مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در گفت‌وگوی اختصاصی با ایسکانیوز مطرح کرد؛

تشریح دستاوردهای معاونت علمی برای مبارزه با کووید 19/ مجوز صادرات کیت به 19 کشور خارجی

یکشنبه 11 خرداد 1399 - 10:33
کد مطلب: 1070129
پرویز کرمی

مشاور معاون علمی وفناوری رئیس جمهوری از صدور مجوز صادرات کیت به کشورهای پاکستان، فیلیپین، هند، ارمنستان، سوریه، نیجریه، قطر، روسیه، مقدونیه، لهستان، ایتالیا، آلمان، رومانی، اتریش، اسپانیا، اکوادور، برزیل، ونزوئلا و بلاروس خبر داد و گفت: «هم‌اکنون کیت به این کشورها ارسال شده است.»

به گزارش خبرنگار گروه علم و فناوری ایسکانیوز،حبیبه رحیمیان؛ ایران اسلامی با عنایت الهی و به همت و ایثارگری کادر پزشکی، تلاش ویژه پرستاران جان‌بر‌کف کشور، همراهی مردم‌، آمادگی و تلاش بی وقفه دانش‌‌بنیان‌ها از مرحله‌ بحران عبورکرده و به گفته ستاد ملی مقابله با کرونا ما از بحران و همه‌گیری این بیماری عبور کرده‌ایم و با رعایت فاصله‌‌گذاری اجتماعی به وضعیت مدیریت کووید-۱۹ و گذر از این دوران سخت رسیده‌ایم. هرچند هنوز هم رعایت نکات پیشگیری و بهداشتی ضروری است.

در همین راستا گفت‌وگویی با پرویز کرمی مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در رابطه با اقدامات معاونت علمی و شرکت‌های دانش‌بنیان برای مبارزه با ویروس کرونا، ترتیب دادیم تا از اقدامات این مجموعه باخبر شویم. ایران طی سال‌های گذشته رشد خوبی در حوزه علم و فناوری داشته است. به طور مثال ایران از رتبه ۵۲ تولید علم در سال ۲۰۰۲ به رتبه ۱۵ تولید علم در سال ۲۰۱۹ رسیده که این رشد و پیشرفت برای بسیاری از افراد در داخل و خارج باورپذیر نبود. برای ما ثابت شد که شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند در مدت زمان ۲۰ روزه کیت‌‌ تشخیص کرونا یعنی بیماری و ویروسی که تا به حال در جهان سابقه نداشته را مطابق با استانداردهای بین المللی به تولید برسانند.

معاونت علمی در سال گذشته که سال رونق تولید بود برنامه‌ای تحت عنوان مقابله با تحریم‌ها و تولید کالاها و محصولات تحریمی تدوین و عملیاتی کرد و بنا را بر این گذاشت که به کمک زیست بوم فناوری و نوآوری که طی چند سال گذشته تقویت کرده، شرکت‌ها را در این حوزه‌ها حمایت کند. معاونت علمی در سال گذشته تولید محصولات تحریمی را تمرین کرده و موفقیت‌های خوبی را نیز کسب کرده بود و این امر باعث شد که شرکت‌های دانش‌بنیان اعتماد لازم را پیدا کرده و محصولات خوبی در این حوزه‌ها تولید کنند.

به گفته کارشناسان و دانشمندان در کشورهای مختلف، تحقیقات و بررسی‌ها روی ویروس کرونا نشان دهنده این است که بسیاری از کشورها دوره و بحران را پشت سر گذاشته‌اند و به مرحله مقابله رسیده‌اند؛ اما باید توجه داشت مقابله و پیشگیری را جدی بگیریم تا دوباره کشور دچار مشکل نشود. پیش‌بینی‌ها حکایت از آن دارد که تا پاییز این روند آرام و کند شده و وضعیت با ثباتی را داشته باشیم؛ اما برای مهرماه و بعد از آن سناریوهای مختلفی پیش‌رویمان قرار دادیم. البته اینبار آمادگی مردم و مسئولان و تجربه‌های گرانبهای به‌دست آمده همراه ما و ملت‌ها خواهد بود.

کرونا برای کشور ما زحمت رنج مرگ و از دست دادن عزیزانمان را رقم زد؛ همچنین باعث از دست دادن بسیاری از کسب وکارها و کسادی بازار شد؛ اما از سوی دیگر فرصت‌های بسیاری را پدید آورد. از اعتماد به‌نفس ملی گرفته تا آموزش‌های روزآمد پزشکی و روزآمدی پروتکل‌های پزشکی از توجه به زیرساخت‌های کشور گرفته تا کشف استعدادهای خارق‌العاده در علوم همگرا بیوتکنولوژی و هوش مصنوعی. آنچه در این میان قابل توجه هست اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌های بزرگ توانمندی‌های خود را بروز دادند و کمک‌های بسیار خوبی برای مردم و کشور به ارمغان آوردند؛ به طوری که موضوع دانش‌بنیان‌ها و توانمندی‌های آنها اصطلاحا در این ایام نقل محافل و مجالس و ویژه بود.

تولید و تجهیزات پزشکی و دارو توسط دانش‌بنیان‌ها

رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تصریح کرد: امروزه شرکت‌های دانش‌بنیان به چشم آمده و برای مسؤولان بسیار جلوه‌گر شدند. به طوری که مقام معظم رهبری بواسطه شناخت دقیق و عمیقی که از دانش بنیان‌ها دارد ضمن توجه دادن مسولان و مردم به فعالیت‌ها و اقدامات شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه پیشگیری‌، تشخیص، درمان، تولید و تجهیزات پزشکی و داروهای لازم فرمودند چه بسا ما زودتر از پیش‌بینی‌ها به واکسن کووید۱۹ دست یابیم. الان اکثر گزارشات رئیس جمهور و رئیس مجلس و رسانه‌ها به فعالیت‌های اثرگذار شرکت‌های دانش‌بنیان اختصاص دارد. حالا مردم ایران و منطقه ثمره اقتدار علمی و فناوری را در منظر دانش‌بنیان می‌بینند و باید بدانند که برای این شرکت‌ها انجام تمام کارها شدنی است.

تمرکز اصلی معاونت علمی در مقابله با ویروس پیشگیری، تشخیص و درمان بود

کرمی ادامه داد: در اواخر سال گذشته که کشور با اپیدمی کرونا مواجه شد معاونت علمی توسعه زیست بوم سلامت و بیوتک را یکی از اولویت‌های اصلی و جدی کار خود قرار داد و تلاش کرد این زیست بوم را که مبتنی بر توان و ظرفیت شرکت‌های دانش‌‌بنیان و استارتاپ‌های حوزه دارو وتجهیزات پزشکی ودرمانی بود را مدیریت کند؛ البته معاونت در مقابله با ویروس در دو بُعد اصلی "پیشگیری، تشخیص و درمان " با تمرکز بر توسعه دارو، واکسن، تولید تجهیزات و ملزومات پیشرفته مقابله با کرونا و نیز در بُعد بعدی که "مدیریت تمرکز بر استفاده از توان و ظرفیت استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان "بود را همزمان پیش می‌برد. به طوری که در حوزه پیشگیری توانست تجهیزات و ملزوماتی مانند ماسک و انواع آن، ژل، مواد ضدعفونی‌کننده و داروهای مکمل نیاز و پروتکل‌های درمانی و با نظارت کمیته علمی ستاد کرونا تولید کند. همچنین در حوزه تشخیص نیز به کیت‌های مختلف که تیم پزشکی بتوانند بیماران را از غیربیمار یا مبتلایان را از غیر مبتلایان تشخیص دهند.

انعقاد قرارداد با شرکت‌های تولیدکننده واکسن و دارو و ملزومات پزشکی

وی ادامه داد: در حوزه درمان داروها را باید به خوبی مدیریت کرد تا به تولید انبوه ‌رسید و این امر با توان و ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها امکان‌پذیر است. در همین راستا چندین طرح را در حوزه پیشگیری، تشخیص و درمان و تولید واکسن مورد حمایت قرار دادیم و با شرکت‌هایی که در توسعه و تولید واکسن و داروها فعالیت می‌کنند نیز قراردادهایی را منعقد کرده‌ایم.

