طرح «نماد» به کمک دانش‌آموزان پرخطر و در معرض خطر می‌آید

برنامه ملی «نماد» با هدف توانمندسازی، ارتقای مهارت‌ها و نظام مراقبتی اجتماعی دانش‌آموزان در سال تحصیلی جاری در بخش مددکاری اجتماعی، اورژانس (فوریت‌های روانی–اجتماعی )، پیگیری و مراقبت تشریح شد.

 به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی(ایسکانیوز)، دستورالعمل اجرایی برنامه ملی «نماد» در سال تحصیلی 1400-1399 شامل بخش‌های آموزش، غربالگری، مداخله مدرسه‌ای، تشخیص و درمان، مددکاری اجتماعی، اورژانس(فوریت‌های روانی–اجتماعی )، پیگیری و مراقبت است. در ادامه مددکاری اجتماعی، اورژانس (فوریت‌های روانی–اجتماعی )، پیگیری و مراقبت شرح داده خواهد شد.

فرایند مددکاری اجتماعی در سطح منطقه برای دانش‌آموزان در معرض خطر و دانش‌آموزان پرخطر انجام می‌شود. پیگیری برای جذب کمک برای تامین هزینه‌های درمان دانش‌آموزان از جمله کمک هزینه یا بیمه برای درمان مصرف مواد، هزینه ایاب و ذهاب برای مراجعه به مراکز درمانی، خدمات مددکاری اجتماعی است که توسط آموزش و پرورش و مددکاران اجتماعی مناطق ارائه می‌شود.

خدمات مددکاری تنها با اخذ تعهد از ولی/سرپرست قانونی برای دانش‌آموزان دارای سرپرست جهت پیگیری روند درمان  و تامین هزینه‌ها انجام می‌شود. به جز مواردی که بیم تهدید جانی و خطر برای حیات دانش آموز وجود دارد که در این صورت، با هماهنگی سازمان بهزیستی و یا به طور مستقیم با هماهنگی مقام قضائی اقدامات بعدی صورت می گیرد). پیگیری درمان دانش‌آموزان، ایجاد ارتباط با موسسه درمانی ارائه دهنده خدمات، همکاری با مراجع قضایی و انتظامی برای کاهش وضعیت خطرپذیری دانش‌آموز (مانند رسیدگی به مواردی که دانش آموز در خانواده بدسرپرست زندگی می کند)  از دیگر خدمات مددکاری است. 

در مورد مددکاری اجتماعی دانش آموزان از اداره کل آموزش و پرورش استان انتظار می‌رود به شناسایی و ایجاد ارتباط حرفه‌ای با منابع مالی، اجتماعی، رفاهی و درمانی جهت کمک به دانش آموزان آسیب‌دیده در پرداخت هزینه‌های درمانی و هماهنگی با نهادهای حمایتی و خیریه برای کمک به بهبود وضعیت معیشت، کاهش فقر و یا مشکلات زمینه‌ای خانوادگی، شناسایی و برقراری ارتباط حرفه‌ای با مراکز درمانی درون‌سازمانی و برون‌سازمانی در سطح استان و حمایت از اقدامات مناطق و رسیدگی ویژه به موارد خاص ارجاعی از سوی مناطق اقدام کنند. 

سازوکار مدیریت بخش اورژانس (فوریت‌های روانی–اجتماعی) شامل غربالگری، درمان و مددکاری اجتماعی است. در بخش غربالگری، شناسایی دانش‌آموزان دارای فوریت‌های روانی اجتماعی، هم از طریق بررسی‌های روانشناختی کمی و کیفی نتایج غربالگری‌های پایه و نشانگان محور و هم از طریق شواهد میدانی ثبت شده از طرف کارکنان مدرسه (مدیر، مشاور، معلم و...) صورت می‌گیرد. در بخش درمان، درمان موارد اورژانس منحصرا در بیرون از آموزش و پرورش و از طریق معرفی به مراکز درمانی با اولویت بیمارستان‌ها و مراکز درمانی وزارت بهداشت‌، درمان و آموزش پزشکی و یا سازمان بهزیستی کشور صورت می‌گیرد.در بخش مددکاری اجتماعی رسیدگی به موارد فوریت‌های روانی اجتماعی از جمله مهم‌ترین رسالت‌های مددکاری اجتماعی در «نماد» است.

وظایف مورد انتظار مددکاری اجتماعی در این بخش شامل همکاری و هماهنگی با مراکز درمانی درون و برون سازمانی برای درمان (درمان سرپایی، بستری، دریافت دارو، خدمات پیراپزشکی (از قیبل رادیولوژی، آزمایشگاه،  ارتوپدی و فیزیوتراپی)، همکاری و هماهنگی با مراکز حمایتی برای کمک‌های پایه و تخصصی مورد نیاز برای دانش‌آموز آسیب دیده (کمک به انجام فرایند پیراپزشکی از قبیل تهیه تجهیزات ارتوپدی و فیزیوتراپی، تامین هزینه‌های ایاب و ذهاب به مراکز درمانی‌، اقامت کوتاه مدت و یا میان مدت در مراکز حمایتی) و همکاری با مراجع قضایی و انتظامی برای مداخلات اورژانس فردی (صدور حکم درباره معاینات پزشکی قانونی، حکم به نگهداری موقت در مراکز سازمان بهزستی، حکم به تعقیب مرتکبان جرم علیه دانش آموز دارای وضعیت اورژانس) و خانوادگی (جداسازی دانش‌آموز از خانواده و سرپرستان، تعیین وضعیت حضانت و یا سلب صلاحیت سرپرستی، مجازات مجرمان و مرتکبان خشونت و آزار علیه کودکان).

مکمل خدمات غربالگری، آموزش، درمان و مددکاری اجتماعی دانش آموزان پیگیری و مراقبت است. این بخش به صورت درهم تنیده با مددکاری اجتماعی و با وظایف تهیه گزارش از وضعیت پرونده‌های ارجاع شده به هسته/مرکز مشاوره و خدمات روانشناختی (خدمات ارائه شده، مراجعه دانش‌آموزان و خانواده‌ها، موارد خاتمه یافته‌، موارد ارجاعی به مراکز همکار در بیرون از آموزش و پرورش) و تهیه گزارش از وضعیت پرونده‌های ارجاع شده به مراکز همکار در بیرون از آموزش و پرورش (وضعیت ارائه خدمات درمان و مددکاری به دانشآموزان، موارد خاتمه یافته، وضعیت دانش آموز در خانواده و مدرسه، وضعیت سلامت و پایداری وضعیت دانش آموز پس از خدمات ارائه شده) عمل می‌کند. 

نظارت و ارزشیابی اجرای برنامه «نماد» شامل پایش و کنترل پروژه، ارزیابی عملکرد و سنجش اثربخشی است. پایش و کنترل پروژه از طریق مستندسازی فرایند اجرا، گزارش وضعیت در سامانه «نماد» و اعلام وضعیت در ربات «نماد» صورت می‌گیرد. ارزیابی عملکرد بر اساس بررسی عملکرد کمی و کیفی استان‌ها در اجرای «نماد» در چارچوب سامانه « تسما » ارزیابی‌های اداره کل ارزیابی عملکرد و نیز ارزیابی‌های مستمر و دوره‌ای اداره کل امور تربیتی‌، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی صورت می‌گیرد. سنجش اثربخشی به صورت متمرکز و سراسری بر اساس ابزارهای استاندارد صورت می‌گیرد و از ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها انتظار می‌رود نسبت به انجام مطلوب آن بویژه در جمع‌آوری داده‌های مربوط به ابزارها همکاری موثری به عمل آورند.

انتهای پیام/

کد خبر: 1073680

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 12 =