پیوند بین اوتیسم و روده چیست؟

بررسی جدیدی نشان داد که کودکان مبتلا به اوتیسم چهار برابر بیشتر از کودکان دیگر علائم گوارشی را نشان می دهند.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، بسیاری از افراد، اوتیسم را با صفاتی از جمله تعامل اجتماعی غیرعادی، رفتارهای تکراری و مشکلات گفتاری و ارتباطی مرتبط می کنند. اما شاید کمتر شناخته شده باشد که مبتلایان به این بیماری بیشتر از جمعیت عمومی دچار اختلالات گوارشی هستند.

بررسی جدیدی نشان داد که کودکان مبتلا به اوتیسم چهار برابر بیشتر از کودکان دیگر علائم گوارشی را نشان می دهند. تعدادی از مطالعات موجود در این بررسی گزارش دادند که شیوع مشکلات روده در بین دختران و پسران یکسان است. این علائم می تواند شامل یبوست، اسهال، درد شکم، نفخ، رفلاکس و استفراغ باشد.

مشکلات روده مانند اینها مانع کیفیت زندگی افراد مبتلا به اوتیسم و ​​خانواده های آنها می شود و بیشتر بر خواب، تمرکز و مسائل رفتاری تأثیر می گذارد. دانشمندان برای مدت طولانی فکر می کردند که این به دلیل روشی است که مغز روده را کنترل می کند. در حالی که مغز بر عملکرد روده تأثیر می گذارد، این تنها بخشی از داستان است. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که علائم گوارشی در اوتیسم ممکن است به دلیل اختلاف در خود روده باشد.

مینی مغز روده

روده حاوی سیستم عصبی اختصاصی خود به نام سیستم عصبی روده است که هضم و جذب مواد غذایی و مواد مغذی را هم‌زمان می کند.

سیستم عصبی روده یک شبکه یکپارچه از سلول‌های عصبی است که در امتداد دستگاه گوارش گسترش می یابد. اگرچه از نظر ساختاری کاملاً متفاوت است، تقریباً به همان تعداد سلول به عنوان نخاع درج شده و از بسیاری از پیام رسان‌های عصبی شیمیایی، گیرنده ها و پروتئین های مغز استفاده می کند.

اوتیسم یک جزء ژنتیکی قوی دارد. بیش از 1000 جهش ژنی با این اختلال همراه است. بسیاری از این جهش های ژنتیکی چگونگی ارتباط نورون ها در مغز را تغییر می دهند.

دانشمندان فرض کردند که برخی از این جهش های ژنی همچنین ممکن است باعث شود سیم کشی نورون در روده خراب شود و در نتیجه در افراد مبتلا به اوتیسم مشکلات گوارشی ایجاد شود.

محققان برای آزمایش این نظریه، پرونده بیماران دو برادر مبتلا به اوتیسم را مطالعه کردند که یک جهش ژنی منفرد مرتبط با اوتیسم دارند که بر ارتباطات عصبی تأثیر می گذارد. آن ها موش ها را نیز مطالعه کردند.

مدل های موش با این جهش خاص(neuroligin-3)، قبلاً رفتارهای مرتبط با اوتیسم را مانند تعاملات اجتماعی تغییر یافته، کاهش ارتباط و رفتارهای تکراری را نشان دادند.

آن ها دریافتند که این جهش همچنین بر سیستم عصبی روده در موشها نیز تأثیر دارد. درموش های جهش یافته انقباضات روده تغییر یافته و سرعت حرکت مواد غذایی از طریق روده کوچک آنها سریعتر از سرعت موش‌های بدون جهش بود.

در ضمن، هر دو برادر دارای مشکلات روده ای از جمله مری (التهاب مری) و اسهال هستند. بنابراین، کار دانشمندان نشان می دهد که جهش ژنی در ارتباط با اوتیسم، که قبلاً فقط در مغز مورد مطالعه قرار گرفته بود، می تواند روی روده نیز تأثیر بگذارد.

میکروبیوم های روده

محققان همچنین دریافتند موشهایی که دارای جهش هستند میکروبیوم روده آنها در مقایسه با موشهای عادی در حال رشد اختلاف داشتند.

میکروبیوم های روده اجتماع میکروارگانیسم ها (از جمله باکتری ها، قارچ ها و ویروس ها) است که در دستگاه گوارش زندگی می کنند. بیشترین مقدار میکروبی در روده بزرگ یافت می شود، جایی که برخی از مواد غذایی را که می خوریم هضم می‌کند.

موش‌هایی که با جهش neuroligin-3 مورد مطالعه قرار گرفتند، دارای نرخ Firmicutes: Bacteroidetes تغییر یافته بود.

دانشمندان دریافته اند که این نسبت در افراد با طیف وسیعی از شرایط از جمله دیابت نوع 2، چاقی و بیماری التهابی روده تغییر می کند.

چرا این همه مهم است؟

اکنون که ما شروع به درک بیشتر در مورد پیوند بین اوتیسم و ​​روده می کنیم، دانشمندان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا تغییر میکروبیوم های روده می تواند بر رفتارهای اوتیسم تأثیر بگذارد یا خیر. یک راه برای تغییر میکروبیوم روده استفاده از پیوندهای مدفوع است.

مطالعه اخیر مدفوع (میکروبیوتا) از پسران با و بدون اوتیسم گرفت و مدفوع را به موش پیوند زد. سپس مطالعه کردند که فرزندان این موشها چگونه رفتار می کنند.

فرزندان موش‌هایی که میکروب‌هایی از پسران مبتلا به اوتیسم دریافت کرده اند، رفتارهایی را نشان می دهند که می تواند مربوط به اوتیسم باشد (آنها تیله های بیشتری را در بستر قفس خود دفن کردند، که به طور بالقوه نشانه ای از رفتار تکراری است)، در مقایسه با موش هایی که با میکروب‌هایی از کودکان معمولاً در حال پیوند بودند.

یک مطالعه جدید دیگر، مشکلات روده و صفات رفتاری را در افراد مبتلا به اوتیسم به مدت دو سال ارزیابی کرد. در این مطالعه پیشرفت در علائم و رفتار روده گزارش شده است؛ اما محققان فقط تعداد معدودی از افراد را مورد مطالعه قرار دادند و تأثیرات دارونما را کنترل نکردند.

مطالعات دیگر آزمایش کرده اند که آیا میکروب های روده در حال تغییر با معالجه بیماران با prebiotics (مواد غذایی باکتری های موجود در روده شما) یا probiotics (باکتری های مفید) می توانند بر رفتارهای اوتیسم تأثیر بگذارند یا خیر؛ اما بررسی این مطالعات هیچ نتیجه ای را نشان نداد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1063674