ایسکانیوز گزارش می دهد؛

قطعی اینترنت امتحانات مجازی را تحت الشعاع قرار داده است/ سردرگمی دانشجویان ادامه دارد!

یکشنبه 15 تیر 1399 - 10:40
کد مطلب: 1073747
کنکور ارشد

قطعی ناگهانی اینترنت در چند روز گذشته باعث سردرگمی دانشجویان در برخی از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی شده و وضعیت امتحانات مجازی را در هاله‌ای از ابهام فرو برده است.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، بعد از کشمکش‌های فراوان میان دانشگاه آزاد اسلامی و مسئولان ستاد کرونای استان تهران و درخواست‌های متعدد دانش آموزان و خانواده‌ها، بالاخره تصمیم بر این شد تا امتحانات این دانشگاه به صورت غیرحضوری و در سامانه‌های «سیدا» و «LMS» برگزار شود. این امتحانات تقریبا در اکثر واحدهای دانشگاه آزاد از اواخر خردادماه به صورت مجازی در حال برگزاری است.

به گفته روسای واحدها و مسئولان استانی، امتحانات مجازی تا امروز با مشکلات حداقلی برگزار شده و حضور دانشجویان در این امتحانات نسبت به کلاس‌های مجازی، افزایش چشم‌گیری داشته است. به طوری که در برخی واحدها، استقبال 90 تا 95 درصدی نسبت به امتحانات مجازی از سوی دانشجویان صورت گرفته است.

اما برگزاری امتحانات در برخی واحدها چندان بدون مشکل هم نبوده و قطعی ناگهانی اینترنت باعث عدم برگزاری امتحان و اختلال در سامانه سیدا شده است. واحد یادگار امام خمینی(ره) جزو واحدهایی بوده است که قطعی اینترنت و عدم بارگذاری اتوماسیون آموزشی دانشگاه در تاریخ 15 تیر، موجب برگزار نشدن امتحانات ساعت 8 صبح و سردرگمی دانشجویان شد.

در این میان اما برخی کانال‌های وابسته به این دانشگاه در فضای مجازی، خبر از لغو امتحان و موکول شدن آن به بعد از آخرین امتحان را دادند. این موضوع درحالی مطرح شد که امیر احمری نژاد معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی واحد یادگار امام (ره) در گفت و گو با ایسکانیوز از عدم لغو امتحان و برگزاری آن در ساعت 9:15 خبر داد.

وی دلیل اصلی بروز این مشکل را قطعی ناگهانی اینترنت دانست و تاکید کرد که به زودی مشکل برطرف خواهد شد و دانشجویان می‌توانند با خیال راحت امتحان دهند.

در حالی احمری نژاد خبر از برگزاری امتحان در ساعت 9:15 می‌دهد که دانشجویان همچنان در ورود به سایت دچار مشکل هستند و سامانه سیدا بارگذاری نمی‌شود. به گفته دانشجویان، مسئولان واحد یادگارامام(ره) تاکنون پاسخ دقیقی نسبت به این مشکل و وضعیت امتحان دانشجویان نداده‌اند.

این قصه سر دراز دارد!

البته داستان قطعی اینترنت فقط مربوط به واحد یادگارامام(ره) هم نبود و در هفته اخیر برخی دانشجویان واحد علوم و تحقیقات نیز نتوانستند آزمون غیرحضوری خود را با موفقیت به پایان برسانند و با مشکلاتی نظیر بارگذاری پاسخ‌نامه سوالات مواجه شدند.

رضا مسعودی رئیس واحد علوم و تحقیقات نیز درباره جزئیات رفع مشکل دانشجویان گفت: «با توجه به اعلام معاونت آموزشی، تعدادی از دانشجویان که پاسخنامه های خود را نتوانستند در سامانه بارگذاری کنند، آن را به دانشکده های مربوطه ایمیل کردند؛ در این رابطه در حال تعریف فرایندی هستیم که براساس آن یا پاسخنامه های ارسالی را با صحت‌سنجی بپذیریم و یا اگر این امکان وجود نداشت، یک آلترناتیو و یا شیوه جایگزین تعریف کنیم».

امکان برگزاری امتحان مجدد وجود دارد

قطعی اینترنت در برخی واحدهای دانشگاه آزاد به جایی رسید که جواد علمایی معاون علوم، مهندسی و کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی، از برگزاری امتحان مجدد برای دانشجویانی که به هر دلیلی نتوانستند در امتحانات مجازی شرکت کنند خبر داد.

وی در این باره تاکید کرد: «برای زمان برگزاری امتحان مجدد دو گزینه احتمالی وجود دارد؛ نخست اینکه اگر تعداد دانشجویان کم باشد در یک تاریخ مشخص، امتحان مجدد را برای دانشجویان برگزار کنیم و در حالت دوم اگر تعداد درخواست ها زیاد باشد، احتمالا امتحان را در ترم بعد برگزار خواهیم کرد و نمره امتحان نیز برای همین نیمسال ثبت خواهد شد».

البته که قطعی اینترنت در کشور، تبدیل به روالی عادی و روزه مره شده است؛ اما این انتظار وجود دارد که مسئولان مربوطه با فراهم سازی زیرساخت‌های مناسب برای آموزش مجازی، از سردرگمی دانشجویان در برهه‌های حساس مانند امتحانات جلوگیری کنند. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که شرایط کشور از لحاظ شیوع ویروس کرونا مناسب نیست و احتمال تداوم عدم برگزاری کلاس‌های حضوری دانشگاه‌ها وجود دارد.

انتهای پیام /

108 / 167