نماینده مجلس:

لازمه تحول اقتصادی ارتباط سیستماتیک صنعت و دانشگاه است

یکشنبه 15 تیر 1399 - 09:40
کد مطلب: 1073628
مهدی عسکری

نماینده مردم کرج در مجلس با تاکید بر اینکه ارتباط صنعت و دانشگاه به صورت سیستماتیک رخ نمی‌دهد، گفت: اگر چنین کاری صورت گیرد، می‌توانیم شاهد تحول در کشور از نظر رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال باشیم.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، درکشور ما هر از گاهی موضوع ارتباط صنعت و دانشگاه مورد توجه قرار می‌گیرد. برنامه‌هایی هم برای این کار طراحی شده بعد از مدتی بدون داشتن نتیجه با شکست و تعطیلی همراه می‌شود. به نظر می‌رسد موقعیت کنونی زمان مناسبی باشد تا یک ساختار اساسی برای این کار شکل بگیرد.

مهدی عسکری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به اینکه اکنون ارتباط بین دانشگاه و صنعت مبتنی بر سلیقه افراد است، گفت: اگر رئیس یک دانشگاه و مدیر یک شرکت تولیدی تمایل داشته باشند با هم ارتباط برقرار کرده و در یک پروژه موردی با هم همکاری می‌کنند، چنین چیزی خوب است ولی پاسخگوی نیازهای کشور نیست.

وی با تاکید بر اینکه باید صنعت و دانشگاه به صورت ساختاری به هم متصل شوند، اظهار کرد: صنایع و واحد‌های تولیدی باید بتوانند به سهولت با مراکزی که دانش تولید می‌کنند ارتباط برقرار کنند. شبیه به آنچه در دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد که دانشگاه‌ها بخشی از پازل وزارت بهداشت و درمان و شبکه سلامت کشور هستند و این حلقه‌های متصل به هم با یکدیگر کار می‌کنند و هم‌افزایی داشته و نیازهای یکدیگر را برطرف می‌کنند.

این نماینده مجلس در ادامه تصریح کرد: اگر بتوانیم الگوی وزارت بهداشت در بخش تولید و صنعت را شبیه‌سازی کنیم، بخشی از مواد اولیه‌ای که راه تامین آن خارج کشور است را می‌توان از طریق دانشگاه‌ها و مراکز دانش‌بنیان تامین کرد.

عسکری با بیان اینکه باید به صورت نقطه‌زن تولیدی‌های وابسته به خارج از کشور را شناسایی کرد، خاطرنشان کرد: با تشکیل یک سامانه و ایجاد ارتباط بین این تولیدی‌ها و مراکز دانش‌بنیان می‌توان بخش قابل توجهی از نیازهای فعلی که مصرف ارز دارند را در داخل تامین کرد.

وی درباره متولی طراحی این سامانه و ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه گفت: این یک امر بین بخشی است، در مجلس هم کمیسیون آموزش به عنوان جایی که دانشگاه‌ها و وزارت علوم ذیل آن تعریف می‌شوند و هم کمیسیون صنایع که متولی بخش صنعت است باید کمک کنند تا به یک مدل واحد برای این کار برسیم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه زمینه اجرایی و انگیزه لازم برای انجام این‌کار در کشور وجود دارد، ادامه داد: ما در محاصره صنعتی و علمی هستیم و دانش روز و خیلی از قطعات مورد نیاز را به ما نمی‌دهند، اگر بخواهیم این محاصره را بشکنیم چاره‌ای جز ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه نداریم.

عسکری در پایان با اشاره به اینکه طراحی این ساختار یک کار فردی نیست، افزود: من به سهم خود می‌توانم این قول را بدهم که به صورت جدی پیگیر این موضوع باشم؛ اما این یک کار فرایندی است که باید مسیر آن طی شود.

انتهای پیام/

320 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار