با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری:

رشد مقالات ایران در نشریات برتر علمی جهان شتاب گرفت

چهارشنبه 14 اسفند 1398 - 12:09
کد مطلب: 1062826
مقاله و پژوهش

تا پایان سال 2019 حدود 4200 مقاله با آدرس حداقل یکی از موسسات ایرانی در نشریات مورد حمایت فدراسیون سرآمدان علمی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری منتشر شده است.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، فدراسیون سرآمدان علمی توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای حمایت از پژوهشگران برتر و سرآمدان علمی ایجاد شد. این فدراسیون برای ایجاد انگیزه و تشویق محققان به انتشار دستاوردهای علمی باکیفیت، در سال 1394 فهرستی از نشریات معتبر را معرفی کرد و به محققانی که در این نشریات مقاله منتشر کنند مبلغی به عنوان تشویقی پرداخت می‌کند. تعداد نشریات در ابتدا 62 نشریه بوده که پس از بررسی‌های مجدد به 114 نشریه ارتقاء پیدا کردند.

انتشار 4200 مقاله

تا پایان سال 2019 حدود 4200 مقاله با آدرس حداقل یکی از موسسات ایرانی در این نشریات منتشر شده است. هر چند در سال‌های خیلی دور مانند 1985 و 1986 در نشریات بسیار معتبری مانند JACS و PRL مقالاتی توسط محققان دانشگاه‌های شریف و تهران منتشر شده است ولی رشد منظم و مداوم مقالات ایران در این نشریات از سال 1997 آغاز شد.

در این سال 10 مقاله در نشریات برتر از طرف ایران منتشر شده است. بیشترین تعداد مقاله در نشریات گروه فیزیک مانند PRD و PRB منتشر شده است و بیشترین تعداد مقاله از حوزه شیمی، در نشریه Anal. Chem است.

انتشارات نیچر

هر چند در نشریات زیرمجموعه انتشارات نیچر تاکنون بیش از 90 مقاله توسط محققان ایرانی منتشر شده است، ولی در نشریه نیچر، بعنوان معتبرترین نشریه این انتشارات، تعداد 14 مقاله توسط محققان ایرانی منتشر شده است.

انتشارات ساینس

3 نشریه از زیرمجموعه انتشارات ساینس در فهرست نشریات برتر قرار دارند که تاکنون 27 مقاله توسط محققان ایرانی در این نشریات منتشر شده است.

از دیگر نشریات می‌توان به PRL، JACS و PNAS اشاره کرد که توسط انتشارات انجمن فیزیک و شیمی و آکادمی علوم آمریکا منتشر می‌شوند.

این داده ها از بانک داده های Web of Science استخراج شده است و داده‌ها صرفاً برای مقالاتی است که به صورت Article و Review است و سایر اسناد موجود در این بانک مانند Note، Editorial Material و ... را شامل نمی شود.

پژوهانه نقدی و گرنت

فدراسیون سرآمدان علمی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بسته حمایتی متنوعی را برای حمایت از سرآمدان علمی تدارک دیده است. اعطای پژوهانه نقدی از 200 تا 500 میلیون ریال،گرنت استفاده از خدمات شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی و جذب پژوهشگر پسادکتری، بخشی از این حمایت‌ها را تشکیل می دهد.

انتهای پیام/

169 / 336

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار