مقاومت، آمریکا را از عراق اخراج می‌کند

رئیس ستاد کل نیرو های مسلح گفت: دولت عراق به دنبال اجرای مصوبه اخراج نظامیان آمریکایی است و محور مقاومت نیز تحقق این مصوبه را دنبال می‌کند.

به گزارش گروه سیاسی ایسکانیوز، سرلشکر محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح صبح امروز (دوشنبه) در بیست و چهارمین همایش سراسری فرماندهان، معاونان، رؤسا و مدیران نیروی انتظامی که از طریق ویدئو کنفرانس برگزار شد، با گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل و شهیدان به‌ویژه شهدای نیروی انتظامی اظهار داشت: همچنین یاد و خاطره شهید بزرگوار اسلام و انقلاب سردار سپهبد شهید «حاج قاسم سلیمانی» که حق بزرگی بر گردن ملت ایران از منظر تأمین امنیت و سربلندی کشور دارند را نیز گرامی می‌داریم.

وی در ادامه با عرض خداقوت به فرماندهان، مدیران، کارکنان خدوم و پرتلاش نیروی انتظامی بیان کرد: در ابتدا، جا دارد از تلاش‌های همه عزیزان خدوم در نیروی انتظامی قدردانی کنم؛ حقیقتاً نیروی انتظامی در همه سال‌ها، روزهای پرتلاش و رو به رشدی را تجربه کرده است، اما سال ۹۸، سال خاصی برای کشور و نیروی انتظامی بود.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: سال ۹۸ از حیث حوادث طبیعی در کشور و مأموریت‌های دیگر سال خاصی برای نیروی انتظامی بود و ناجا چه از حیث حوادث طبیعی که در کشور اتفاق افتاد و چه از جهت مأموریت‌هایی که به اقتضا زمان در سال گذشته پیش آمد، توانست به خوبی نقش‌آفرینی کند؛ در مسئله غیرمترقبه شیوع ویروس کرونا در کشور نیز نیروی انتظامی توانست به خوبی ایفای نقش کند.

سرلشکر باقری یادآور شد: نیروی انتظامی در اجرای مأموریت‌های برنامه‌ریزی و طراحی شده از قبل، کاملاً آماده، پابه‌کار و با مدیریت مناسب وارد میدان عمل شد؛ این در حالی است که باید بگویم این نیروی خدوم و پرتلاش در مأموریت‌های غیرمترقبه و غیرقابل پیش‌بینی نیز عملکرد خوبی داشته است.

وی مطرح کرد: در ابتدای سال ۹۸ احتمال وقوع سیل را کسی نمی‌داد و یا شیوع ویروس کرونا در اواخر سال پیش بینی نشده بود، اما نیروی انتظامی با انعطاف مناسب، چابکی کامل، مدیریت کارآمد و حضور به‌موقع در صحنه توانست در اولین لحظات و پیش از سایر ارگان‌ها، سخت‌ترین مأموریت‌ها را بر عهده بگیرد و در اجرای آن‌ها سربلند باشد که این رویکرد نیروی انتظامی نیز جای قدردانی دارد.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با اشاره به روند برگزاری بیست و چهارمین همایش سراسری فرماندهان ناجا به صورت ویدئوکنفرانس، ادامه داد: با ابتکار عمل شاهدیم که در این جلسه ویدئوکنفرانسی بیش از هزار و ۳۰۰ نفر در بیش از ۱۰۰ نقطه و به شکل بر خط امکان حضور و بهره‌مندی از جلسه را دارند که بیانگر این است علی‌رغم کاستی‌ها و مشکلات هیچ چیز نمی‌تواند در برابر سازمان جهادی و مدیریت انقلابی ایجاد مانع کند، بلکه می‌تواند باعث اتفاقات، پیشرفت‌ها و اجرای مناسب‌تر مأموریت‌ها شود.

عالی‌ترین مقام ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: از تلاش‌های معاونت فاوای ناجا به جهت برگزاری چنین جلسه‌ای قدردانی می‌کنم و باید بگویم معاونت فاوا ناجا همواره جز موفق‌ترین فاواهای نیروهای مسلح بوده است.

