احترام و آداب حرفه ای

سه‌شنبه 10 تیر 1399 - 14:43
کد مطلب: 1073348
استقلال

بیایید تصاویر ابتدای بازی استقلال و فولاد خوزستان را یک بار دیگر مرور کنیم. نیمکت ها سراغ همدیگر می روند، عکس های یادگاری در کنار یکدیگر و البته خنده. البته بخاطر کرونا خبری از دسته گل و روبوسی نبود.

به هرحال جو دوستانه بود، تو گویی دوستانی قدیمی به دیدار یکدیگر رفته اند و حالا پای رقابتی در میان است جوانمردانه. دوربین ما کات می خورد و نمایی از اتفاقات بعد از بازی و روزهای پس از آن نشان می دهد. چه چیز می بینیم: قهر، غضب، نفرت و بی اعتبارکردن دیگری. تلاش برای نابودی طرف مقابل، پیش کشیدن ماجراهایی از گذشته دور، لشکرکشی های رسانه ای.

این مورد را می شود تعمیم داد. فقط مختص این بازی نیست. گویا روالی است در فوتبال ایران. کم نبوده اند بازی هایی که با آغوش و بوسه شروع شده اند و با نفرت و بدترین اتهام ها پایان یافته اند. عموماً هم خبری از دست دادن های آخر بازی نیست. حتما دیده اید فوتبال های اروپایی را. آنجا دشمنان هم قواعدی را رعایت می کنند. جدال لفظی رسانه ای آلکس فرگوسن و ونگر 20 سال طول کشید. باران متلک بود آن سال ها. اما حتی در حساس ترین بازی ها، بعد از پیروزها و شکست ها، آخرِ بازی دست می دادند، هیچ گاه در مصاحبه های بعد از بازی حریف شان را تحقیر نکردند. ممکن بود از زمین و زمان شکوه کنند، اما در خصومت هم حدی از احترام رعایت می شد. آن بازی چلسی و آرسنال یادتان هست. وقتی مورینیو و ونگر در اوج فشار گلاویز شدند؟ که خیلی سریع عذرخواهی کردند و آخر بازی هم دست دادند. گویا آنجا برای حریفان و تلاش شان احترام قائل می شوند و خب شاید این یکی از مهم ترین شاخص های حرفه ای بودن، رشد، توسعه و چیزهایی از این دست باشد.

فوتبال ما سرشار از نفرت و کینه است، نفرتی که گاهی موقتا خاموش می گیرد و به دوستی های مزروانه راه می برد اما خیلی سریع دوباره زبانه می کشد. ما کمی هم بیگانه هستیم با قواعد احترام به رقیب، احترام به تلاش هایش. و اینچنین می شود که فاصله بین دوستی و نفرت در این فوتبال، بین عکس های یادگاری و آغوش با نفرت و عداوت تنها نود دقیقه است. به اندازه یک بازی فوتبال.

351 / 351

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار