انعقاد تفاهم‌نامه توسعه زیست‌بوم نوآوری و فناوری در حوزه آب و برق

یکشنبه 29 دی 1398 - 15:32
کد مطلب: 1058685
تفاهم نامه

تفاهم‌نامه همکاری مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری و وزارت نیرو به‌منظور حمایت از "توسعه زیست‌بوم نوآوری و فناوری در حوزه آب و برق کشور" به امضا رسید.

به گزارش گروه علم وفناوری ایسکانیوز، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در آیین امضا و تبادل تفاهم‌نامه همکاری مشترک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت نیرو با اشاره به اهمیت توسعه زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور گفت: رشد در حوزه فناوری نیازمند وجود زیست بوم است. این زیست بوم بازیگران متفاوتی مانند مراکز دانشگاهی، شرکت‌های دانش بنیان، شتاب‌دهنده‌ها، مراکز نوآوری، استارتاپ‌ها و کارخانه‌های نوآوری را دارد.

ستاری با بیان اینکه در برخی حوزه‌ها مانند حوزه دارو این زیست بوم به خوبی شکل گرفته است؛ افزود: در زیست بوم شکل گرفته حوزه دارو مراکز دانشگاهی خوبی وجود دارد و در این زیست بوم نیاز کشور به دارو با محصولات ایران ساخت رفع شده است و داروی‌های جدید بدون نیاز به دولت در دو سال تولید می‌شود. این فعالیت‌ها به گونه‌ای است که بدون سرمایه‌گذاری دولت امسال موفق به تولید واکسن شدیم و سال آینده نیز 4 واکسن دیگر از این مسیر تاییدیه خود را می‌گیرند.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به نقش سازمان غذا و دارو در زیست بوم حوزه دارو اشاره کرد و گفت: این سازمان جزو همراه‌ترین نهادهای کشور در حوزه فناوری‌های دارویی است که وجود آن در سایر وزارتخانه‌ها نیز نیاز است. تاییدیه‌های ورود به بازار محصولات و ارزیابی‌ها به خوبی توسط این سازمان انجام می‌شود.

کاهش مصرف انرژی با ایده‌های فناورانه سرعت می‌گیرد

ستاری در بخش بعدی سخنان خود فعالیت‌های پژوهشگاه نیرو برای شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری در حوزه آب و برق را قابل تقدیر دانست و گفت: پژوهشگاه نیرو برای توسعه این زیست بوم هوشمندانه وارد عمل شده است. این پژوهشگاه برای انجام پژوهش در این حوزه مجری نیست بلکه راهبری و مشاوره می‌دهد. معاونت علمی و فناوری در کنار این پژوهشگاه و وزارت نیرو آماده همکاری و حمایت برای تقویت این سیستم نوآوری باز است.

رئیس ستاد فرهنگسازی اقتصاد دانش بنیان همچنین تصریح کرد: ظرفیت‌های خوبی در حوزه آب و برق برای فعالیت شرکت‌های دانش بنیان وجود دارد که بازار فوق‌العاده این حوزه پذیرای فعالیت شرکت‌ها و ایده‌های نیروی جوان است.

ستاری به تحریم‌های ظالمانه اشاره کرد و گفت: اگر در حوزه‌ای این تحریم‌ها اثرگذار باشد یعنی سربازان مبارزه را در آن حوزه از دست داده‌ایم. شرکت‌های دانش بنیان سربازان ما در خط مقدم این مبارزه هستند و توسعه آنها معادل با توسعه لشگر ما در این جنگ است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری توسعه علوم جدید مانند هوش مصنوعی و اینترنت اشیا را برای توسعه فعالیت‌ها در حوزه آب و برق مناسب دانست و گفت: این فناوری‌ها قابلیتی دارند که از هر زاویه‌ای می‌توان به آنها نگاه کرد و در مسیر مورد نظر آنها را به کار برد.

رئیس بنیاد ملی نخیگان گفت: در حوزه پیک‌سایی ایده‌های زیادی وجود دارد. از ایده‌هایی که در حوزه علوم شناختی برای تغییر رفتار مردم وجود دارد تا مباحث فنی. پس می‌توانیم عدد قابل توجهی در کاهش مصرف انرژی و صرفه جویی از طریق فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان شاهد باشیم.

تفاهم‌نامه همکاری امضاء شد

این تفاهم نامه مشترک میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت نیرو امضا شد تا ایجاد ساز و کار همکاری، مشارکت، هم افزایی و هماهنگی اثربخش بازیگران محوری زیست بوم فناوری و نوآوری را شاهد باشیم.

با این اقدام قرار است نیازهای فناورانه زیر مجموعه‌های وزارت نیرو شناسایی و رفع شود. همچنین همکاری برای توسعه بازار محصولات، خدمات و راهکارهای فناورانه و نوآورانه در صنایع آب و برق و توانمندسازی شرکت‌های دانش بنیان و فناور، استارتاپ‌های مرتبط با این حوزه با امضای این تفاهم‌نامه اجرایی می‌شود.

همچنین سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با همراهی رضا اردکانیان وزیر نیرو از چند محصول دانش بنیان حوزه آب و برق مستقر در وزارت نیرو بازدید کردند.

انتهای پیام/

169 / 336

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار