کرونا نشان داد هر اتفاقی در کشور قابل حل است

دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا گفت: تجربه کرونا نشان داد که هر اتفاقی در کشورمان قابل حل است.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، جلسه ارائه گزارش عملکرد هماهنگی‌های بین بخشی مدیریت بیماری کرونا در قرارگاه این ستاد برگزار شد. در این جلسه که صبح امروز و با حضور حمیدرضا جمشیدی دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، سردار نصرالله فتحیان، مدیر هماهنگی دستگاه‌های اجرایی در ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، مدیران وزارتخانه و همچنین نمایندگانی از دستگاه‌ها و سازمان های اجرایی و مسئول در حوزه مدیریت کرونا، از جمله نیروهای مسلح، هلال احمر، بسیج، اورژانس و مددکاری، برگزار شد، گزارش عملکرد هریک از بخش‌ها ارائه شد.

جمشیدی ضمن قدردانی از مشارکت‌های بین بخشی در مدیریت بیماری کرونا، گفت: ارائه گزارش عملکرد هریک از بخش‌ها، نشان داد که این حجم از مشارکت باورکردنی نیست و جای تقدیر دارد.

وی افزود: در تاریخ همیشه مقاطعی پیش می‌آید که میدان آزمون انسانها قرار می‌گیرد. این میدان می‌تواند جنگ، زلزله، سیل و یا حوادث و وقایع غیرمنتظره باشد که فرصت ایثار، از خودگذشتگی و خلاقیت را ایجاد کرده است.

دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با بیان اینکه شیوع کرونا، فضایی شبیه جنگ و دوران دفاع مقدس را ایجاد کرده است، تصریح کرد: در این میدان، برخی مشارکت نکردند و برخی نیز پای در میدان گذاشته و سربلند بیرون آمدند. آنهایی که به مردم خدمت کردند، در واقع ایثار کردند. در این مدت، پشت هر خدمتی که انجام می شد، به جز اینکه جزو شرح وظایف اداری و مدیریتی بود، عشق و ایثارگری و حماسه نیز نهفته بود.

تجربه کرونا نشان داد که هر اتفاقی در کشورمان قابل حل است

جمشیدی با بیان اینکه تجربه کرونا نشان داد که هر اتفاقی در کشورمان قابل حل است، گفت: برخلاف اینکه گاهی خود را ضعیف نشان می‌دهیم، پتانسیل‌های بسیار زیاد داریم. در موضوع کرونا که بسیار پیچیده تر از جنگ بود، عملکرد خوبی داشتیم. در دوران هشت سال دفاع مقدس، دشمن مان قابل رویت و روبه روی مان بود، اما امروز، دشمن در دستان ما، لباس‌های ما، صورتمان، میز و صندلی و روی خودکارمان قرار دارد و هرلحظه جان یک نفر را می‌گیرد؛ تاکنون هم دارو و واکسنی برای دور کردن این دشمن ساخته نشده است.

ایران در بحران کرونا و در اوج تحریم‌ها، با دست بسته شنا کرد

وی گفت: در کشوری که 40 سال تحریم بوده و در سه سال گذشته نیز مطلقا تحریم بوده است، این معضل به خوبی مدیریت شد. در این زمینه نقاط ضعفی هم داشتیم، اما در اوج تحریم‌ها، از بسیاری از کشورهای اروپایی بهتر عمل کردیم. ایران در بحران کرونا و در اوج تحریم‌ها، با دست بسته شنا کرد.

ما ذخایر اقتصادی، ذخایر عظیم کالاهای اساسی و انبارهای بزرگ دارویی نداشتیم، از حمایت‌های بین‌المللی نیز محروم بودیم، به لحاظ سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نیز از سوی دشمن حمله مورد حمله قرار گرفتیم. در بحران شیوع ویروس کرونا، با چند جبهه دیگر از جمله، کرونای فضای مجازی، کرونای اقتصادی، کرونای سیاسی، کرونای تبلیغات و توطئه، کرونای امنیتی و کرونای نظامی، باید می‌جنگیدیم که الحق سربلند بیرون آمدیم.

دشمنانمان امیدوار بودند که بعداز تحریم‌ها، آخرین ضربه به جمهوری اسلامی وارد شده و از پای می‌افتد، اما خوشبختانه مردم در این آزمون سخت، پیروز شدند و می‌توان گفت، با مشارکت مردم و همدلی و ایثار جمعی، خداوند نیز یاریمان کرد و توانستیم معجزه خداوند را با چشم ببینیم.

خودکفایی ایران در زمینه تولید اقلام ضروری بهداشتی

دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با بیان اینکه تشکیل قرارگاه مدیرت بیماری کرونا اقدامی ارزنده در جهت ایجاد هماهنگی‌های بین بخشی بود، گفت: در روزهای نخستین شیوع کرونا، تمامی اقلام بهداشتی دچار کمبود بود و امروز در تهیه تمام این اقلام به خودکفایی رسیده‌‌ایم، این پتانسیل عظیم می‌‌تواند جهش تولید و اقتصاد مقاومتی را در کشور ایجاد کند.

نظام شبکه بهداشت نیز باید بیش از گذشته تقویت شود

جمشیدی گفت: در این زمینه نقاط ضعفی هم داشتیم که باید برطرف کنیم. در وهله اول اینکه باید در وزارت بهداشت، CDC بسیار قدرتمند ایجاد کنیم، همچنین، نظام IT نیز باید سازماندهی شود، نظام شبکه بهداشت نیز باید بیش از گذشته تقویت شود؛ زیرا هزینه اثربخش ترین مداخلات ما در حوزه بهداشت است.

دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا با تاکید بر تقویت بخش‌های ویژه در بیمارستان‌ها، گفت: راه اندازی نقاهتگاه‌‌ها با اینکه مورد استفاده قرار نگرفت، اما تجربه ارزنده‌ای را به ما ارزانی داشت، از طرفی آرامش روانی و ظرفیت بالقوه‌ای را برای کشور ایجاد کرد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1068460