چه کسی از فدراسیون فوتبال می ترسد؟

چهارشنبه 18 تیر 1399 - 15:01
کد مطلب: 1074115
لیگ برتر

فوتبال امروز ایران نه روال معلومی دارد، نه برنامه ای برای فردا و نه حتی برای امروز.

محمد هدایتی- ایسکانیوز

آن قدیم ها، افسانه هایی درباره فوتبال محلات و بازی های گل کوچک وجود داشت. مثلاً بودند قلدرهایی، نه خیلی در بند فوتبال، که یک هو سروکله شان در زمین فوتبال پیدا می شد، اصطلاحا تیم می دادند و بعد با وجود باخت بیرون نمی رفتند. یا برای چندساعت در زمین چمباتمه می زدند و خب قلدر بودند، کسی نمی توانست جلوی شان بایستد. یا می توان از قوانین عجیب و غریب بازی های محلی گفت؛ مثلا وقت هایی که تعداد تیم ها زیاد می شد، تساویِ دو تیم، به معنای خروج هردو از زمین بود. بالاخره باید به همه بازی می رسید و خب این راهکار عجیب ، که آخرش معلوم نبود روز اول از کجا پیدا شده بتدریج به قاعده بدل شده بود. یا خیلی وقت ها پیش می آمد که کلا بازی بهم ریخت. یکی، که بیشتر در کار دشنه و بازو و کتک بود در زمین راه می رفت و نمی گذاشت کسی بازی کند. همه این ها بازی های گل کوچک یا بازی های محلات را به سرزمین عجایبی بدل کرده بود. اما راستش حتی این اتفافات هم بتدریج تن به نظمی می داد، به منطقی که همه می دانستند امروز داستان از چه قرار است، که بازی به ما می رسد یا نه، کسی گیج نمی شد. به مرور زمان فرم و منطقی پیدا کرده بود.

آنچه این روزها بر فوتبال ما می گذرد هیچ دست کمی از آن افسانه های قدیمی ندارد، با این تفاوت که حتی بزرگ یا قلدری هم نیست که حرف آخر را بزند. فوتبال امروز ایران نه روال معلومی دارد، نه برنامه ای برای فردا و نه حتی برای امروز. راستی مسئول فدراسیون فوتبال کیست؟ بالاخره در این فوتبالی که می گویند سالانه فلان مقدار پول و بودجه را می بلعد کسی باید باشد که حرف آخر را بزند؟ کسی باید باشد که «مسئول» باشد. اما نه. نیست. بی در و پیکر. بی مسئولیتی. همه این ها باعث شده که کسی هم مطلقاً از ساکنان آن ساختمان خیابان سئول حساب نبرد. راستش نمی شد گفت که از فدراسیون حساب نمی برد، چون فدراسیونی در کار نیست. هرکس هر کار که دلش خواست می کند، قانونی همه گیر که برای همه لازم الاجرا باشد در کار نیست، هنجاری نیست غیر از بی هنجاری. داستان را نباید به کرونا و مشکلاتش تقلیل داد. این فوتبال از پایه ویران شده است.

مسئله فقط امروز هم نیست. فوتبال در ایران چنان به ورطه بی نظمی افتاده که اگر فردا مدیری لایق هم سرکار بیاید، که نمی آید، سخت بتواند این آنارشی را جمع کند. و حالا ما در حال از دست دادن یکی از معدود لذت های زندگی مان هستیم. با این فوتبال چه کردید.

104 / 351

نویسنده: این فوتبال از پایه ویران شده است

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار