ستاد هدایت و راهبری سازمان غذا و دارو در بحران کرونا تشکیل شد

رئیس سازمان غذا و دارو از تشکیل ستاد هدایت و راهبری سازمان غذا و دارو در بحران کرونا خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، محمدرضا شانه‌ساز رئیس سازمان غذا و دارو در نشست خبری ستاد هدایت و راهبری سازمان غذا و دارو در بحران کرونا گفت: با شروع بحران کرونا مدیریت بهینه همسو و هدفمند درباره تدارک اقلام سلامت محور انجام دادیم. تا قبل از بحران بسیاری از اقلام در کشور تولید می‌شد و فرصت صادرات داشت با جدی شدن بحران افزایش ناگهانی مصرف را شاهد بودیم و بلافاصله از ظرفیت مردمی اصناف و بسیج برای تولید بیشتر استفاده کردیم.

وی افزود: علی رغم این موضوع نقصان در کشور وجود داشت که تا امروز تا حد زیادی کمبودها برطرف شده است، علی رغم اینکه کشوری هستیم که زیر فشار تحریم‌ها بوده‌ایم در مقایسه با سایر کشورها توانستیم اقلام را بهتر تامین کنیم.

شانه‌ساز گفت: در کشور ما علی رغم تحریم‌ها مشکلات کمتر از کشورهای بیگانه است ما تولید را در کشور چندین برابر افزایش دادیم و بخش اعظمی از نیاز کشور از تولید داخل در حال انجام است و موانع تولید و واردات اقلام مورد نیاز برداشته شد و اقلام مورد نیاز ۴۸ ساعته وارد می‌شود. در وزارت صنعت هم بخش زیادی از موانع برداشته شده است.

وی ادامه داد: از ظرفیت ۱۸۰ هزار لیتر در زمینه تولید الکل به ظرفیت ۴۰۰هزار لیتر رسیده‌ایم و در زمینه مواد ضدعفونی کننده نیز افزایش تولید داشته‌ایم و مجوزها توسط دانشگاه‌ها و کمتر از یک روز کاری انجام می‌شود.

رییس سازمان غذا و دارو گفت: از هفته‌های پایانی سال ستادی بزای ایام تعطیل تحت عنوان ستاد هدایت و راهبری شکل بگیرد که همه استانداری‌ها دراین ایام با سازمان غذا و دارو هماهنگ شوند. کارشناسان ما از ۸ صبح تا ساعت ۲۴ در این ستاد حضور دارند.

وی افزود: تامین لباس، مواد بهداشتی و ماسک از جمله اقدانات این ستاد است و مجوزهای واردات و تامین این اقلام به سرعت درحال انجام است و بلافاصله پاسخگویی انجام می‌شود. این ستاپ می‌تواند تجربه موفقی باشد تا با مستندسازی اقدامات در زمان بحران‌های دیگر از تجربیات استفاده کنیم. بحران کرونا به واسطه زمان کوتاهی که داشت مانور خوبی برای همه نهادها بود.

شانه‌ساز گفت: ۲۰۰ کشور دنیا درگیر این بحران شده‌اند و تامین اقلام از انها دشوار است و این کار با اولویت تکیه بر توان داخل در حال انجام است، اعداد و ارقام در حوزه کالاهای سلامت محور از جمله داذو و تجهیزات پزشکی نشان دهنده رونق تولید بوده و امسال نیز به شعار جهش تولید توجهی ویژه خواهیم داشت.

فارس

انتهای پیام/

کد خبر: 1064217