پرونده ویژه| پایش آزاد/4

رشته‌های دانشگاه با نیازهای منطقه‌ تناسبی نداشته است/ ورود 3 دانشکده به احصای چالش‌های «بهینه‌سازی و تأمین انرژی»

سه‌شنبه 10 تیر 1399 - 14:21
کد مطلب: 1073326
دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان مقوله آمایش سرزمینی و توجه به نیازهای مناطق مختلف کشور را از جمله موضوعات مغفول در آموزش عالی کشور دانست و گفت: رشته‌های دانشگاهی باید متناسب با نیازهای منطقه‌ای رشد و گسترش پیدا می‌کرد.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، دانشگاه به‌عنوان سازوکاری نخبگانی در ردیف نخست سازمان‌های مسئله‌محور قرار دارد و در طول تاریخ غالباً بزرگترین چالش‌ها و دستاوردهای بشری به‌دست فرهیختگان و دانشمندان دانشگاهی به‌ثمر نشسته است. دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین زیرنظام آموزش عالی کشور با برعهده گرفتن بالغ بر 38 درصد جمعیت دانشجویی ایران و انتشار سالانه بیش از 70 هزار پایان‌نامه و رساله دانشجویی، بزرگترین شبکه حقیقی دانشگاهی کشور به‌شمار می‌رود که برای اولین بار به‌فکر طراحی سامانه فراگیری برای پژوهش‌‎های یکپارچه افتاده و با رونمایی از الگوی «پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه‌ای» پایش، گام جدی خود را در جهت نظام‌مندی پژوهش‌های دانشجویی برداشته است.

گروه دانشگاه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران درنظر دارد در پرونده ویژه «پایش آزاد» به آخرین اقدامات و تحولات برنامه پایش در استان‌های دانشگاه آزاد اسلامی بپردازد که در شماره‌ دوم این پرونده خبری درباره برنامه علمی استان کردستان خواهید خواند.

جهانشیر امینی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسکانیوز درباره آخرین تحولات طرح پایش در واحدهای دانشگاهی این استان اظهار کرد: طی ماه‌های گذشته جلسات فراوانی با شورای گروه‌های آموزشی مختلف برگزار شده و پیرامون احصای نظام موضوعات پایش و هدایت پایان‌نامه‌ها به سمت حل مسائل کشور بحث و اقدامات ترویجی صورت گرفته است.

وی افزود: مأموریت و احصای نظام موضوعات «بهینه‌سازی و تأمین انرژی» ذیل طرح پایش به استان کردستان واگذار شده است. اکنون سه دانشکده فنی و مهندسی، علوم انسانی و منابع طبیعی هرکدام براساس نقشی که در احصای نظام موضوعات دارند، درگیر شده و مشارکت می‌کنند. گروه‌های مسئله‌شناسی در این دانشکده‌ها تشکیل و در راستای تدوین نظام موضوعات حرکت می‌کنند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان بیان کرد: با ترکیب دو سامانه پایش آزاد و پژوهشیار، 50 درصد ظرفیت پایان‌نامه‌ها و رساله‌های تحصیلات تکمیلی استادان به‌سمت انتخاب از نظام موضوعات پایش سوق داده می‌شود. باتوجه به داده‌های آمایش سرزمینی، دانشکده کشاورزی واحد سنندج به سمت تولید و بازاریابی محصولات دانش‌بنیان کشاورزی حرکت می‌کند. محصولات کشاورزی شاخص استان کردستان با کیفیت عالی درحال بهینه‌سازی و بازتولید در گلخانه‌های دانشگاه است.

امینی مقوله آمایش سرزمینی و توجه به نیازهای مناطق مختلف کشور را ازجمله موضوعات مغفول در آموزش عالی کشور دانست و گفت: رشته‌های دانشگاهی باید متناسب با نیازهای منطقه‌ای رشد و گسترش پیدا می‌کرد، به‌طور مثال در شهر سنندج به‌جای گسترش بی‌قاعده رشته‌های مهندسی باید رشته‌های کشاورزی، منابع طبیعی و مرتبط با آن رشد پیدا می‌کرد تا دانش‌آموختگان نیازهای جامعه را پاسخ بگویند.

وی ادامه داد: ایجاد رشته‌های مهندسی برق و عمران در شهرهای کوچک که درآمد اصلی مردمان آن از حوزه کشاورزی است، پیامدی جز بیکاری دانش‌آموختگان دانشگاهی به دنبال نخواهد داشت. برای اینکه طرح پایش بتواند با موفقیت به مسائل و چالش‌های کشور بپردازد باید آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی نیز تقویت شوند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان کردستان خاطرنشان کرد: تقویت و توانمندسازی اعضای هیئت علمی، توسعه زیرساخت‌های آزمایشگاهی و مراکز تحقیقاتی و بهره‌گیری از منابع استانی می‌تواند در موفقیت طرح پایش پیرامون مسئله‌محوری موثر واقع شود. رفع اشکالات طرح و به‌روزرسانی سامانه نیز ازجمله موضوعات مهمی است که باید به آنها توجه کرد.

امینی عنوان کرد: دانشگاه آزاد مأموریتی که دانشگاه‌های دولتی سالها نتوانستند انجام بدهند با تحقق طرح پایش به‌ثمر خواهد رساند.

انتهای پیام/

358 / 167

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار