بازدید رئیس دانشگاه آزاد اسلامی چهارمحال و بختیاری از پژوهشکده رویان اصفهان

چهارشنبه 2 بهمن 1398 - 12:47
کد مطلب: 1058975
بازدید از پژوهشکده رویان اصفهان

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری از پژوهشکده زیست‌فناوری رویان اصفهان بازدید کرد.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز از شهرکرد، ابراهیم رحیمی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری در نشستی که روز گذشته با مدیران و کارشناسان پژوهشکده زیست‌فناوری رویان اصفهان در سالن جلسات این پژوهشکده برگزار شد، اظهار کرد: دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد با قدمت ۲۷ ساله یکی از بزرگ‌ترین و مشهورترین دانشکده‌های دامپزشکی کشور است.

وی افزود: این دانشکده با داشتن دو کلینیک تخصصی دام بزرگ و دام کوچک و ۳۰ عضو هیئت علمی استادیار به بالا، ۶ استاد تمام، هشت دانشیار با رزومه پژوهشی و علمی بسیار قوی در سال ۱۳۷۱ به‌عنوان نخستین دانشکده دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد آغاز به فعالیت کرد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد و استان دارای مجموعه بزرگ آزمایشگاهی با جمعیت حدود ۱۰ هزار دانشجو و با وجود هزار عضو هیئت علمی جزء بزرگ‌ترین دانشگاه‌های استان چهارمحال و بختیاری محسوب می‌شود.

رحیمی بیان کرد: دانشکده دامپزشکی دارای رشته دکتری حرفه‌ای دامپزشکی، دکتری تخصصی جراحی دامپزشکی، دکتری تخصصی بهداشت مواد غذایی دامپزشکی، کارشناسی ارشد انگل‌شناسی، کارشناسی ارشد بافت‌شناسی، کارشناسی ناپیوسته علوم آزمایشگاهی، کارشناسی پیوسته علوم اسب و اسب‌سواری و کاردانی دامپزشکی است.

وی عنوان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد با دارابودن یک مزرعه آموزشی و تحقیقاتی با ۵۳ هکتار وسعت، گاوداری با ۱۰۰ رأس گاو شیری، فارم پرورش ماهی قزل‌آلا، فارم گل محمدی و کلکسیون گیاهان دارویی و معطر با آبیاری بارانی و تحت فشار به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین مراکز تحقیقاتی در استان مشغول آموزش به دانشجویان است.

فعالیت ۹ عضو هیئت علمی در گروه زیست‌شناسی دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری یادآور شد: ۹ عضو هیئت علمی تمام‌وقت با گرایش‌های مختلف ژنتیک، بیوتکنولوژی و میکروبیولوژی در گروه زیست‌شناسی دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد فعالیت آموزشی و علمی دارند.

رحیمی تصریح کرد: سیاست‌های دانشگاه آزاد اسلامی در این چهار سال متحول شده است. اکنون در زمینه پژوهش روی تحقیقات مسئله‌محور کار می‌کنند و در بحث علمی به کیفیت بیشتر اهمیت داده می‌شود.

رئیس پژوهشکده زیست‌فناوری رویان اصفهان هم در این نشست تأکید کرد: در مجموعه رویان اصفهان ۶ گروه مشغول فعالیت هستند، گروه ژنتیک به مدیریت دکتر قائدی استادتمام ژنتیک مولکولی دانشگاه اصفهان که فعالیت خود را از سال ۱۳۸۴ آغاز کرده است و از قدیمی‌ترین گروه‌های این مجموعه است.

محمدحسین نصراصفهانی به همراه تیم خود در زمینه بیماری‌های عصبی از جمله پارکینسون، بیماری‌های اتوایمیون از جمله MS و دیابت و همچنین سرطان، براساس نیاز جامعه مشغول به مطالعه و پژوهش است که از این تیم مقالاتی مستخرج شده که در سال‌های اخیر در مقالات مروری مجلات معتبر به این پژوهش‌ها رفرنس داده شده است.

وی اظهار کرد: گروه دیگر با نام گروه آندرولوژی و زیرمجموعه گروه تولیدمثل پژوهشگاه رویان تهران است که به‌ویژه در زمینه ناباروری مردان فعالیت دارند. گروه پروتئین‌های نو ترکیب که در زمینه تولید پروتئین در سطح آزمایشگاهی فعالیت‌های گسترده ای داشته و همچنین در پروژه organ deficiency فعالیت ویژه‌ای دارند و گروه نانوبیوتکنولوژی که با کمک مهندسان نساجی و شیمی در حال گسترش فعالیت و پژوهش است و از جوان‌ترین گروه‌های مجموعه به حساب می‌آید.

رئیس پژوهشکده زیست‌فناوری رویان اصفهان افزود: گروه سلول‌های بنیادی که به‌ویژه در زمینه بیماری‌ها و آسیب‌های عصبی با ایجاد مدل‌های حیوانی و در زمینه چشم مشغول به فعالیت است و البته براساس هزینه‌های بالای مواد مورد نیاز برای پژوهش‌‌ها در سال‌های اخیر با محدودیت‌های ویژه‌ای مواجه شده‌اند. گروه جنین‌شناسی نیز از درآمدزاترین گروه‌های مجموعه رویان اصفهان است که با کمک تیمی از متخصصان با تجربه در زمینه دام، اقدام به راه‌اندازی دو شرکت کرده است.

نصراصفهانی گفت: در قالب فعالیت‌ها و بودجه‌های تعیین‌شده برای یکی از این شرکت‌ها، مجموعه رویان اصفهان موفق به تولید داروهای اسهال دام شده و تا ۸۰ درصد در زمینه درمان این معضل موفق بوده‌اند به شکلی که مصرف آنتی‌بیوتیک را از چرخه دامداری حذف کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: از فعالیت‌های دیگر این شرکت می‌توان به تولید غذای موش‌ها و دام‌های کوچک اشاره کرد. فعالیت‌هایی از جمله انتقال جنین و تلقیح اسپرم را نیز در مزرعه پژوهشکده و برای متقاضیان بیرون از مجموعه در اقصی نقاط کشور انجام خواهند داد.

رئیس پژوهشکده زیست‌فناوری رویان اصفهان بیان کرد: این مجموعه در کنار فعالیت‌های پژوهشی خود، اقدام به انعقاد قرارداد مشترک با مؤسسه غیرانتفاعی جهاد دانشگاهی اصفهان در راستای جذب دانشجو در مقطع ارشد رشته‌های سلولی مولکولی و بیوتکنولوژی میکروبی در سطح استان اصفهان کرده است و با این اقدام سالانه ۲۰-۳۰ دانشجو را از طریق آزمون سراسری جذب می‌کند. سالانه ۴۰-۵۰ نفر از دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور اعم از دولتی، آزاد و غیرانتفاعی نیز در مقاطع تحصیلات تکمیلی و پسادکتری به‌صورت آزاد برای گذراندن پایان‌نامه از طرف دانشگاه‌ها به مجموعه رویان اصفهان معرفی می‌شوند.

آمادگی همکاری پژوهشکده رویان با دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد

نصراصفهانی خاطرنشان کرد: با توجه به ظرفیت‌های خوب پژوهشی به‌ویژه تنوع رشته‌ها در مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد، این پژوهشکده آمادگی هر نوع همکاری و انعقاد تفاهم‌نامه را با این مجموعه آموزشی در استان چهارمحال و بختیاری دارد.

گفتنی است، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری و معاونان و مدیران اجرایی دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد به همراه مسئولان پژوهشکده از گروه‌های ژنتیک، آندرولوژی، جنین‌شناسی، نانوبیوتکنولوژی، سلول‌های بنیادی و گروه پروتئین‌های نوترکیب و دامداری بزرگ پرورش دام پژوهشکده زیست فناوری رویان اصفهان بازدید کردند.

بازدید از کلینیک تخصصی دام کوچک دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد واقع در اصفهان و نشست با استادان این مجموعه آموزشی تحقیقاتی از دیگر برنامه‌های سفر یک‌روزه رئیس دانشگاه آزاد شهرکرد به اصفهان بود.

انتهای پیام/

188 / 188

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار