استقلال و چند تیم در یک فصل

سه‌شنبه 10 تیر 1399 - 14:38
کد مطلب: 1073347
استقلال

وقتی از ثبات در فوتبال صحبت می شود، مسائلی همچون ثبات مدیریتی به ذهن می آید. اینکه مدیریت یک باشگاه یا مجموعه فرصت داشته باشد برای چندسالِ پیش رو برنامه ریزی کند. اما در کنار این نباید از اهمیت ثبات فنی غافل بود. اصل پذیرفته شده ای در فوتبال هست که بر مبنای آن مربیان برای نهادینه کردن ایده هایشان در یک تیم به زمان نیاز دارند که البته نمی شود از زمان مشخصی صحبت کرد.

اینجا پای میزان تغییراتی که مربی در تیم ایجاد می کند به میان می آید. مثلا گواردیولا هم در بایرن و هم در سیتی خیلی سریع فلسفه اش را اجرایی می کند، مربیان دیگری مثل آنجلوتی به زمان بیشتری نیاز دارند. در کنار این اما می شود به وجه دیگری از ثبات اشاره کرد. اینکه عملکرد فنی یک تیم در طول یک فصل از چه الگویی تبعیت می کند، و این عملکرد چقدر نتایج آتیِ تیم ها را تبیین می کند. در اینجا می شود تفاوتی قائل شد بین لیگ های مطرح جهان و لیگ ایران. در آنجا نوعی ثبات، در این معنایی که گفتیم وجود دارد. البته تیم ها فرازونشیب هایی در طول فصل دارند، حتی بهترین تیم ها. گاهی چندهفته ای را در اواسط فصل از دست می دهند. با این حال عملکرد آن ها تابع الگویی خطی است. در ایران اما این تابع نه خطی که بسیار سینوسی است. تیم ها در طول یک فصل چنان دگرگون می شوند، چنان عملکردشان زیر و رو می شود که حیرت انگیز است. احتمالاً این مسئله را می توان شاخصی برای فاصله داشتن از اصول حرفه ای و برنامه ریزی دانست. یا شاید تاثیرپذیریِ زیاد فوتبال ایران از عوامل غیر فوتبالی مثل برنامه ریزی های سازمان لیگ یا تعطیلات فوتبالی.

عملکرد استقلال را در چند فصل اخیر مرور کنید. آنقدر تفاوت ها حتی در یک فصل بسیار است که سخت بتوان از یک تیم صحبت کرد. استقلال از زمان سرمربیگری منصوریان با این چالش اساسی مواجه بوده است. بازی ها و کیفیت فنی از الگویی به شدت سینوسی تبعیت می کند، به این خاطر است که می توان بهترین روزها و بدترین روزها را در فاصله ای کم از هم مشاهده کرد. در زمان شفر هم این روال را می بینیم. تیمی که در یک مقطع زمانی حریفانش را با نتایج پرگل پشت سر می گذاشت، زیبا هم بازی می کرد، به یکباره نزول کرد و اساساً حتی خصلت تیم بودن را از دست داد. اما احتمالاً مهم ترین گواه این امر استقلال این فصل باشد. استقلال هفته های آغازین رو خوب شروع نکرد اما از هفته پنجم چنان اوج گرفت که همه این تیم را مدعی قهرمانی می دانستند. و حالا در اواخر فصل به استیصال محض رسیده است. آنچنان که این استیصال، خشم، بی برنامگی حتی در چهره های بازیکنان و مربیان مشهود است. بله، داستان رفتنِ پرحاشیه استرا را نباید فراموش کرد، که اگر بود استقلال حالا در کورس قهرمانی بود. که البته این خود شاهد دیگری برای بی ثباتی است. اما یک تیم واقعی، چرا باید چنین راحت از هم پاشیده شود. البته همانطور که گفتیم داستان فقط مربوط به استقلال نیست. تراکتور این فصل نمونه دیگری از این عملکرد سینوسی است. این ها تیم های خوب و پرمهره لیگ هستند که به این سرنوشت دچار شده اند.

351 / 351

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار