دانشمندان بررسی کردند؛

ارتباط عضلات قوی و سیستم ایمنی

سه‌شنبه 10 تیر 1399 - 09:48
کد مطلب: 1073212
ببل

مطالعه جدید در موش‌ها نشان داده است که توده عضلانی ممکن است به حفظ سیستم ایمنی قوی کمک کند.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، تحقیقات جدید در موش‌ها نشان داده است که ماهیچه اسکلتی قوی نقش مهمی در حفظ سیستم ایمنی مؤثر دارند. این خصوصاً در مورد بیماری‌های مزمن شدید که سیستم ایمنی را ضعیف می‌کنند نیز صادق است.

علاوه بر این، ماهیچه اسکلتی ممکن است با فرایند «کاشکسی» مبارزه کنند. در اصطلاح پزشکی، کاشکسی (cachexia) یا نزاری یکی از نشانه‌های بیماری است. کاشکسی نوعی بیماری همراه با کاهش شدید وزن، تحلیل‌رفتگی عضلات و ضعف عمومی است.

این تحقیق که دانشمندان مرکز تحقیقات سرطان آلمان در هایدلبرگ اکنون در مجله Science Advances منتشر کرده اند، زمینه را برای مطالعات آینده درباره صادق بودن آن در مورد انسان باز کرده است.

کاشکسی

مطابق با انستیتوی ملی سرطان (NCI)، کاشکسی به طور معمول با بیماری‌های مزمن شدید مانند سرطان همراه است. این بیماری با از بین رفتن ماهیچه و چربی بدن مشخص می شود.

کاشکسی ممکن است مسئولیت حداکثر یک سوم مرگ‌های ناشی از سرطان باشد. این بیماری همچنین می تواند روی افراد با سایر شرایط جدی مانند ایدز، بیماری های مزمن کلیه و نارسایی قلبی تأثیر بگذارد.

به گفته آلفرد گلدبرگ از دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد کمبریج، ممکن است علت بروز کمبود توان بدن در اثر تلاش بیش از حد بدن در هنگام تلاش برای گرفتن انرژی از ماهیچه ها و چربی به دلیل مبارزه با یک بیماری شدید باشد. با این حال، دقیقاً چرا و چگونه این اتفاق رخ داده است که هنوز هم تا حد زیادی ناشناخته است.

به رغم ارتباط کاشکسی به مرگ و میر محققان هنوز هیچ روش درمانی مؤثر برای آن ایجاد نکرده اند. با این حال، به گفته انستیتوی ملی سرطان برای یافتن روش‌های درمانی موثر آگاهی های روز افزونی وجود دارد.

در کنار کاشکسی ، افراد مبتلا به بیماری‌های شدید نیز می توانند سیستم ایمنی ضعیفی را تجربه کنند. این بدان دلیل است که سلول‌های T آنها که مسئول پاسخ سیستم ایمنی بدن به بیماری اساسی هستند، از بین می‌روند.

دانشمندان همچنین این سلول‌های T را به کاشکسی مرتبط کرده اند. گولیانگ کوی از محققان این طرح گفت: «شناخته شده که سلول های T در از دست دادن توده عضلانی اسکلتی نقش دارند؛ اما چگونگی تاثیر ماهیچه اسکلتی بر عملکرد سلول‌های T هنوز مشخص نیست.

لنفوسیت تی

در این زمینه، محققان مطالعه ای را برای بررسی رابطه بین کاشکسی، توده ماهیچه اسکلتی و سلول های T انجام دادند.

ابتدا ویروس lymphocytic choriomeningitis را به موش‌ها منتقل کردند. آنها سپس بیان ژن در ماهیچه اسکلتی موش ها را مورد مطالعه قرار دادند. آنها متوجه شدند که در پاسخ به عفونت مزمن، سلول‌های عضلانی موشها بیشتر ماده پیام رسان اینترلوکین-15 را آزاد می کنند.

اینترلوکین-15 پیش سازهای سلول‌های T را به ماهیچه های اسکلتی جذب می کند. این سلول‌های T را از عفونت دور می‌کند.

اگر سلول‌های T که به طور فعال با عفونت مبارزه می کنند، از طریق تحریک مداوم عملکرد خود را از دست بدهند، سلول های پیش ساز می‌توانند از عضلات مهاجرت کرده و به سلول‌های T عملکردی تبدیل شوند. این سیستم ایمنی را قادر می سازد طی مدت طولانی با ویروس به‌طور مداوم مبارزه کند.

به طور قابل توجهی، این مطالعه رابطه‌ای بین از دست رفتن توده عضلات و فرسودگی سلول T را نشان داد. این امر دلالت بر قدرت سیستم ایمنی دارد.

این مطالعه روی ماهیچه های اسکلتی متمرکز شده است؛ اما کاشکسی باعث از بین رفتن بافت چربی نیز می شود. تحقیقات آینده می‌تواند کشف کند که آیا رابطه مشابهی بین بافت چربی و محافظت از سلول‌های T وجود دارد یا خیر.

محققان همچنین خاطرنشان کردند که هنوز مشخص نیست که چگونه این پیش سازهای سلول T در توده ماهیچه اسکلتی ایجاد می شوند.

امید این است که با مطالعات بیشتر به این سؤالات پاسخ داده شود، دانشمندان می توانند درمانی مؤثر را ایجاد کنند که به‌طور خاص کاشکسی در انسان را هدف قرار دهد.

انتهای پیام/

178 / 336

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار