ضرورت  افزایش آگاهی در مورد افراد مبتلا به اوتیسم

دوم آوریل ، روز آگاهی جهانی اوتیسم  هر سال به عنوان یک روز جهانی به رسمیت شناخته‌شده‌است و هدف آن یادآوری و ترغیب کنش‌های کشورهای کشورهای عضو در سازمان ملل متحد در جهت افزایش آگاهی در مورد افراد مبتلا به اختلال اسپکتروم اوتیسم (ASD) در سراسر جهان است.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، روز جهانی اوتیسم یکی از تنها 7 روز رسمی سازمان ملل متحد است که در رابطه با سلامتی رسمیت یافته‌است و از سال 2007 به اجرا در آمده است.

در کشورمان، انجمن اوتیسم ایران روز جهانی آگاهی اوتیسم را در تاریخ 14 فروردین 99 همگام با جهان گرامی میدارد و در تلاش است که در این روز گام های محکمی در راستای آگاهی بخشی در رمینه اوتیسم در جامعه بردارد.

موضوع امسال (2020) سازمان ملل در روز جهانی اوتیسم انتقال به بزرگسالی است.

بزرگسالی مرحله از زندگی است که افراد میتوانند در زندگی اجتماعی اقتصادی و سیاسی جامعه خود به عنوان یک شهروند کامل نقش ایفا کنند. اما این مرحله برای افراد اوتیسم یک چالش است، زیرا آنها از فرصتها و حمایت های لازم برای این مرحله از زندگی برخوردار نیستند و پس از پایان دوره دبیرستان این افراد از خدمات و حمایت هایی که تا پیش از آن بهره میبردند بی بهره اند.

مشارکت در فرآیندهای تصمیم گیری جامعه خود، مشارکت در فرهنگ جوانان در جامعه خود، دسترسی به آموزش پس از دوره متوسطه، اشتغال، مشارکت در فعالیت های اجتماعی و اقتصادی جامعه به عنوان یک شهروند محورهای مطروحه در شعار جهانی امسال است.

سعیده صالح غفاری مدیر عامل انجمن اوتیسم ایران، ضمن عرض تبریک به مناسبت این روز مهم به خانواده اوتیسم ایران، توضیح داد انجمن اوتیسم ایران با 6 سال فعالیت رسمی، ملی و اخذ مجوز مقام مشورتی سازمان ملل در راستای فعالیتهای بین المللی تلاش کرده است که گام موثری در جهت آگاهی بخشی و حمایت افراد اوتیسم بردارد و این روزها به نقشه راه 5 ساله دوم انجمن تکیه دارد.

غفاری نقشه 5 ساله دوم انجمن را شامل 5 محور اصلی عنوان کرد و افزود: محورها شامل مطالبه گری و طرح موضوع و بررسی نیازهای کلان ملی جامعه اوتیسم ایران، اقدام قویتر و سازماندهی شده با موضوعیت آگاهی بخشی جامعه ، تقویت شبکه دوستدار اوتیسم و همراهی شهرهای دوستدار اوتیسم با ایجاد مراکز دوستدار اوتیسم ، آموزش و تکیه بر توانمندکردن خانواده ها در اقصی نقاط کشور با محوریت آموزش و تربیت درمانگران در دوره های پودمانی و دوره های تکمیلی جهت آشنایی با اوتیسم و آموزش کاردرمانی تخصصی برای کودکان اوتیسم است.

وی اظهار امیدواری کرد با پیگیری نقشه راه مذکور و ایجاد شبکه قوی با حضور تمامی انجمنهای اوتیسم کشور و رسمی کردن شبکه ملی اوتیسم، به این اهداف رسیده و مطالبات اوتیسم از دولت و سازمانهای مربوطه با قدرت بیشتری صورت بگیرد.

مدیر عامل انجمن اوتیسم ایران در ادامه به دستاوردهای انجمن در 6 سال گذشته اشاره کرد و گفت: ایجاد ظرفیت و بستر سازی مناسب جامعه برای آشنایی اولیه با طیف اوتیسم، سازماندهی رجیستری و شناسایی کودکان اوتیسم، معرفی اوتیسم به سازمانهای سیاست گذار ملی، تلاش در راستای قراردادن اوتیسم در لیست بیماریهای خاص در مجلس شورای اسلامی، رایزنی جهت دریافت ردیف بودجه برای اوتیسم از مجلس و سازمان برنامه و بودجه ، راه اندازی اولیه سامانه گم شدن بچه های اوتیسم با همکاری ناجا ، اصلاح کامل آیین نامه نظام وظیفه در راستای معافیت کامل بزرگسالان اوتیسم، آموزش بزرگسالان اوتیسم با هدف انجام کار گروهی و ارتباط با همسالان و ایجاد موقعیت شغلی برای آنان، تجمیع انجمنهای اوتیسم و یکسوسازی اهداف، تالیف کتابچه های اوتیسم با هدف آگاهی بخشی و آموزش و توانمندسازی خانواده ها برای رفع مشکلات اوتیسم، اهم فعالیتها و موفقیتهای انجمن اوتیسم ایران بوده است.

سعیده صالح غفاری، مدیر عامل انجمن اوتیسم ایران در این روزهای ویژه برای جامعه اوتیسم ایران، از تمامی مردم برای پیوستن به پویش آگاهی بخشی جامعه دعوت کرد.

هموطنان می توانند با مراجعه به صفحه اینستاگرام انجمن اوتیسم ایران iran.autism.association و انتشار پست روز جهانی اوتیسم در صفحات خود، کودکان اوتیسم را خوشحال و جامعه را نسبت به مسائل اوتیسم آگاه سازند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1064903