طی پژوهشی که توسط محققان انجام شد؛

نانواسفنجی که ویروس کرونا را به دام می‌اندازد

یکشنبه 15 تیر 1399 - 09:59
کد مطلب: 1073727
نانو اسفنج

محققان دانه‌های پلیمری بسیار کوچکی را با استفاده از غشاء حاوی سلول‌های ایمنی و ریه پوشش دادند که این نانواسفنج می‌تواند نقش دام را در گیراندازی ویروس داشته باشد.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، نتایج بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد که به زودی گیراندازی ویروس SARS-Cov-۲ درون نانواسفنج‌ها امکان‌پذیر می‌شود. در پروژه‌ای که به تازگی انجام شده، محققان برای جذب ویروس کرونا و جلوگیری از حمله آن به سلول‌های ریه، از نانواسفنج‌ به‌عنوان تله استفاده کردند، اسفنج‌هایی که توسط یک غشاء حاوی سلول‌های ایمنی و ریه پوشانده شده ‌است.

پژوهشگران دانشگاه بوستون موفق به استفاده از این روش برای مقابله با ویروس کووید ۱۹ شدند. در مقاله‌ای که آنها در نشریه Nano Letter منتشر کردند، جزئیات مربوط به چگونگی گیراندازی ویروس کرونا را در این نانواسفنج شرح دادند.

محققان دانه‌های پلیمری بسیار کوچکی را با استفاده از غشاء حاوی سلول‌های ایمنی و ریه پوشش دادند. این ساختار شبیه به نانوذراتی است که سطح آن با تکه‌ای از غشاء سلول پوشانده شده‌ است. اینها قطعات بسیار کوچکی هستند که فقط قسمت‌های بیرونی سلول را در خود جای داده‌ است و این کار باعث می‌شود که بتوان ویروس را درون ساختاری شبیه به اسفنج گیر انداخت. به گفته محققان، این نانواسفنج می‌تواند نقش دام را در گیراندازی ویروس داشته باشد.

در یک آزمایش، آنا هونکو این سلول‌های تقلبی را با سلول‌های ریه ترکیب کرده و ویروس SARS-Cov-۲ را در این محیط قرار داد. نانواسفنج نسبت به سلول‌های ریه از نظر ویروس بسیار جذاب‌تر بود و ویروس تمایل به وارد شدن به نانواسفنج را داشت. با ورود ویروس کرونا به نانواسفنج سلول‌های تقلبی، به سرعت از بین می‌رود. با این کار می‌‌توان مانع از یورش ویروس به بدن و تکثیر آن شد.

یکی از اثرات منفی ویروس کرونا بر بدن، ایجاد التهاب است. به اعتقاد هونکو این فناوری می‌تواند مانع از پاسخ التهابی سیستم ایمنی بدن شود. این نانواسفنج می‌تواند سلول‌های ایمنی را به سوی خود جذب کند و مانع از فعالیت‌ بیش از حد سلول‌های ایمنی شود.

این فناوری در محیط آزمایشگاهی روی سلول‌های کشت شده، مورد آزمایش قرار گرفته است؛ اما محققان معتقدند که این فناوری می‌تواند در بدن انسان نیز عملکرد قابل قبولی داشته باشد. سیستم ایمنی بدن می‌تواند به‌طور طبیعی نانواسفنج را حذف کند.

این گروه به دنبال انجام آزمون‌هایی روی حیوانات هستند تا بعد از آن، آزمایش‌های بالینی روی انسان انجام شود.

انتهای پیام/

169 / 336

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.