رهبر معظم انقلاب به همه درخواست‌های دولت در کوتاه‌ترین زمان پاسخ مثبت دادند

«اسحاق جهانگیری» گفت: در این ایام هر درخواستی که دولت از ایشان داشت، در کوتاه‌ترین زمان پاسخ مثبت داده‌اند. قطعا موافقت با پرداخت یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی می‌تواند به بخش بهداشت و درمان کشور کمک کند تا پیامد‌های منفی این دوران کاسته شود.

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهور صبح امروز (سه‌شنبه) پس از بازدید از خط تولید ماسک در شهرک صنعتی «نصیرآباد» رباط کریم، با اشاره به اینکه این بازدید دو پیام بزرگ برای ملت ایران دارد، اظهار داشت: در دوران سخت کرونا و در روز‌های ابتدایی با توجه به نبود آمادگی لازم با محدودیت‌هایی برای تامین نیاز‌های کادر پزشکی و مردم مواجه بودیم؛ اما امروز با حرکتی جهادی و با جهش تولید توانسته ایم تجهیزات مورد نیاز مقابله با کرونا را در داخل کشور تولید کنیم.

وی با بیان اینکه در روز‌های نخست مجبور بودیم ملزومات مورد نیاز بهداشتی و درمانی را از کشور‌های دیگر وارد کنیم، اظهار داشت: متاسفم که بگویم در آن مقطع وقتی کالا‌های سفارش‌شده ما آماده بارگیری به سمت ایران بود، برخی کشور‌ها به بهانه تحریم مانع از ارسال این محموله‌ها به ایران شدند.

جهانگیری ادامه داد: همزمان با گسترش بحران کرونا بخش صنعت و فرزندان کشور در حوزه صنعت تلاش کردند تا نیاز‌های کشور در زمینه ماسک و مواد شوینده را فراهم کنند که نمونه آن همین واحد تولیدی است که با تغییر خط تولید، در حال حاضر به دنبال تامین ملزومات کشور است و در آینده‌ای نزدیک قرار است تعداد نیرو‌های خود را به چهار هزار نفر افزایش دهد.

معاون اول رییس جمهور ضمن اعلام قدردانی دولت از موافقت رهبر معظم انقلاب اسلامی با درخواست دولت برای برداشت یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای تامین هزینه‌های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جبران آسیب‌های وارده از کرونا، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی در موافقت خود با این موضوع، بر دو نکته مهم تاکید کردند؛ نخست تولید داخلی و دوم استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان. شرکت‌های دانش‌بنیان در مقطع کنونی به‌خوبی وارد عمل شده و در زمینه تولید تجهیزات پزشکی اقدامات مناسبی انجام داده‌اند.

وی ادامه داد: امروز کلیه نیاز‌های مرتبط با بیماران کرونایی در کشور تهیه و تولید می‌شود، گفت: در آینده نزدیک هیچ کمبودی در زمینه تولید ماسک و انواع مواد ضدعفونی در کشور نخواهیم داشت و این به معنای جهش تولید می‌باشد.

جهانگیری با اشاره به اینکه در سال گذشته که به نام «رونق تولید» نام‌گذاری شد و در همه بخش‌ها رشد اقتصادی کشور مثبت بود، اظهار داشت: در کشاورزی و صنعت در سه‌ماهه آخر سال ۱۳۹۸ رشد هفت درصدی ثبت شد و در بخش خدمات، رشد کشور ۱.۷ درصد بود.

معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به اینکه تبعات کرونا برای اقشار ضعیف جامعه و کسانی که درآمد روزانه داشته‌اند، بیشتر بوده است، اظهار داشت: دولت برای اینکه زندگی این افراد دچار مشکل نشود و تاب‌آوری آن‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از بیماری بالا برود، برنامه‌ریزی لازم انجام داده است تا آن‌ها نیز وقتی درخواستی مبنی‌بر درخانه ماندن مطرح می‌شود همگام با سایر اقشار جامعه به آن پاسخ مثبت دهند.

وی با بیان اینکه به بیش از سه میلیون نفر از ۲۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان ماهانه پرداخت می‌شود، گفت: در اسفند، این مبلغ به حساب آن‌ها واریز شد و در روز‌های آینده نیز کمک هزینه فروردین پرداخت خواهد شد و این روند تا خرداد ادامه خواهد داشت.

جهانگیری با بیان اینکه برای خانوار‌های یارانه‌بگیر نیز ۱ میلیون تومان تسهیلات پرداخت خواهد شد، گفت: این تسهیلات بدون لزوم به حضور یافتن دربانک و به کارت آن‌ها شارژ می‌شود و ظرف دو سال از محل یارانه افراد تسویه خواهد شد.

معاون اول رییس جمهور افزود: برای خانوار‌های ضعیف‌تر نیز وام قرض‌الحسنه پرداخت خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه به‌زودی جلسه‌ای با حضور همه نهاد‌هایی که در کار امداد و کمک به مردم در این شرایط حضور داشته‌اند، برگزار خواهیم کرد، گفت: در این جلسه که به نام شورای رفاه برگزار می‌شود، تلاش خواهیم کرد تا از همه ظرفیت کشور برای کمک به مردم و پرهیز از دوباره‌کاری‌ها بهره‌مند شویم.

جهانگیری با اشاره به اینکه بخش‌هایی از بنگاه‌ها با مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در این مقطع تعطیل شدند، اظهار داشت: هتل‌ها، رستوران‌ها و کسب و کار‌های این چنینی برای اینکه با مشکل مواجه نشوند به شرط حفظ شاغلین خود، وام‌های با سود ترجیحی ۱۲ درصد و بازپرداخت دو ساله پرداخت خواهیم کرد تا بتوانند حقوق نیرو‌های خود را در این مقطع پرداخت کرده و آمادگی لازم برای راه‌اندازی دوباره کسب و کار خود را داشته باشند.

معاون اول رییس جمهور بار دیگر با تشکر از رهبر معظم انقلاب اسلامی، گفت: در این ایام هر درخواستی که دولت از ایشان داشت، در کوتاه‌ترین زمان پاسخ مثبت داده‌اند. قطعا موافقت با پرداخت یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی می‌تواند به بخش بهداشت و درمان کشور کمک کند تا پیامد‌های منفی این دوران کاسته شود.

وی افزود: دولت در این مقطع با توجه به اینکه صندوق‌های بیکاری ممکن است دچار مشکل شوند، ۵ هزار میلیارد تومان به آن‌ها کمک کرده است.

انتهای پیام/

کد خبر: 1065458