سرلشکر باقری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: نیروی انتظامی در سال ۹۸ علاوه بر مأموریت‌های جاری، مأموریت‌های بزرگی را بر عهده گرفت و با گسترش بی نظیر خود در سراسر کشور و سطح جغرافیایی توانست امور و مأموریت‌هایش را پیش ببرد.

وی افزود: از اولین نقطه مرزی، عزیزان‌مان در مرزبانی با هوشیاری، آمادگی و توانمندی بالا در برابر شرارت‌ها، قاچاقچیان، ناامنی‌ها و… ایستاده‌اند و مأموریت‌های ذاتی خود را انجام داده و به شایستگی از مرزها حفاظت و صیانت می‌کنند. از طرفی پر تلاشان نیروی انتظامی در جاده‌ها، یکایک شهرها، کلان‌شهرها، روستاها و نقطه به نقطه کشور تأمین نظم و امنیت را عهده‌دار هستند و علاوه بر امور تخصصی مختلفی که در حیطه مأموریت‌های ذاتی و قانونی دارند، مأموریت‌های دیگری نیز در طول سال به نیروی انتظامی افزوده می‌شود و با این حال این نیرو به خوبی در تأمین امنیت پایدار نقش‌آفرینی می‌کند؛ البته که مردم قدرشناس این امنیت پایدار و کارآمد هستند.

امنیت پایدار کشور حاصل جان فشانی نیروهای مسلح است

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: ما انسان‌ها نوعاً تا زمانی که غرق نعمتی هستیم، قدر آن را نمی‌دانیم، در مسئله شیوع ویروس کرونا یکایک مردم جهان و کشور قدر سلامت را دانستند و تا حدی متوجه اهمیت این موضوع شدند و در حوادث و گرفتاری‌ها، مردم نیز به خوبی قدر امنیت را می‌فهمند؛ بنابراین باید بدانیم این امنیت پایدار و کارآمد در کشور موضوع ساده‌ای نیست و با تلاش و جانفشانی‌های نیروهای مسلح ازجمله نیروی انتظامی به دست آمده است.

وی با اشاره به وجود برخی ناامنی‌ها در بعضی از کشورهای پیرامونی و همسایه، خاطرنشان کرد: برخی از اخبار ناامنی در کشورهای پیرامونی را در تلویزیون و اخبار می‌بینیم، در خیلی از کشورهای پیرامونی و همسایه، مردم می‌گویند وقتی از منزل قصد خروج داریم، وصیت‌نامه می‌نویسیم و یا زمانی که فرزندانمان به قصد مدرسه از منزل خارج می‌شوند نمی‌دانیم که آیا سالم به منزل بازمی‌گردند یا خیر؟! این اتفاقات در حالی است که به لطف خداوند و تلاش نیروهای مسلح، امنیت مطلوبی در کشور داریم. بحمدالله کشور ما در اوج امنیت به سر می‌برد و نیروی انتظامی در همه سطوح و جغرافیا در حوزه تأمین نظم و امنیت مسئولیت را عهده‌دار است و به نحو احسن کار می‌کند که جای قدردانی دارد.

وی با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور مطرح کرد: از آغازین ساعات شیوع این ویروس در کشور یعنی از اولین ساعاتی که مشخص شد این ویروس به کشور وارد شده و احتمال همه‌گیری دارد، نیروی انتظامی وارد عمل شد؛ ناجا چه در مسئله کنترل شهرها و جاده‌ها و چه در مسئله مدیریت فضای مجازی و جلوگیری از شایعه‌پردازی و ایجاد ناامنی‌های روانی و از طرفی در برخورد با محتکران نیازمندی‌های اساسی مردم، به خوبی عمل کرد؛ این اقدامات در حالی صورت گرفت که این نیرو در مسئله امنیت مرزها و جلوگیری از ورود غیرمجاز اتباع بیگانه نیز عملکرد خوبی داشته و از طرفی به پاک‌سازی و گندزدایی معابر و نقاط آلوده پرداخت؛ همچنین درمان بیماران در بیمارستان‌های ناجا از دیگر اقدامات این نیروی پر تلاش بود.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح اضافه کرد: علاوه بر تمام اقداماتی که برشمردم، نیروی انتظامی مأموریت‌های ذاتی‌اش را حتی برای لحظه‌ای تعطیل نکرد و تمام مأموریت‌های این نیرو به صورت شبانه‌روز در حال جریان است و همه مأموریت‌ها با چابکی و تلاش پیش رفت و باید بگویم اقدامات ناجا در این برهه زمانی و در کنار انجام و اجرای مأموریت‌های ذاتی و قانونی، مسئله کوچکی نیست.

وی عنوان کرد: باید از تجربه مواجهه با ویروس کرونا استفاده کنیم؛ چرا که این موضوع برای ما درس‌های زیادی به همراه داشت؛ شاید ما و سایر کشورهای جهان هرگز پیش‌بینی نمی‌کردیم با چنین پدیده‌ای با این سطح از اپیدمی مواجه شویم، حتی در زمان جنگ جهانی جنگ اول و دوم نیز شرایط این‌گونه نبود که تمام جهانیان درگیر یک موضوع واحد و مشترک شوند و یا در زمان بیماری‌های واگیردار گذشته، این چنین گستردگی را شاهد نبودیم و محدود به برخی کشورها و قاره‌ها بود؛ اما بیماری کرونا سطح گسترده‌ای دارد و به گونه‌ای توسعه پیدا کرد که همه جهان درگیر شد؛ تمام اجتماعات جهان را به تعطیلی کشاند و رفتارهای مردم با تغییرات اساسی مواجه شد؛ به گونه‌ای که این ویروس مردم را برای مدت قابل توجهی خانه‌نشین کرد و فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و… را به تعطیلی کشاند و همه کشورهای جهان شرایط خاصی را تجربه کردند.

سرلشکر باقری با طرح این سوال که این حادثه و حوادثی مشابه چه تأثیری در نحوه اجرای مأموریت‌های سازمان‌های نیروهای مسلح از جمله ناجا دارد، خاطرنشان کرد: آیا ساختار و سازمان‌دهی ما اعم از نیروی انسانی، آموزش، تجهیزات و… متناسب با چنین پدیده‌ای است یا نیاز به اصلاح دارد؟

وی ادامه داد: حتماً باید در ساختار و سازمان‌دهی‌های اشاره شده، بازنگری‌هایی کنیم؛ یعنی توان، آمادگی، آموزش، تمرین و… ما در انجام وظایف و مأموریت‌ها در بخش‌های مختلف باید متناسب با پدیده‌ها باشد.

عالی‌ترین مقام مسئول در ستاد کل نیروهای مسلح اذعان کرد: یکی از تأثیرات بزرگ این حادثه، توجه و بهره‌برداری از فضای مجازی بود در واقع در این چنین شرایطی بهره‌برداری از فضای مجازی به شدت توسعه یافت؛ اما این سوال پیش می‌آید که آیا ما فرهنگ استفاده از فضای مجازی در این سطح را داریم؟ یا با چه آسیب‌هایی مواجه هستیم؟ بدخواهان و مجرمان چه ترفندها و روش‌های جدیدی را در این شرایط به کار می‌گیرند.

ضرورت تأمین بیش از پیش امنیت فضای مجازی

سرلشکر باقری تأکید کرد: در چنین شرایطی باید هر موضوعی را پیش‌بینی و پیشگیری و امنیت فضای مجازی را بهتر از گذشته تأمین کنیم؛ چرا که تأمین آرامش روانی مردم بسیار حائز اهمیت است و باید با جدیت این امور را دنبال کنیم؛ البته در این برهه زمانی نیروی انتظامی نیز به خوبی عمل کرد و بسیاری از سایت‌ها و مجرمان سایبری مورد برخورد ناجا قرار گرفتند و در موارد متعددی برخورد انضباطی و قضائی صورت گرفت؛ اما لازم است که در هر شرایطی آماده باشیم.

وی با اشاره به دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی به نیروهای مسلح مبنی بر تشکیل قرارگاه بهداشتی امام رضا (ع)، یادآور شد: فرماندهی معزز کل قوا در امر تشکیل قرارگاه بهداشتی امام رضا (ع) توسط نیروهای مسلح فرمودند «این را به عنوان یک رزمایش دفاع بیولوژیک در نظر بگیرید» و واقعاً نیروی انتظامی در عمل به این دستور، چنین رویکردی داشت.

این مقام عالی نیروهای مسلح اضافه کرد: این رزمایش ویژگی‌ها، سطوح، ابعاد و لایه‌های مختلفی دارد و نیروی انتظامی با تجربه گرانسنگی که در جریان رزمایش به دست آورده است، حتماً در برنامه‌های سال ۹۹ این تجربیات را به کار بگیرد؛ به گونه‌ای که بداند با چه تغییر و تحولی می‌تواند در این فرآیندها ارتقا یابد.

سرلشکر باقری در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: در اینجا لازم می‌دانم از زحمات کادر پزشکی، درمانی و بهداشتی نیروی انتظامی نیز قدردانی کنم. در کنار تلاش همه فرماندهان و کارکنان ناجا، کادر درمانی نیروی انتظامی نیز عملکرد خوبی داشت؛ از طرفی برای بیماران مبتلا آرزوی بهبودی و سلامتی دارم و برای عزیزانی که جان عزیزشان را در جریان مأموریت‌ها از دست دادند و شهید شدند نیز طلب مغفرت و آمرزش از درگاه خداوند متعال می‌کنم.

وی اضافه کرد: آمارها نشانگر این است که در مجموعه سازمان‌های نیروهای مسلح ازجمله نیروی انتظامی با توجه به وجود فرهنگ، آگاهی و مراقبت بیشتر، درصد کمتری به این بیماری مبتلا شدند و بیماران بستری شده در بیمارستان‌های نیروهای مسلح ازجمله بیمارستان‌های ناجا درصد کمتری از فوتی‌ها و از طرفی درصد بالاتری از بهبودیافتگان را نسبت به سایر سازمان‌ها داشته‌اند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح تصریح کرد: این واقعیت است که کشور ما و همه جهان درگیر این ویروس هستند و به نوعی باید با این ویروس خو بگیریم و کنار بیاییم. ممکن است در فصل تابستان شیوع این بیماری قدری کاهش یابد، اما بر مبنای نظر وزارت بهداشت و متخصصان امکان دارد در پاییز و زمستان اپیدمی ویروس کرونا توسعه یابد؛ بنابراین لازم است که ما خودمان را برای روزهای آینده به صورت حداکثری آماده کنیم و از فرصت باقی‌مانده بهار و به‌ویژه تابستان به‌عنوان فرصت استثنایی در سال ۹۹ در بخش‌های مختلف ازجمله آموزش بهره ببریم؛ یعنی از روزهای تابستان به قدر کفایت برای موضوعاتی، چون انجام آموزش، تمرینات، برگزاری رزمایش‌ها و… با رعایت پروتکل‌های بهداشتی استفاده کنیم؛ چون ممکن است در پاییز و زمستان مجدداً گرفتار شویم.

ملت ایران راهبرد مقاومت را به صورت فعال هدایت کرد

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح وضعیت منطقه و تهدیدات پیرامونی پرداخت و گفت: سال ۹۸ در ادامه تهدیدات سال ۹۷ برای ملت ایران و منطقه بود؛ آمریکای بدعهد و جنایتکار، خروج خود از برجام را اعلام کرد و تمام تعهدات را کنار گذاشت و با وجود بدعهدی آمریکا و علی‌رغم همه تحریم‌ها، فشارهای اقتصادی و… ملت ایران در مسیر خود به خوبی پیش رفت و راهبرد مقاومت را به صورت فعال هدایت کرد.

سرلشکر باقری خاطرنشان کرد: ما در سال ۹۸ در کنار مسئولیت‌های ذاتی، با تمام قوا در زمان وقوع بلایا به کمک دولت و مردم آمدیم و از طرفی با وجود همه تهدیدات به نحو احسن مأموریت‌هایمان را پیش بردیم و نیروهای مسلح در اجرای فرآیند محور مقاومت، اقدامات مؤثری داشتند که دفاع جانانه از مرزهای زمینی، دریایی و هوایی یکی از اقدامات اساسی ما بود.

وی ادامه داد: پهپاد متجاوز به مرزهای هوایی ما مورد هدف قرار گرفت و شناور متخلف انگلیسی را تصرف و توقیف کردیم و پس از ترور ناجوانمردانه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، پایگاه عین‌الاسد مورد هدف قرار گرفت. توطئه و تهدیدات فراوانی را در طول سال ۹۸ خنثی کردیم و امنیت پایداری برای کشور به ارمغان آوردیم.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح یادآور شد: بازدارندگی در برابر دشمنان خونخواری چون آمریکا و رژیم صهیونیستی مسئله کوچکی نیست؛ کشورهایی که به جای رسیدگی به مردمشان، منابع و امکاناتشان را صرف جنگ‌افروزی می‌کنند در تمام سال‌ها جرأت و جسارت تجاوز به کشور ما را نداشتند و ندارند و در مقابل هدف قرار دادن پایگاه عین‌الاسد، قدرت حمله به ما را نداشتند که این بیانگر قدرت بازدارندگی و توان نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است.

وی با اشاره به ترور ناجوانمردانه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی توسط آمریکا ادامه داد: این اقدام مذبوحانه و منفعلانه از جانب دشمن بود؛ اینکه فردی مهمان کشوری دیگر باشد و این چنین مورد ترور قرار بگیرد، اقدام شجاعانه‌ای نیست، بلکه ترور مذبوحانه است.

پیگیری مصوبه اخراج نظامیان آمریکا از عراق توسط محور مقاومت

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح یادآور شد: نیروهای مسلح ما پاسخ مناسبی دادند و مردم عراق و محور مقاومت نیز پاسخ محکمی به این ترور مذبوحانه دادند به گونه‌ای که اخراج نظامیان آمریکا در مجلس عراق تصویب شد، که این مسئله کوچکی نیست.

سرلشکر باقری ادامه داد: پس از ترور سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و همرزمانش، موضوع تصویب اخراج نظامیان آمریکا از عراق دنبال شد و دولت عراق به دنبال اجرای این مصوبه است و ان‌شاءالله محور مقاومت نیز تحقق این مصوبه را دنبال می‌کند.

عالی‌ترین مقام ستاد کل نیروی‌های مسلح ادامه داد: در سال ۹۸ با مشکلات، تحریم‌ها و نیت آمریکا برای براندازی نظام مواجه بودیم؛ این‌ها در حالی است که در هر برهه‌ای به موقع به آن‌ها پاسخ دادیم و مقتدرانه در برابر تهدیدات ایستادیم؛ در همه برهه‌ها نحوه پاسخ ما پیرو تدبیر و فرمایش رهبری مبنی بر این بود که در برابر تهدیدات به معنای واقعی صبر، ایستادگی، مقاومت، مقابله و پیشبرد مأموریت‌ها به نحو احسن دنبال شود؛ ما نیز این رویکرد و امر فرماندهی معزز کل قوا را دنبال کردیم و این راه را ادامه خواهیم داد.

وی یادآور شد: مردم نیز به خوبی نشان دادند که دشمنان را می‌شناسند و در برابر توطئه‌های آن‌ها ایستادگی می‌کنند؛ در سال ۹۷ رفتار و منشی که مردم در مراسم تشییع و بدرقه پیکر شهید حاج قاسم سلیمانی و همرزمانشان از خود نشان دادند، بیانگر این بود که پایبند به انقلاب و ارزش‌ها هستند، در این مراسم از همه سلیقه‌های سیاسی به خیابان‌ها آمدند و فریاد مقاومت سر دادند و بر تداوم راه شهیدان و انقلا ب اسلامی تأکید کردند.

کد خبر: 1066755