روزهای کروناییِ استقلال

تنهایی پرهیاهوی فرهاد

دوشنبه 16 تیر 1399 - 13:44
کد مطلب: 1073899
فرهاد مجیدی

استقلال با فرهاد مجیدی خیلی زودتر از حدتصور به بحران رسید.

محمد هدایتی- ایسکانیوز/ استقلال با فرهاد مجیدی خیلی زودتر از حدتصور به بحران رسید. حالا مهم ترین پرسش احتمالاً این است: آیا فرهادمجیدی گزینه مناسبی برای هدایت تیمی مثل استقلال است یا نه؟ این پرسش صرفاً فنی نیست. اتفاقاً آن هایی که تردید دارند در موفقیت مجیدی، بیشتر از آنکه به مسائل فنی بپردازند به چیزهایی اشاره می کنند غیرفنی که در فوتبال ایران اهمیت بسیاری دارند. مجیدی در این چندمدت هیچ نشانه ای به دست نداده تا خیال این آدم ها را راحت کند، که می تواند تیم را جمع کند، یا فضای جدیدی به تیم تزریق کند.

بعد از بازی با فولاد بود که مجیدی از تنهایی خودش گفت و اینکه با این وجود می ایستد. این مهم ترین تصویر یا ژست مجیدی در دوران مربیگری است، یا بهتر بگوییم مهم ترین تصویری است که دوست دارد از خودش منتقل کند. «به تنهایی در برابر همه چیز ایستادن». این جمله بوی «اقتدار» می دهد و مجیدی نشان دادن این اقتدار است و البته این نمایش اقتدار با نوعی افراط هم همراه کرده. برخی منتقدان، همین افراط را اتفاقا نشانه ای می دانند از نبود اقتدار، نداشتن کاریزما. آن ها به حرکات مجیدی در کنار زمین اشاره می کنند که همراه است با نوعی هراس یا حتی بیگانه بودن با موقعیت. یا به ادبیات و سبک بیان او ، که اگرچه گاهی پرمی شود از کلماتی حاویِ قدرت، اما لحن عاری از قدرت است. گاهی حتی نامفهوم می شود، کمی هم نپخته. البته این به خودی خود مشکلی نیست، خیلی از مربیان سخنوران خوبی نیستند، اما در تیم های بزرگ، همراه کردن مخاطب، و تغییر فضا گاهی وابسته است به حدی از سخنوری.

آخرین صحبت های مجیدی را مرور کنیم. اینکه مخالفانش را ناامید خواهد کرد و وعده سهمیه و قهرمانی جام حذفی می دهد. اینجاست که مخاطب فوتبال و هوادار استقلال را نگران می کند. مربیان فوتبال را با قول دادن چه کار؟ آن هم در فضایی چنین ملتهب، فضایی که پس از چندسال ناکامی از استقلال انتظارات بالا می رود و اتفاقاً این انتظارات است که گاهی کار دست تیم داده. حالا سرمربی تیم، برای نمایش اقتدار، یا شاید روحیه دادن به تیم انتظارات را باز بالا می برد و و به تیمش فشار می می آورد.

اما درباره تنهایی مجیدی. حق با اوست. فرهاد که در جلب مهر هواداران بسیار موفق عمل کرد در فضای فوتبالی همراه چندانی ندارد. خیلی از پیشکسوتان، گرچه در ظاهر از او حمایت می کنند، اما دل خوشی از او ندارند. برخی حتی محبوبیت او را ناشی از آشفتگی های فضای مجازی و شانسی تاریخی می دانند فراتر از حد و حدود مجیدی. به هرحال او چندان به بدنه پیشکسوتان استقلال وصل نیست. اهل رفیق بازی یا ادای رفیق بازی را درآوردن نیست. تیم همراهی ندارد. مدیران هم بیشتر او را با جذابیت تبلیغاتی اش و همراه کردن هوادار می شناسند. فرهاد نه رابطه خاصی با رسانه ها دارد و نه مهارت زیادی در تغییر فضا و همراه کردن دیگران. کارش بسیار سخت شده است. و حالا فقط مهر هوادار را دارد که البته خوب می داند تا چه حد شکننده است و فاصله عرش تا فرش در این فوتبال به مویی بند است. آری این است داستان تنهایی پرهیاهوی مجیدی.

104 / 351

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار