌کنند و هنگامی که نوع احساس مردم در صورت بی احترامی به قرآن کریم مورد پرسش قرار می‌گیرد، 85 درصد آنها احساس نفرت از عاملان بی احترامی به قرآن و تعالیم الهی را ابراز داشتند.

وی تصریح کرد: این نشان دهنده این است که برخلاف کسانی که تحلیل دقیق و عمیقی از جامعه ایرانی ندارند و با در نظر گرفتن استثنائات موجود در صدد توصیف و بیان وضعیت جامعه ایران هستند؛ چهل سال میراث انقلاب، دفاع مقدس و تلاش و مجاهدت مدافعان حرم، پیوند عمیقی بین مردم در گروه های سنی و قومیت های مختلف ایرانی با ارزش های انقلاب اسلامی ایجاد کرده است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با بیان اینکه مردم دل به خدا سپرده‌اند و پیوند عمیقی با خداوند متعال دارند، اضافه کرد: آرامشی که ما در رهبری حکیم انقلاب مشاهده می کنیم آرامشی از جنس پیوند با خداوند متعال است.

اگر فتنه ها و بلاهای روزگار انباشته شود، باز شاهد آرامش در رهبری حکیم انقلاب هستیم

وی افزود: این آرامش سکینه و وقاری است که خداوند به مومنان می دهد که اگر فتنه ها و بلاهای روزگار انباشته شود، باز شاهد آرامش در رهبری حکیم انقلاب هستیم که با کلمات آرامش بخش‌شان آرامش بخش دلهای ما هستند.

عاملی در ادامه گفت: همه ما وامدار مجاهدت های خستگی ناپذیر سردار سلیمانی هستیم و جزئیات این مجاهدت ها برای مردم آشکار نشده و شاید در سالیان آینده نیز برای مردم آشکار نشود که این عمل خالصانه این شهید و یاران صدیق اوست که موجب شده که ما از تلاش های بی امان ایشان اطلاع کافی نداشته باشیم.

وی درباره چند نکته پیوند زننده با سردار سلیمانی گفت: نکته اول اینکه موحدان الهی از مرگ استقبال می کنند، دائما در پیوند با مرگ هستند و از آن جایی که مرگ را اساساً نیستی تلقی نمی کنند و آن را یک هستی می دانند، از آن هراسی ندارند.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران با اشاره به آیه شریف «خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَیَاةَ لِیَبْلُوَکُمْ أَیُّکُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا» (خلق کردیم مرگ و حیات را تا شما را آزمایش کنیم که کدام یک از شما اهل عمل نیک هستید)، گفت: خداوند عبارت خلق را هم درباره حیات استفاده می کند و هم برای مرگ؛ یعنی مرگ به تعبیر مرحوم علامه از جنس هستی و نه از جنس نابودی است.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با بیان اینکه امام حسین (ع) می فرمایند: «فما الموتُ إلّا قَنْطَرةُ تَعْبُرُ بها من البُؤْس و الضَرّاء الی الجَنان الواسعة و النعیم الدائمةِ» (مرگ پلی است که با آن از مشکلات و سختی‌ها به سوی بهشت وسیع و نعمت دائمی، عبور می‌کنید) ادامه داد: مرگ یک پل است که با آن از یک سوی هستی به آن سوی هستی می رویم با این تفاوت که جهان دنیا جهانی محدود، فانی و گذرا است که در مقایسه با جهان آخرت شبانه روزی بیش نیست.

وی افزود: در روایات پیامبر آمده است که حیات دنیا شبانه روزی در مقایسه با جهان آخرت است و مومنین اگر بخواهند بین دنیا و آخرت معامله کنند آخرت را انتخاب می کنند در عین حال دنیا را معتبر و دار بقا نمی دانند ولی به دنیا اهمیت می دهند و علت این است که در دنیا فرصت عمل صالح وجود دارد و به مجرد اینکه از دنیا برویم فرصت عمل صالح از دست ما می رود.

برخی رزمندگان جنگ از خستگی در هنگام عملیات بیهوش می شدند

عاملی اضافه کرد: به همین دلیل است که مجاهدین فی سبیل الله در راه خدا خستگی ناپذیر هستند و رزمندگان جنگ و رزمندگان دفاع از حریم حرم بعضی هایشان از خستگی در هنگام عملیات بیهوش می شدند.

وی در ادامه به نقل خاطره ای از یکی از همراهان سردار سلیمانی در پروازی از سوریه به ایران پرداخت و گفت: سردار 48 ساعت نخوابیده بودند ولی با این حال به خوبی و با دقت به حرف‌های من گوش کردند و به نکاتی پاسخ دادند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: این حالت خستگی ناپذیری در مومنان به دلیل اینکه می دانند مرگ در نزدیکی خودشان است، وجود دارد و به همین خاطر جوینده مرگ هستند.

مردان خدا مردان مجاهدت هستند که ترسی از مرگ ندارند

وی با بیان اینکه مومنین آرزو می کنند که در میدان جنگ و جهاد به شهادت برسند افزود: از نظر آنها اگر رفتن از این دنیا از طریق شهادت باشد یعنی خداوند بهترین کرامت را به فرد عطا کرده است و مردان خدا مردان مجاهدت هستند که ترسی از مرگ ندارند؛ بلکه لباس مرگ را به تن می‌کنند و در این راه دریغی ندارند.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران در ادامه درباره ویژگی دیگر سردار سلیمانی و مردان الهی که توجه به حجت بالغه است افزود: حجت بالغه یعنی دلیلی که راهنمای رسا و قطعی برای زندگی انسان است و دلیل رسایی که اگر انسان از آن پیروی کند عاقبت بخیری و عمل صالح و جاودانگی آن در مسیر خیر و صلاح تضمین می‌شود.

وی تصریح کرد: حجت بالغه کتاب خدا، انبیاء خدا، اولیاء خدا، ائمه معصومین، حضرت حجت عجل الله تعالی فرجه الشریف هستند و حجت بالغه در زمان ما رهبر معظم انقلاب امام خامنه‌ای هستند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: کسانی که در حجت بالغه زمان ما تردید ایجاد می کنند در زمره کسانی هستند که تردید در نبوت پیامبر و امامت معصومین کرده اند که برای ما و برای سیاسیون بزرگ جهان عظمت و حکمت رهبر معظم انقلاب روشن است.

وی افزود: در این سال ها یک تناقض در افکار و اندیشه‌های رهبر معظم انقلاب ندیده‌ایم که همواره با یک تناسب توحیدی و الهی مسیر را برای ما تعیین کرده اند و این امر توفیقی است که سردار سلیمانی با افتخار می گفتند ما سرباز این امام حکیم هستیم.

سردار سلیمانی در تمام مسیرها نگاهشان به افق نگاه رهبری بود

عاملی گفت: سردار سلیمانی این سربازی را به اتمام رساند که در تمام مسیرها نگاهشان به افق نگاه رهبری بود و حتی منتظر بیان رهبری نمی شدند و دغدغه ها، دردها و نگاهشان را دنبال می‌کردند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه اظهار کرد: نکته دیگر این است که میدان جهاد در روزگار ما میدان پر ارزشی است و اینکه مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب و در مواضع مختلف بر ارزش های اسلامی و جهاد در راه خدا تاکید می کنند به خاطر اهمیت جهاد در دوران ماست.

وی با بیان اینکه دشمن نادان، مستکبر، ظالم و نه لزوما قدرتمند ما آمریکا در مسیر تاریخ 300 ساله خود دائما ظلم کرده است، گفت: دولت آمریکا 112 میلیون بومی آمریکا را کشت و از 52 قومی که در آمریکا زندگی می کردند 48 قوم را قتل عام کردند که فجیع ترین قوم کشی در تاریخ در میان بومیان آمریکا اتفاق افتاد.

عاملی گفت: ما مقابل دشمنی ایستاده ایم که قائل به استثنا گرایی است و خودش را از تمام قوم های جهان مستثنی می کند و جرج بوش، رئیس جمهور آمریکا در یکی از سخنرانی های خود گفت یا با مایید یا باید بمیرید.

وی با بیان این اظهارات تاکید کرد: خیلی دردناک است که عده ای برای احترام به بوش و اوباما و ترامپی که بر ذهنش هیچ عقلانیتی حاکم نیست، از روی پرچم آمریکا رد نشوند.

عاملی در ادامه در مورد آمریکا و ماهیت دولت آن بیان کرد: روحیه انسان کشی، انتقام و بی رحمی در دولت آمریکا حاکم است و این کشور 7 هزار کلاهک هسته ای در اختیار دارد و امروز با حضور نظامی در 156 کشور، بین 700 تا 800 پایگاه نظامی در دنیا دارد که از این رو ضربه زدن و خطرزایی برای این کشور که قدرتش تا این حد باز شده بسیار آسان است.

وی افزود: در مقابل چنین دشمنی هیچ راهی جز جهاد، مقاومت و مبارزه وجود ندارد و سپاه اسلام امروز با قدرت بازدارندگی خود، جرات تحرک را از دشمن گرفته است. و باید بداینم که ارزش این نوع جهاد و تلاش که منجر به برداشته شدن سلطه از جهان می شود، ارزش و ثواب بیشمار دارد.

سختی هایی که مردم ما تحمل می کنند، بهای عوض کردن مسیر تاریخ و سلطه جهانی است

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: هزینه‌ای که جمهوری اسلامی می‌دهد و سختی هایی که مردم ما این روزها تحمل می‌کنند، بهای عوض کردن مسیر تاریخ و سلطه جهانی و در واقع بهای ایجاد یک تغییر بزرگ در جهان است.

وی دولت های اروپایی را در وضعیتی دانست که توانایی مقابله با این قدرت سلطه را ندارند، اما در مقابل، ایران اسلامی، رهبری فاخر و مردم کشور ما هستند که می توانند این مسیر را عوض کنند.

عاملی با بیان اینکه سردار سلیمانی با اخلاص در راه خدا، سربازی ولایت، صمیمت با مردم، تلاش و مجاهدت بی امان در این مسیر حرکت کرد گفت: اطمینان داریم با یاری خداوند متعال فتح و نصرت پیش روی ماست و وقتی مقام معظم رهبری با آن پیوند الهی بیان می کنند که در آینده پیروزی جهان اسلام رخ خواهد داد، دیگر هیچ تردیدی در دل باقی نمی‌ماند.

سردار سلیمانی سردار تدبیر، عقلانیت و رفع موانع بزرگ جمهوری اسلامی بود

وی در پایان سردار سلیمانی را سردار تدبیر و عقلانیت و سردار رفع موانع بزرگ از جمهوری اسلامی ایران معرفی کرد که گره های زیادی که در عراق، سوریه، افغانستان، یمن و مناطق راهبردی استراتژیک ما وجود داشت، توسط این شهید بزرگ برطرف شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به آیه وَلا تَحسَبَنَّ الَّذینَ قُتِلوا فی سَبیلِ اللَّهِ أَمواتًا ۚ بَل أَحیاءٌ عِندَ رَبِّهِم یُرزَقونَ (ای پیامبر!) هرگز گمان مبر کسانی که در راه خدا کشته شدند، مردگانند! بلکه آنان زنده‌اند، و نزد پروردگارشان روزی داده می‌شوند، تصریح کرد: به همین دلیل بود که رهبر معظم انقلاب و مردم با همه وجود به سردار سلیمانی احترام گذاشتند و این مسیر ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/

کد خبر: 1058511