برگزاری کلاس حضوری دانشجویان دکتری در شهر محل سکونت/ مسیر هیئت‌های اندیشه ورز یک حرکت روش‌مند است

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دولت معتقد است که دانشگاه‌ها باید از ۳۰ فروردین آموزش دوره تحصیلات تکمیلی را از سر بگیرند، بنابراین دانشگاه آزاد اسلامی با رعایت پروتکل‌ها، سازو کاری طراحی کرده تا هر دانشجوی دوره دکتری بتواند در شهر محل سکونت خود از طریق واحد دانشگاهی منطقه درس خود را بگذراند.

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، جلسه‌ عیدانه دکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با معاون و مدیران معاونت علوم انسانی و هنر ظهر امروز به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

در این جلسه که با حضور حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر، علی سروری مجد مشاور و رئیس مرکز حوزه ریاست، روابط عمومی و هماهنگی استان ها، حجت الاسلام والمسلمین حسن خیری رئیس مرکز مطالعات، برنامه‌ریزی و تعالی علوم انسانی و هنر، علیرضا عراقیه، مجید شمس و مصطفی رجبی باقرآباد مدیرکل اجرایی حوزه ریاست سازمان مرکزی برگزار شد، موضوع گسترش هیأت های اندیشه ورز در واحدهای دانشگاهی، اقداماتی درخصوص تعالی علوم انسانی و هنر در دانشگاه آزاد اسلامی، برگزاری جلسات و سمینارها درخصوص ارتقای کیفیت آموزش علوم انسانی و اقدامات لازم دانشگاه در دوران پساکرونا، مدل های دفاع دانشجویان تحصیلات تکمیلی با توجه به گسترده بودن واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی و امکان دفاع دانشجویان در واحد های شهر خود مورد بررسی قرار گرفت.

دکتر طهرانچی در ابتدای این جلسه با تبریک سال نو و اعیاد شعبانیه به ویژه ولادت حضرت قائم (عج)، اظهار داشت: هیچگاه بشر فکر نمی‌کرد که اینگونه با توانایی‌هایی که پیدا کرده در مقابله یک ویروس زمین‌گیر شود و هر چه جلوتر می‌رویم نیاز به حکومت صالح در جهان که در راس آن ولی خداست، بیشتر احساس و آشکار می‌شود. خدا را شاکریم که شیعه ائمه هدی و معتقد به ولایت هستیم. ان‌شاءالله چشمان همه ما به قدوم مبارک حضرت ولیعصر(عج) روشن و منور شود و عیدی ما رضایت حضرت و تعجیل در فرج ایشان باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با اشاره به شکل گیری معاونت علوم انسانی و هنر در این دانشگاه خاطرنشان کرد: تأسیس این معاونت یکی از اقداماتی است که می‌توانم به عنوان یک کار منطقی و اساسی در حوزه دانشگاهی و آموزش عالی در دوره مدیریت ۱۹ ماهه خود تاکنون در دانشگاه آزاد اسلامی به آن تکیه کنم. الحمدلله این معاونت موفقیت های قابل توجهی داشته و روزبه‌روز برکات تأسیس آن بیشتر نمایان می شود و از خدا می‌خواهیم که دستاوردهای بیشتر و پربرکتی به آن عنایت فرماید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به همه گیر شدن ویروس کرونا در جهان و درماندگی بسیاری از کشورها در مواجهه با آن، تصریح کرد: دنیا برای اولین بار در طول ۸۰ سال گذشته و پس از جنگ جهانی دوم با بحث جدی مواجه شده است. این موضوع مسیر علمی را که تاکنون طی شده، زیر سوال می‌برد، چرا که ۸۰ سال است دولت‌ها به ویژه ایالات متحده آمریکا عنان سیاست علمی را در دست گرفته‌اند و اکنون با واقعیتی مواجه شده‌اند که به این نتیجه رسیده اند که سیاست علمی آنها در مواجهه با این ویروس ناکارآمد بوده و بحث علوم سخت‌افزاری و نرم‌افزاری کاملاً متوقف شده است.

دکتر طهرانچی با تاکید بر لزوم توجه دانشگاهیان به فضای مجازی افزود: حاکمیت فضای مجازی که مقام معظم رهبری به خوبی آن را پیش‌بینی کرده‌اند تا چند سال آینده مرحله جدیدی را شکل خواهد داد، بنابراین همه باید به این موضوع توجه داشته باشیم و برای فضای جدید فکر کنیم.

دکتر طهرانچی با انتقاد از عدم شکل‌گیری شبکه ملی اطلاعات در کشور، تصریح کرد: از حدود ۱۰ سال گذشته موضوع ایجاد بستر ملی بین دانشگاه و جامعه علمی کشور مطرح بود که متاسفانه انجام نشد و اکنون نیز می‌بینیم که اینترنت خانگی پاسخگوی نیاز کنونی جامعه علمی نیست. شرایط جاری کشور جای خالی شبکه ملی اطلاعات را بیشتر نمایان می کند.

هیأت‌های اندیشه‌ورز این دانشگاه باید به سمت تولید دانش حرکت کنند

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه هیأت‌های اندیشه‌ورز این دانشگاه باید به سمت تولید دانش حرکت کنند، گفت: مسیر هیأت‌های اندیشه‌ورز دانشگاه آزاد اسلامی یک حرکت روش‌مند است، چرا که تاکنون علم ما متکلم وحده بوده و شیوه ارائه دروس به این شکل بود که اساتید درس می‌دادند و شاگردان اجازه نقد نداشتند. برای اصلاح این روند، موضوع گفتگوهای تولید دانش در دانشگاه آزاد اسلامی آغاز شده و تاکنون دستاوردهای خوبی نیز به همراه داشته است.

هیأت های اندیشه ورز جوانب دانش مواجهه با ویروس کرونا را بررسی کنند

دکتر طهرانچی خاطرنشان کرد: از هیأت های اندیشه ورز دانشگاه آزاد اسلامی انتظار می رود که همه جوانب دانش مواجهه با ویروس کرونا را بررسی کرده و یک جریان سازی در دانشگاه آزاد اسلامی به وجود بیاورند. برای این کار باید همه توان خود را بگذاریم و با استفاده از توان کارگروه های هیأت‌های اندیشه‌ورز بتوانیم ابتدا با گفت‌وگو محوری و سپس با ایجاد کرسی های های ترویجی و برگزاری کرسی‌های نظریه‌پردازی، دستاوردهای علمی خود را به مجامع و نهادهای دیگر ارائه کنیم.

عضو هیات امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا درخصوص از سرگیری آموزش حضوری دانشجویان تحصیلات تکمیلی از ۳۰ فروردین، اظهار داشت: دولت معتقد است که دانشگاه‌ها باید از ۳۰ فروردین آموزش دوره تحصیلات تکمیلی را از سر بگیرند، بنابراین دانشگاه آزاد اسلامی با رعایت پروتکل‌ها، سازو کاری طراحی کرده تا هر دانشجوی دوره دکتری بتواند در شهر محل سکونت خود از طریق واحد دانشگاهی منطقه درس خود را بگذراند. برای جلسات دفاع از پایان نامه و رساله مقاطع تحصیلات تکمیلی نیز سازو کارهای مناسب آن را طراحی کرده ایم تا از عبور و مرور دانشجویان و سفرهای بین شهری آنها کاسته شود.

دکتر طهرانچی با تاکید بر اینکه در این شرایط باید حیات علمی و فعالیت‌های دانشگاهی جریان داشته باشد، گفت: اگر به آثار و پیامدهای ویروس کرونا نگاه کنیم، نشان می‌دهد که اگر جمهوری اسلامی ایران بخواهد فعالیت های خود را متوقف کند، این توقف می تواند یک الگو برای مزاحمت های بعدی دشمنان باشد، بنابراین باید فعالیت‌های آن را متوقف کنیم، ضمن اینکه عدم حضور در محیط کار و دانشگاهی به معنای تعطیلی نیست و فعالیت های دانشگاه آزاد اسلامی جاری و ادامه دار است.

حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی نیز در ادامه این نشست با تبریک سال نو و اعیاد شعبانیه گزارشی از فعالیت‌های یک ساله این معاونت ارائه کرد و گفت: خوشبختانه در طول یک سالی که از تشکیل این معاونت می‌گذرد کار را از صفر آغاز کردیم و راهبردها، ساختارها و راهکارهای معاونت مشخص شد و با لطف الهی توانستیم مأموریت‌های تعیین شده را به خوبی پیش ببریم.

وی ادامه داد: برخی اشکالات در فرایندها از جمله جذب و ارتقای مرتبه علمی وجود دارد که با عنایت ویژه رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به این معاونت، این موضوعات اکنون که در مرحله رشد و توسعه معاونت هستیم، برطرف خواهد شد.

حجت الاسلام والمسلمین حسن خیری رئیس مرکز مطالعات، برنامه ریزی و تعالی علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این نشست گزارشی از ایجاد هیأت‌های اندیشه‌ورز استان ارائه کرد و گفت: تشکیل معاونت علوم انسانی و هنر یکی از افتخارات دانشگاه آزاد اسلامی در دوره مدیریت جدید است.

وی ادامه داد: سند مرکز مطالعات، برنامه ریزی و تعالی علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی تنظیم و سیاست ها و ساختارها مشخص شده است.

خیری از ایجاد ۲۰ کارگروه هیأت اندیشه‌ورز دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و گفت: تلاش بر این است که هیات های اندیشه ورز با برنامه، موضوعات محوری را پیگیری کرده و وضعیت استان‌ها از لحاظ نقاط قوت و ضعف را بررسی کنند. موضوعاتی از قبیل محتوای درسی، نشریات و مجلات علمی، وضعیت اساتید، تالیف کتب درسی از جمله محورهای مورد توجه هیأت‌های اندیشه ورز استانی است.

وی افزود: هیأت های اندیشه ورز دانشگاه آزاد اسلامی در بحث ویروس کورونا نیز به محض اطلاع از موضوع وارد میدان شدند و برخی هیأت اندیشه ورز در در استان های اصفهان، گیلان و واحد نجف آباد در موضوعات مربوط به ویروس کرونا در حوزه‌هایی همچون فضای مجازی، حکمرانی و حقوق ورود کردند. سایر هیأت ها نیز با هماهنگی مدیران دفاتر استانی موضوعات خاص را پیگیری خواهند. یکی از کارگروه‌ها نیز وظیفه ترجمه متون و مقالات علمی درخصوص ویروس کرونا در حوزه علوم انسانی را بر عهده دارد.

در ادامه این نشست، دکتر مجید شمس و دکتر علیرضا عراقی به ارائه گزارش عملکرد معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی فعالیت‌های پرداختند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1065457