به مناسبت روز بزرگداشت صائب تبریزی ایسکانیوز مرور کرده است؛

سرطان به جان شعر و موسیقی/ انگیزه‌کشی حاکمیت با حمایت از موسیقی مبتذل!

سه‌شنبه 10 تیر 1399 - 11:56
کد مطلب: 1073272
هفتمین روز سی و پنجمین جشنواره موسیقی فجر

شعر و ادبیات غنی ایرانی این روزها‌ هیچ جایگاهی در ترانه‌‌ها ندارد و همین منجر به این شده تا موسیقی از محتوایی خوب خالی باشد.

به گزارش گروه فرهنگی ایسکانیوز، شعر و ادبیات فارسی یکی از مولفه‌های هویتی ایرانی است که بخش بزرگی از فرهنگ ایرانی-اسلامی کشورمان در آن وجود دارد. تاریخ و فرهنگی که با بیت بیت شعر و غزل‌های شاعرانی ایرانی عجین شده و گنیجنه‌ای سِتُرگ برای ایران به بار آورده است. این روزها شاید بتوان ردی از این عطر دل‌انگیز در بین حال و هوای فرهنگ ایران پیدا کرد اما نه؛ هرچه دیده می‌شود حکایت از دوری و بی مهری به این عرصه پر بها دارد. جای دوری نرویم، منظور شعر و ترانه این روزهای موسیقی ایران است که شاید بتوان با جرئت گفت از نظر محتوا جایگاه مناسبی ندارد. چنین نکته‌ای را شاید بتوان از جایزه سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر دریافت. آنجا که جایزه موسیقی مردمی به گروهی رسید که قطعه «ماه پیشونی» آن‌ سر و صدای زیادی به پا کرد. به بهانه روز بزرگداشت «صائب تبریزی» از شاعران دوران صفویه است که در سبک هندی غزل‌سرایی می‌کرده و به «شاه سبک هندی» شهرت دارد.

*تنزل سلیقه موسیقی ایرانی‌ها!

عده‌ای چنین اتفاقی را به تنزل سطح سلیقه مردم ربط می‌دهند که البته تا حدودی درست است؛ اما از منظری دیگر این معضل به بدنه موسیقی ایران نیز مربوط می‌شود. جایی که باید برای مخاطب خود احترام قائل شده و از اشعاری زیبا و دارای مفهوم برای مخاطبان خود استفاده کند؛ اما آنچه از برآیند موسیقی ایران به دست می‌‌آید، نشان می‌دهد سطح سلیقه مردم در چند سال اخیر دستخوش افت جدی شده است. مثال این موضوع هم از نظر گذشت که بیان شد چه اتفاقی در سی‌و‌ششمین جشنواره فجر افتاد.

اما جایی هم که از اشعار ادبیات کهن ایران در موسیقی استفاده می‌شود گویا باز هم با سلیقه معیار ادبی و موسیقی ایرانی فاصله دارد. «کیوان پهلوان» نویسنده، پژوهشگر و موسیقی شناس در این خصوص گفته: «جدیدا از خوانندگان موسیقی پاپ می‌بینیم با ریتم و ملودی دیسکویی شعر زیبای مولانا را می‌خوانند و می‌گویند موسیقی عرفانی است. واقعا تاسف آور است.»

*سرطان موسیقی ایران

گویا موسیقی ایران در فرم و محتوا نیاز به بازبینی جدی دارد و باید تجدید نظر اساسی در آن صورت بگیرد. حال و هوای بد موسیقی ایرانی گاهی خودش را با اخباری بروز می‌دهد، مثل خبر اینکه یکی از خواننده‌های ایرانی با سرقتی ادبی بسیاری از شاعران ایرانی را به صدا درآورد. یکی از دلایل اصلی که شاهد هستیم این روزها موسیقی ایران دچار مسائل مختلفی در محتوا شده، بی توجهی به اشعار و مضامینی است که در اشعار شاعران قدیمی ایران وجود دارد. قاسم افشارخواننده موفق دهه70 ایران طی اظهار نظری درباره حال و روز شعر در ترانه‌های موسیقی پاپ گفته است: «به اعتقاد من شعر یا ترانه‌های ما دچار بیماری سرطان شده‌اند و متأسفانه محتوای اشعار و ملودی‌ها بسیار ضعیف است.»

*وادادگی شخصیتی با موسیقی

چنین نکته‌ای وقتی عیان و مهم می‌شود که بدانیم طی تحقیق انجام شده در سال1388، محتوی 70 شعر در آلبوم‌های 10 خواننده مورد بررسی قرار گرفت، نتیجه جالب بود. 45.83 درصد مفاهیم (231مورد) مربوط به جنسیت و 54.16 درصد (273 مورد) مربوط به انفعال جوانان بود. از بین مفاهیم مطرح شده در محتوای اشعار موسیقی پاپ بیشترین درصد مربوط به وصف یار و دیدار عاشقانه 17.58 درصد (48 مورد) بود. خرده فرهنگ جوانان برگرفته از موسیقی پاپ نشان از انفعال، بی ارادگی و وادادگی جوانان دارد. این نتایج قدیمی است اما باید آینه عبرت باشد زیرا اگر به درستی در آن مداقه نشود نتایج بدی برای ایران و به‌ویژه نسل جوان به وجود خواهد آورد.

موسیقی ایران امروز بیش از پیش به شعر استخوان‌دار احتیاج دارد تا با کاسه‌ای پر بر قلب مخاطبان لبریز شود. زیرا آنچه از تنزل سطح شعر و موسیقی عاید مخاطبان می‌شود چیزی جز ضرر و وادادگی روحی و عاطفی نیست. همان طور که در نتایج تحقیقی انجام شده آمده این نکته به خوبی عیان است که باید محتوای خوب با چارچوبی صحیح و به روز برای مخاطبان فراهم شود. تنزل موسیقی و شعر، مستقیما روی مخاطبان تاثیر گذاشته و حتی منجر به تنزل سلیقه فرهنگی آن‌ها شده است.

در پایان باید یادآوری کرد که نقش حاکمیت در شکل دادن به سلیقه مخاطب نیز نباید از نظر دور بماند. ترویج خواننده‌های جوان پاپ که محتوای سطحی را می‌خوانند و میدان و تریبون دادن به آنها در محافل گوناگون سبب می‌شود کسانی که در حوزه موسیقی پرمغز فعالیت می‌کنند انگیزه‌های خود را از دست بدهند. در واقع سیاست‌گذار با حمایت و برنامه‌ریزی می‌تواند زمینه رشد موسیقی فاخر و ارزشمند را فراهم کند و نسل جوان موسیقی را نیز به آن سمت سوق دهد.

انتهای پیام/

171 / 347

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار