۹۰ درصد جمعیت شهرها به کرونا مبتلا نشده‌اند/ ناگفته‌های کرونا را چاپ می‌کنم

وزیر بهداشت گفت: برای مقابله با ویروس کووید ۱۹، لازم است آگاهی کاملی نسبت به بیماری داشته باشیم.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، سعید نمکی وزیر بهداشت در نشست کمیته علمی کشوری سیاست‌گذاری بیماری کووید ۱۹، با بیان اینکه هر بیمار مبتلا به کووید ۱۹ که جان خود را از دست می‌دهد، تابلوی خاص خود را دارد، گفت: کووید ۱۹ یک بیماری مولتی ارگان است و موارد ابتلا شکل‌های مختلفی از عوارض بیماری را تجربه می‌کنند.

وی با تشکر از اعضای هیئت علمی پزشکی کشور برای فعالیت شبانه روزی در کمیته علمی کووید ۱۹، ادامه داد: ممنونم که شما عزیزان هم عضو اتاق فکر مقابله با کرونا بودید و هم سربازی برای مقابله با بیماری در خط مقدم فعالیت کردید.

هنوز ۹۰ درصد جمعیت بسیاری از شهرها به بیماری مبتلا نشده اند

نمکی افزود: من از روزهای اول به همکارانم گفتم که این بیماری یک شتر گاو پلنگ است که هم می‌تواند شاخ بزند، هم گاز بگیرد و هم لگد بزند. برای مقابله با بیماری لازم است آگاهی کاملی نسبت به بیماری داشته باشیم. باید از مناظر مختلف به بیماری نگاه کنیم و به شکل بین رشته‌ای به این بیماری بنگریم.

وی در ادامه با عنوان این مطلب که قضاوت درباره ویروس کرونا زود است، گفت: ما نمی‌توانیم یک نسخه واحد برای تمام سطوح ویروس بنویسیم. باید پروتکل‌هایی بنویسیم که با فرهنگ و اقتصاد ما همخوانی داشته باشد.

نمکی با بیان اینکه هنوز ۹۰ درصد جمعیت بسیاری از شهرها به بیماری مبتلا نشدند، افزود: باید برای آنها پروتکل تشخیصی ارزان و آسان تهیه کنیم.

وزیر بهداشت، گفت: همواره گفته‌ام که حالت‌های مختلفی از گسترش بیماری را باید متصور باشیم و خود را برای شرایط ویژه‌تری آماده کنیم.

وی ادامه داد: بی‌خیال شدن مردم نسبت به بیماری کرونا یک آفت بزرگ است.

نمکی خطاب به حاضران در نشست، گفت: از شما می خواهم ضمن اینکه مردم را از وضعیت بیماری آگاه می کنید، کاری نکنید که دچار هراس و وحشت بیهوده شوند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه یکی از اولین جاهایی که به واسطه شیوع کرونا تعطیل شدند مدارس بودند، افزود: من برای بازگشایی مدارس خیلی مقاومت کردم در حالی که حتی هجمه‌هایی هم به من وارد می‌شد.

وی تاکید کرد: ناگفته‌های از این بیماری و مدیریت آن دارم که روزانه آنها را یادداشت می‌کنم و حتماً این یادداشت ها را روزی به عنوان کتابی چاپ خواهم کرد تا مردم بدانند چگونه در برابر بیماری مقاومت کردیم.

نمکی با بیان اینکه ویروس کرونا با گرما مهار نشده و به سمت آرامش نرفته است، ادامه داد: امروزه شاهد پیک ویروس در استان‌های گرم هستیم و پیر و جوان را درگیر کرده است. از مردم می‌خواهم همان گونه که در روز سیزده بدر در خانه ماندند باید با ما همکاری کنند و به این مسئله باور داشته باشند که ویروس فعال است و از یک اقلیم به سرزمین دیگر می‌رود.

انتهای پیام/

کد خبر: 1070884