باران همدلی رضوی در سیستان و بلوچستان/ کمک خادمیاران سلامت

مجموعه آستان قدس رضوی همپای سایر نهادها و مردم ایران، حضوری گسترده در مناطق سیل‌زده به عمل آورده و سفره کرامت و مهربانی امام رضا(ع) را بر سر مردم سیل‌زده گستراند.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، بارش باران سیل‌آسا از نوزدهم دی ماه در جنوب شرقی کشور شروع شد و بعد از آن گزارش و تصاویر منتشر شده نشان از سیل گسترده در نقاط مختلف سیستان و بلوچستان داشت. این اتفاق ناگوار باعث شد مجموعه آستان قدس رضوی نیز هم‌پای سایر نهادها و مردم ایران، به مدد نیروهای انسانی و نیز با کمک‌های مالی خود، حضوری گسترده در مناطق آسیب‌دیده به عمل آورده و سفره کرامت و مهربانی امام رضا (ع) را بر سر مردم سیل‌زده بگستراند. در این گزارش به نقل از مسئولان این آستان مقدس، مروری بر مهم‌ترین اقدامات این مجموعه خواهیم داشت.

حضور از ساعات ابتدایی وقوع سیل

مصطفی خاکسار قهرودی قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با تشریح اقدامات این نهاد در امدادرسانی به سیل‌زدگان استان سیستان و بلوچستان، از بسیج ظرفیت‌های آستان قدس رضوی برای امدادرسانی و کمک به سیل‌زدگان این استان گفت: از ساعات ابتدایی وقوع سیل در استان سیستان و بلوچستان، خادمان و خادم‌یاران رضوی در محل حاضر شده و تمام همت خود را برای امدادرسانی و کاهش مشکلات و آلام آسیب‌دیدگان سیل معطوف کردند.

وی درباره استقرار تیم خادم‌یاران سلامت آستان قدس رضوی گفت: این تیم در تخصص‌های مختلف پزشکی شامل داخلی، اطفال، زنان، دنداپزشکی، توانبخشی و غیره در منطقه مستقر هستند و خدمات رایگان پزشکی به همراه تحویل رایگان دارو را انجام می‌دهند.

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی توزیع ۱۲ هزار بسته معیشتی در مناطق سیل‌زده را از دیگر اقدامات آستان قدس معرفی کرد و گفت: ۱۰ هزار بسته معیشتی در مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان و ۲ هزار بسته معیشتی در مناطق سیل زده هرمزگان در دست توزیع است که سبد غذایی مورد نیاز برای یک ماه خانوار را تأمین می‌کند.خادم‌یاران سلامت

خادم‌یاران سلامت آستان قدس رضوی در نخستین حضور خود در مناطق سیل‌زده، ۳۷۶ بیمار را در شهرستان دلگان و روستاهای اطراف ویزیت کردند.

عبدی مسئول تیم خادم‌یاران سلامت آستان قدس رضوی در استان سیستان و بلوچستان در این رابطه بیان کرد: در همان روزهای ابتدایی پس از وقوع سیل در استان سیستان و بلوچستان خادم‌یاران سلامت آستان قدس رضوی، برای ارائه خدمات پزشکی در مناطق سیل‌زده حضور یافتند و در نخستین روز توانستند ۳۷۶ بیمار را توسط متخصصین داخلی، اطفال، زنان، دنداپزشکی، توانبخشی و عمومی همراه با تحویل داروی رایگان معاینه کنند. این تیم به مدت یک هفته در شهرستان دلگان حضور خواهد داشت و به صورت شبانه‌روزی به مردم سیل‌زده خدمات پزشکی ارائه می‌کند.

عبدی گفت: همچنین در نخستین روز استقرار تیم پزشکی خادم‌یاران آستان قدس رضوی در روستای گل‌خانی شهرستان نیمروز استان سیستان و بلوچستان، ۴۰ بیمار ویزیت رایگان شدند و داروی رایگان دریافت کردند و به ۳۶ بیمار نیز خدمات رایگان دندانپزشکی ارائه شد.

استقرار آشپزخانه

محمد حسین استادآقا، مدیر عامل بنیاد کرامت رضوی نیز افزود: با توجه به کمبودهای احساس شده و عمق خسارات وارد شده دو دستگاه آشپزخانه پخت غذای گرم در شهرستان نیک مستقر شد و در هر وعده ۷ هزار و ۵۰۰ پرس غذای گرم بین سیل‌زدگان توزیع شد.

استادآقا با اعلام دیگر خدمات ارائه شده گفت: لوازم گرمایشی و مواد بهداشتی هم جز لوازم فوری مورد نیاز هستند که در حال تهیه و انتقال است و با هماهنگی مسئولان استان و با نظم خاصی توزیع خواهد شد.

به گفته مدیر عامل بنیاد کرامت رضوی، بر اساس برآوردهای اولیه در برخی از مناطق که آب فروکش کرده است، در کنار دستگاه‌های خدماتی دیگر، معاونت محرومیت‌زدایی آستان قدس رضوی و بنیاد کرامت هم به خدمت‌رسانی مستقر شده است.

وی همچنین گفت: خادمین و خادم‌یاران حاضر در منطقه تحت نظر نمایندگی استانی آستان قدس رضوی در شهرهای مختلف از جمله چابهار، ایرانشهر، دلگان در حال خدمت به آسیب‌دیدگان اهل تشیع و تسنن و ساماندهی اوضاع هستند. در حال حاضر آستان قدس رضوی، تهیه و توزیع پتو، لوازم گرمایشی، بسته‌های غذایی و کمک به احیای مشاغل را در مناطق سیل‌زده در دست انجام و پیگیری دارد. بی‌تردید مشارکت‌های مردمی می‌تواند به امدادرسانی‌های بهتر در زیر پرچم بارگاه ملکوتی امام هشتم (ع) کمک شایانی کند.باران همدلی

به همت دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان هرمزگان، ۴ پایگاه جمع‌آوری کمک‌های مردمی به مناطق سیل‌زده در شهر بندرعباس برپا شده است. این طرح که در قالب طرح «باران همدلی» برای کمک به مناطق سیل‌زده اجرا شده به مدت ۵ روز با همکاری دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی، جمعیت نیکوکاری و نهضت اجتماعی جوانان کشور استان هرمزگان انجام می‌شود.

مهر

انتهای پیام/

کد خبر: 1058864