رصد هوشمند اطلاعات در فضای مجازی با هوش مصنوعی

هوش مصنوعی یکی از موضوعاتی است که در علوم کامپیوتر اهمیت فراوانی دارد و تغییرات در هوش مصنوعی می‌توانند تحولات بسیاری را در فناوری اطلاعات به وجود آورد.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، در واقع هوش مصنوعی به سیستم‌هایی اطلاق می‌شود که می‌توانند واکنش‌هایی مشابه رفتارهای انسان از جمله درک شرایط پیچیده، شبیه‌سازی فرآیندهای تفکری و شیوه‌های استدلالی انسانی و پاسخ موفق به آنها برای حل مسایل را داشته باشند.

یک شرکت دانش‌بنیان توانست با به‌کارگیری توان و دانش بومی به تولید محصولی برپایه هوش مصنوعی دست پیدا کند که توانایی رصد و پایش و داده‌کاوی فضای مجازی را دارد.

محمد قیومی مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان درباره حوزه کاری این شرکت گفت: حوزه تخصصی این شرکت روی رصد، پایش و داده‌کاوی فضای مجازی و رسانه‌ها است.این مجموعه داده‌های موجود را از منابع مختلف گردآوری، طبقه بندی و سپس با سرعت بسیار بالا منتشر می‌کند.

این فعال فناور افزود: این شرکت دانش‌بنیان پس از چند سال تحقیق در زمینه موتورهای جستجوی اینترنتی، اولین موتور جستجوی هوشمند خبری با نام خبر فارسی را راه‌اندازی کرد.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان درباره محصول خود با نام خبر فارسی توضیح داد: خبر فارسی توانست به عنوان پربیننده‌ترین موتور جستجوی ایرانی و نیز جزو۵۰ سایت اول ایران و رتبه 5 در سایت‌های خبری دست پیدا کند به طوری که ماهانه حدود 5 میلیون نفر از این سایت بازدید می‌کنند.

این فعال فناور به دیگر فعالیت این شرکت اشاره کرد و گفت: این شرکت خدمات سازمانی نیز به دستگاه‌های دولتی نیز ارائه می‌دهد.

وی ادامه داد: پیش‌تر به صورت سنتی نیروی انسانی مستقر در روابط عمومی‌ها سازمان‌ها مطالب مرتبط با سازمان مربوطه را رصد و پایش می‌کردند که این موضوع وقت و هزینه بسیاری را برای آن سازمان درپی داشت.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان افزود: این شرکت تمامی کارهایی که در گذشته به صورت سنتی صورت می‌گرفت را با هوش مصنوعی انجام‌ می‌دهد به این صورت که با رصد و پایش مطالب سازمان مربوطه در فضای مجازی و حتی رسانه‌هایی که مکتوب و آنلاین نیستند آن را در اختیارشان قرار می‌دهد.

قیومی به اشتغال‌زایی صورت گرفته در شرکت دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: در این شرکت به صورت مستقیم و ثابت 15 نفر مشغول به کار هستند که عمدتا از دانش‌آموختگان رشته‌های برق و الکترونیک و رایانه هستند.

وی درباره ربات تلگرامی این شرکت گفت: مخاطبان می‌توانند به صورت رایگان از این ربات استفاده کرده و موضوعات مورد نظر در حوزه‌های مختلف را جست‌جو و سپس آن به صورت‌ ایمیل و یا بر روی شماره تلگرامی آن را دریافت کنند.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان گفت: مشتریان این شرکت عموما وزارتخانه‌ها و سازمان بزرگ کشور هستند که می‌توان به وزارت ارشاد، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت امور خارجه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و بسیاری دیگر اشاره کرد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1061652