کرمی افزود: در حوزه پیشگیری ملزومات مصرفی مانند دستکش لاتکس، ماسک‌های سه‌لایه، N95، N99 و خطوط تولید نیاز بود که هرچه سریع‌تر مجوزهای کیفی برای این لوازم گرفته شود، کارهای اداری، مجوزها، آیین‌نامه‌ها و بخش‌نامه‌هایی که باید در سطح ستاد ملی کرونا پالایش می‌شدند و معاونت علمی در این حوزه ورود کرد. حمایت از ساخت چندین نوع دستگاه در حوزه ضدعفونی چه برای بخار آب اکسیژنه پلاسمایی یا UV معاونت علمی وارد شد تا به این شرکت‌ها کمک کند؛ همچنین معاونت علمی در حوزه تولید کیت‌های تشخیصی و سریع‌الاستخراج، سرلوژی، پلاسمایی یا کیت‌هایی که به هر نوعی جامعه و بخش بهداشت به آن نیاز داشت تلاش کرد تا نیازها را شناسایی و کمک های لازم برای تولید و ساخت آنها انجام دهد.

کرمی ادامه داد: در حوزه تجهیزات پزشکی نیز می‌توان به حمایت از توسعه پلتفرم‌های تحلیل کلان داده‌ها بر پایه هوش مصنوعی، دستیار هوشمند تحلیل تصاویر پزشکی و سی‌تی‌اسکن اشاره کرد که به تولید دستگاه‌های آزمایشگاهی مانندسانتریفیو‌ژهای لازم، الایزرها، دستگاه‌های دوربین حرارتی، ساخت دتکتورسی‌تی‌اسکن‌ها و تولید دستگاه سی‌تی‌اسکن که طی یکسال گذشته توسط یکی از شرکت های دانش‌بنیان با وجود اینکه در وضعیت ارزی و دلاری کشور که بسیار گران بود موفق به تولید شد. همچنین تجهیزات هایتکی مانند ساخت ونتیلاتورها، بای‌پپ، دستگاه‌های اتاق عمل، آی‌سی‌یو، داروهای ضدویروس و یا هر دارویی را که در جامعه جهانی مطرح می‌شد زیست بوم فناوری به سرعت این تجهیزات و داروها را در داخل ایران نمونه‌سازی، طراحی و به تولید انبوه رسانید که اینها ثمره کار و تلاش و توان شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه بایوتکنولوژی است. در این حوزه، زیست فناوری به خوبی درخشید و ما متوجه توان زیست‌بوم حوزه بایوتکنولوژی و زیست فناوری کشور شدیم به طوری که در منطقه قدرت اول هستیم. هیچ دارو، واکسن یا الزامات مورد نیاز و پروتکل‌هایی نیست که مورد نیاز کشور باشد و این زیست بوم نتواند این کار را در کنار تولید دستگاه‌های تجهیزات پزشکی آماده و تحویل جامعه دهد.

هزاران نوع تست و هزاران ساعت تحقیق مطالعات بالینی ماحصل توان شرکت‌های داش‌بنیان

مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تصریح کرد: در این حوزه شرکت‌های دانش‌بنیانی داشتیم که در حوزه مطالعات بالینی و کارآزمایی پزشکی وارد شدند، هزاران نوع تست، هزاران ساعت تحقیق مطالعات بالینی روی موضوعات مختلفی دارویی و پروتکل‌های بهداشتی انجام شد و تمام اینها ماحصل کمک و توان شرکت‌های داش‌بنیان در حوزه‌های مختلف بود. همچنین در زمان خواستن و ترغیب مردم به ماندن در خانه و رعایت مسایل فاصله‌گذاری اجتماعی در حوزه‌های مختلفی دچار مشکل و بحران بودیم مثلا موضوع آموزش و نیز بحران چگونگی کار مدارس، دانشگاه‌ها، جلسات و اجتماعات انسانی لاجرم می‌بایست تعطیل می‌شدند؛ اما کار آموزش هم ادامه یافت تا کارها از روال خود خارج نشوند؛ بنابراین معاونت علمی در همین راستا با کمک استارتاپ‌ها می‌توانست برنامه‌ای خاصی تحت عنوان "کرونا پلاس "را اجرایی کند.

راه‌اندازی کرونا پلاس در حمایت از استارتاپ‌ها

کرمی تأکید کرد: در زمینه استارتاپ‌هایی که در حوزه مسائل اجتماعی و آنلاین می‌توانند به معاونت علمی کمک کنند ورود کردیم. بحث آموزش و کار سازمان‌ها و ساختارهای‌ آموزش‌های آنلاین به صورت جدی در دستور کار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار گرفت. برنامه کرونا پلاس را در حمایت از استارتاپ‌ها راه‌اندازی کردیم تا به کمک مردم بیایند و برای زمانی که لازم است در خانه بمانند؛ البته سلامت آنلاین را هم داشتیم که از بنیه خوب و قوی برخوردار بود و قطعاً بعد از این نیز خواهد ماند. همچنین آموزش و فروشگاه‌های آنلاین را داشتیم که مسؤولیت اجتماعی و نوآوری‌های اجتماعی را در دستور کار قرار دادیم به طوری که حمایت‌ها را در حوزه حمل‌ ونقل آنلاین کالا، تولید محتوا، سرگرمی و توریسم آنلاین و ورزش آ‌نلاین را در قالب 5 برنامه افزایش دادیم تا زمانی که مردم نیاز دارند در خانه بمانند و فاصله اجتماعی را رعایت کنند نیازهایشان برطرف شود؛ حتی افراد می‌توانستند بدون اینکه به آزمایشگاه‌، داروخانه یا مطب بروند از طریق سلامت آنلاین رفع نیاز کنند. در حوزه آموزش‌های آنلاین پلتفرم‌های خوبی در کشور شناسایی کردیم که با کمک سخت‌افزاری افزایش پهنای باند، زیرساخت‌ها و موارد دیگر کمک کردیم که بتوانند به مدارس، دانشگاه‌ها و کشور خدمت‌رسانی کنند و در حوزه حمل و نقل آنلاین به دلیل وجود زیرساخت‌ها تسهیل‌گری‌هایی صورت گرفت. حمایت‌هایی از جمله تسهیلات مالی کم‌بهره، تامین زیرساخت‌های فنی، حمایت از تبلیغات شبکه‌های اجتماعی و تلویزیونی، حمایت از بازاریابی دیجیتال و تسهیل‌گری در رابطه با موانع و فعالیت‌ها با سازمان‌ها و ساختارهای دولتی داشتیم که اگر مشکلی سد راهشان بود را تعریف و اجرایی می‌کردیم.

وی ادامه داد: همچنین شرکت‌هایی که با شیوع ویروس کرونا آسیب‌های جدی دیدند و در کسب‌وکارشان دچار مشکلاتی عدیده‌ای داشت معاونت علمی تلاش کرد تا این شرکت ها پابرجا بمانند و چند شرط برایشان گذاشت که تعدیل نیرو نداشته باشند یا کمترین تعدیل نیرو را داشته باشند و بتوانند با فکر و تدبیر از طریق کمک‌هایی مالی که دریافت می‌کنند هرچه سریع‌تر شرکت را سرپا نگه دارند تا بتوانن از این بحران عبور کنند. این شرکت‌ها عمدتاً شرکت‌های گردشگری دیجیتال، فناوری‌های مالی، حمل‌ونقل هوشمند یا پلتفرم‌ تهیه غذا بودند که وجودشان برای کشور خوب بود اما متاسفانه در بحران کرونا دچار آسیب‌هایی شدند.

کرمی افزود: کرونا مزایایی هم برای کشور خصوصاً شرکت‌های دانش‌بنیان داشت و اینکه این شرکت‌ها با اعتماد به نفس توانمندی خود را باور کنند. در این بحران مردم و مسؤولان بیشتر از هر زمان دیگر پی بردند و اینکه متوجه شدند که مقام معظم رهبری طی چندین سال می‌فرمایند که «ما می‌توانیم»؛ یعنی رهبری این را دیده‌اند و باور کردند و اینک مسؤولان پای کار آ‌مده‌اند. حال به جایی رسیده‌ایم که اصلی‌ترین و مهم‌ترین صحبت‌های مسؤولان قوای مختلف کشور درباره توان و قدرت شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپی است که چنین کاری مستلزم یک خودباوری ملی است.

وی افزود: در حوزه جهانی تمام سیاه‌نمایی‌ها، شانتاژ‌های مطبوعاتی و رسانه‌ای که توسط رسانه‌های معاند بر علیه کشور طی چندین سال گفته شده بود به نوعی پالایش شد. جامعه جهانی در مقابله با ویروس شاهد قدرت، هبستگی و تاب‌آوری اجتماعی ملت ایران بود. بسیاری از کشورهای همسایه ما که ادعای پیشرفت و توسعه یافتگی بالایی را نسبت به ما از خود بروز داده‌ بودند و همینطور کشورهای اروپایی و آمریکایی شاهد ناملایمات و بحران‌های اجتماعی امنیتی شدند. ما خدا را شاکریم که به همت مردم خوب کشورمان و توانمندی‌ شرکت‌های دانش‌بنیان خصوصاً ایثارگری کادر پزشکی و درمانی ما این اتفاقات و وقایع تلخ در ایران دیده نشد. با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب که فرمودند توجه به استعدادهای درونی در توجه به مزیت‌ها، واگذاری مسوولیت‌ها و تکالیف به دوش جوانانی که خلاق، جسور،‌ انقلابی، پرتوان هستند و زمانی که چنین مواردی به طیف جوان کشور واگذار می‌شود ثمره‌اش نیز لذت‌بخش و موفقیت‌آمیز است و رسیدن به هدف است.

صدور مجوز صادراتی به ۱۹کشور خارجی

مشاور معاون علمی وفناوری رئیس جمهور با اشاره به بحث صادرات گفت: قبل از صادرات ملزومات حوزه پیشگیری، درمان، دارویی رفع نیاز داخل بود و بعد از تولید انبوه و رفع احتیاجات زمینه برای صادرات فراهم شد در این بین با همکاری کارخانجات و شرکت‌های داش‌بنیانی در حوزه تولید و تجهیزات این ملزومات مجوزها اخذ شد تا این شرکت‌ها اقدام به صادرات کنند.

کرمی افزود: در حوزه خط تولید ماسک، ژل‌،‌ مواد ضدعفونی‌کننده، تجهیزات و لوازم پزشکی و آ‌زمایشگاهی صادرات خوبی به کشورهای اروپایی، آسیای جنوب شرقی، کشورهای اطراف و همسایگانی مانند عراق، ترکیه، اندونزی و عمارات داشته‌ایم. زمانی که مسولان از طریق رسانه‌ها اعلام می‌کردند که صادرات کیت به آلمان و ترکیه داریم برخی از رسانه‌ها شیطنت‌ها و سیاه‌نمایی‌هایی در این زمینه کردند. قبل از اینکه کشور با بحران کرونا مواجه شود نمی‌دانستیم شرکت‌های دانش‌بنیان چنین توانی دارند که می‌توانند ظرف مدت زمان 20 روز کیت تشخیصی تولید کنند؛ لذا کشور نیز قبل از شروع همه‌گیری کرونا در کشور اقدام به خرید کیت‌ از کشورهای دیگر کرده بود و زمانی این کیت‌ها از طریق مرزهای زمینی یا دریایی به کشور رسید که شرکت‌های دانش‌بنیان این کیت‌ها را ساخته و صادر کردند.

وی تأکید کرد: خوشبختانه مجوز صادرات کیت به کشورهای پاکستان، فیلیپین، هند، ارمنستان، سوریه، نیجریه، قطر، روسیه، مقدونیه، لهستان، ایتالیا، آلمان، رومانی، اتریش، اسپانیا، اکوادور، برزیل، ونزوئلا، بلاروس داده شده و کیت به این کشورها ارسال شد.

کرمی ادامه داد: در حوزه تولید ملزوماتی مثل ونتیلاتور، اکسیژن‌ساز، بای‌پپ، هوش مصنوعی دستیار هوشمند که کمک کننده به تیم پزشکی در شناسایی کووید 19 از طریق فایل‌ها و عکس‌های سی‌تی‌اسکن بود در حال حاضر به چند کشور از جمله هندوستان و چند کشور اروپایی صادر شده که توان شرکت‌های دانش‌بنیان را می‌رساند که ظرف مدت کوتاهی موفق شدند از تهدید جهانی فرصتی برای کشور و خودشان بسازند. شتاب‌دهنده‌‌هایی که در طی چندسال اخیر در زیست بوم فناوری و نوآوری به‌وجود آمدند و ما مدام می‌گفتیم که این شتاب‌دهنده‌ها توانمند هستند و کسی باور نمی‌کرد با همت و تلاش بی‌وقفه توان خود را روی میز گذاشتند و ما به عینه این موضوع را دیدیم. چنین مواردی کمک کرد تا توانمندی‌های شرکت‌های دانش‌بنیان اقتدار علمی ایران ا‌سلامی را به جامعه جهانی نمایش دهد.

انتهای پیام/

169 / 336

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار