آغاز تولید کیت‌های تشخیص کرونا از هفته آینده

معاون علمی رئیس جمهور با بیان اینکه ۶ قرارداد با شرکت‌های تولید کننده کیت‌های تشخیص کرونا منعقد شده است، گفت: قرار است دستگاه‌های مورد نیاز دیگری توسط شرکت‌ها به تولید برسند.

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری ایسکانیوز، سورنا ستاری در اینستاگرام خود نوشت: در چند سال گذشته و با سیاست‌های اجرا شده در معاونت علمی و فناوری زیست بوم بسیار مناسبی در حوزه بیوتکنولوژی در کشور ایجاد شده است.

وی همچنین افزود: مجموعه‌ای از دانشگاه‌ها، اساتید، محققان و مهمتر از آنها، استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان باعث شده‌اند که هم اینک ایران در توسعه علم و فناوری و اقتصاد زیست فناوری قدرت اول منطقه و سوم آسیا باشد. حجم اقتصاد زیست فناوری در آینده ایران به حدود ۱۰ درصد کل اقتصاد کشور خواهد رسید.

معاون علمی رئیس جمهور گفت: ولی این ویروس چموش باعث شد که ما به روی دیگر سکه زیست فناوری پی ببریم و آن بخش امنیت زیستی کشور است.

ستاری همچنین نوشت: توسعه زیست فناوری فقط توسعه اقتصادی کشور نیست (گاهی یک گرم داروی زیستی قیمتی معادل یک میلیون یورو دارد) بلکه توسعه امنیت کشور است. در این مدت کوتاه محققین و شرکت‌های دانش بنیان اقدامات بسیار مهمی را انجام داده‌اند. ۶ قرارداد برای توسعه ساخت کیت‌های تشخیص کرونا بسته شده است.

آغاز تولید کیت‌های تشخیص کرونا از هفته آینده

به گفته وی خوشبختانه کیت‌های تشخیصی ۳ شرکت به تأیید اولیه رسیده است و تا هفته آینده تولید انبوه برخی از شرکت‌ها عرضه خواهد شد. ساخت کیت‌های تشخیص در این مدت کم در بخش خصوصی نشاندهنده عمق اشراف علمی جامعه زیست فناوری کشور است.

ستاری افزود: گرچه هنوز بسیاری از این شرکتها دوره استارتاپی و نوپایی خود را طی می‌کنند، آمادگی درگیری در یک جنگ تمام عیار با یک ویروس بسیار پیچیده را ندارند ولی بسرعت در حال رشد هستند و دانش لازم برای مقابله با حوادث این چنینی را به دست آورده‌اند. ضمن اینکه همین شرکتها در حال تولید پیچیده‌ترین داروهای ساخت داخل برای مقابله با این بیماری هستند و کلیه داروهای استفاده شده در مراکز درمانی، «ایران ساخت» هستند.

ساخت پیچیده‌ترین تجهیزات پزشکی در داخل

وی اظهار داشت: در حوزه تجهیزات پزشکی پیچیده‌ترین دستگاه‌ها در داخل کشور ساخته می‌شود. در همین ایام با همکاری وزارت بهداشت مجوزهای زیادی برای این محصولات صادر شد و یا در حال صدور است. تولید اقلام ضروری اتاق‌های ICU با سرعت و بصورت سه شیفت در حال انجام است. برای مثال فقط تولید ونتیلاتورهای اتاق عمل به حدود ۳۰ دستگاه در روز رسیده است.

ستاری افزود: دستگاه‌هایی که تاکنون در کشور تولید نمی شده از پالس اکسیمتر و بای پپ گرفته تا سی تی اسکن در حال اخذ تأییدیه های لازم هستند. انشاءالله با کمک همه، از این مبارزه به سلامت عبور خواهیم کرد؛ البته خبرهای خوش در راه است.

انتهای پیام/

کد خبر: 1063950