مدیرکل پژوهش و تحصیلات تکمیلی معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد خبر داد؛

برگزاری دوره آموزشی حکمی‌سازی علوم انسانی با مشارکت بیش از 400 استاد

چهارشنبه 18 تیر 1399 - 09:06
کد مطلب: 1074038
علیرضا عراقیه

مدیرکل پژوهش و تحصیلات تکمیلی معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دوره آموزشی حکمی‌سازی از تاریخ 31 خرداد روزهای شنبه تا چهارشنبه هر هفته تا 8 مرداد ازساعت 15 الی 17 با مشارکت فعال بیش از 400 استاد در حال برگزاری است.

علیرضا عراقیه مدیرکل پژوهش و تحصیلات تکمیلی معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، درباره جزئیات برگزاری نخستین دوره آموزشی حکمی سازی علوم انسانی و هنر ویژه استادان و اعضای هیئت علمی گفت: معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی براساس 3 رویکرد به‌روزرسانی، بومی سازی و حکمی سازی علوم انسانی، این دوره آموزشی را برای اعضای هیئت علمی و استادان دانشگاه آزاد اسلامی برگزار کرد.

وی افزود: تقویت علمی و توانمندسازی استادان در کنار فعالیت‌های آموزشی نیز یکی از اهداف اصلی معاونت علوم انسانی دانشگاه آزاد محسوب می‌شود؛ به همین دلیل به دنبال این هستیم با برگزاری چندین دوره آموزشی، توانمندسازی استادان علوم انسانی براساس روزآمدی، بومی سازی و حکمی سازی عملیاتی کنیم.

عراقیه مسئله حکمی سازی را درگیرسازی استادان علوم انسانی با مبانی حکمی و تخصصی این حوزه دانست و ادامه داد: این دوره به مدت 60 ساعت در 5 موضوع در حال برگزاری است؛ این 5 موضوع شامل چیستی، روش شناسی، فرآیند و کارکردهای حکمی سازی علوم انسانی با تدریس عبدالحسین خسروپناه، بنیان‌های جامعه پردازی حکمی با تدریس حجت الاسلام حسن خیری، مبانی انسان شناختی علوم انسانی حکمی با تدریس مهدی آشوری، مبانی دین شناختی علوم انسانی با تدریس حجت الاسلام عبدالله محمدی و مبانی معرفت شناختی علوم انسانی حکمی با تدریس مهدی حسین زاده می‌شود.

مدیرکل پژوهش و تحصیلات تکمیلی معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد تصریح کرد: این دوره آموزشی از تاریخ 31 خردادماه آغاز شده و تا 8 مردادماه ادامه خواهد داشت. این دوره همه روزه غیر از 5شنبه و جمعه با شرکت همزمان 400 استاد به صورت آنلاین در حال برگزاری است.

وی «آموزش اثر بخش» و کارآمد را اصلی‌ترین هدف برگزاری این دوره دانست و بیان کرد: اعتقاد ما بر این است که اگر آموزش اثربخش و مبتنی بر بافت فرهنگی کشور باشد، قطع به یقین منجر به افزایش کارایی و اثربخشی استادان علوم انسانی خواهد شد. بهبود کیفیت کاری، افزایش بهره وری، افزایش انگیزه، تعهد، روحیه و کارگروهی استادان، از دیگر اهداف برگزاری این دوره آموزشی محسوب می‌شود.

عراقیه اضافه کرد: در این دوره آموزشی برای اولین به طور همزمان، 400 استاد دانشگاهی به صورت همزمان در یک کلاس حضور دارند؛ همچنین در کنار مدرسان اصلی دوره، دو استاد در سطح دانش یار به عنوان تیم پشتیبانی فعالیت می‌کنند. زمان هرکلاس 2 ساعت است که 90 دقیقه به تدریس و نیم ساعت به مناظره و مباحثه اختصاص یافته است. به کارگیری رویکرد تعاملی میان اعضای کلاس و استاد، نقطه عطف و مثبت این دوره آموزشی محسوب می‌شود.

اعطای گواهی‌نامه پایان دوره به استادان

مدیرکل پژوهش و تحصیلات تکمیلی معاونت علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد گفت: پس از پایان دوره به تمامی استادان شرکت کننده، گواهی پایان دوره اعطا خواهد شد؛ البته در پایان دوره از شرکت کنندگان آزمون کتبی گرفته نمی‌شود. نگارش مقاله تخصصی درباره حکمی سازی علوم انسانی، برگزاری کرسی‌های ترویجی در کلاس و نگارش خلاصه‌ای از محتوای مباحث کلاس با رویکرد تحلیلی و تبیینی، از جمله فعالیت‌هایی است که استادان می‌توانند برای دریافت گواهینامه پایان دوره انجام دهند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این دوره آموزشی دارای کد و مشخصه رسمی از سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی است؛ شرکت کنندگان این دوره می‌توانند از گواهی پایان دوره خود در مولفه‌هایی مانند اخذ امتیاز فرهنگی برای ارتقا به سطح دانشیاری و استادی استفاده کنند.

انتهای پیام/

108 / 167

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار