توسط سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور؛

حضور کارشناس بهداشت و سلامت برای ارائه مشاوره به داوطلبان کنکور

شنبه 21 تیر 1399 - 11:23
کد مطلب: 1074352
امتحان دانش‌آموز کرونا

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور ضمن تشریح تمهیدات بهداشتی برای برگزاری آزمون‌های سراسری گفت: یک کارشناس بهداشت و سلامت برای ارائه مشاوره به داوطلبان کنکور در حوزه‌های امتحانی حضور دارد.

فاطمه زرین آمیزی در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز با اشاره به شیوع ویروس کرونا و تبعات آن برای کشور و نظام آموزش عالی اظهار کرد: در این راستا دستورالعمل‌های بهداشتی با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، برای اجرا به دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی مجری آزمون‌های سراسری ابلاغ و مقرر شد که دانشگاه‌ها این شرایط خاص را مد‌نظر قرار دهند و تمهیدات لازم جهت ایجاد محیطی امن برای برگزاری مطلوب آزمون‌ها را فراهم کنند.

وی ادامه داد: نظارت بر اجرای موارد بهداشتی با دقت نظر بیشتری توسط سازمان سنجش آموزش کشور صورت می‌گیرد، به همین منظور لازم است داوطلبان نیز با همکاری و رعایت بهداشت فردی، فاصله فیزیکی را حفظ کرده و از ماسک استفاده کنند.

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: زمان‌های برگزاری آزمون‌های سراسری با هماهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تنظیم و توسط ستاد ملی مبارزه با ویروس کرونا تصویب و ابلاغ شده است.

افزایش 72 موردی حوزه امتحانی آزمون ارشد نسبت به سال گذشته

وی بیان کرد: برای مساعدت بیشتر به داوطلبان، تعداد حوزه‌های برگزاری آزمون ها در سال 1399 افزایش داشته است. آمار داوطلبان کارشناسی ارشد و دکتری در سال 98 به ترتیب 655 هزار و 432 نفر و 196 هزار و 437 نفر بوده است. آماد داوطلبان کارشناسی ارشد و دکتری در سال جدید نیز به ترتیب 694 هزار و 417 نفر و 179 هزار و 704 نفر بوده است.

زرین آمیزی افزود: تعداد حوزه‌های برگزاری آزمون ارشد و دکتری در سال 98؛ 164 و 105 و در سال جاری 236 و 143 حوزه است؛ یعنی حوزه آزمون دکتری نسبت به سال گذشته 38 مورد و حوزه‌های آزمون ارشد نیز 72 مورد افزایش داشته است.

وی افزود: صبح پنجشنبه دوم مرداد 321 هزار و 504 نفر و عصر پنجشنبه 89 هزار و 499 نفر در رشته‌های امتحانی آزمون کارشناسی ارشد شرکت می‌کنند. 283 هزار و 414 نفر از داوطلبان نیز در نوبت صبح سوم مرداد ماه در آزمون ارشد شرکت خواهند کرد.

حضور کارشناس بهداشت و سلامت برای ارائه مشاوره به داوطلبان

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه عوامل اجرایی و حفاظتی در صحت کامل سلامتی در اجرای آزمون همکاری می‌کنند خاطرنشان کرد: عوامل اجرایی در طول زمان برگزاری آزمون با رعایت فاصله بهداشتی و با ماسک و دستکش به اجرای آزمون خواهند پرداخت.

وی اضافه کرد: یک نفر به عنوان کارشناس بهداشت و سلامت که تخصص های لازم را داشته باشد، تعیین شده تا برای ارائه مشاوره های بهداشتی در حوزه فعالیت کند. مواد ضدعفونی کننده مورد استفاده از نوعی است که واکنش آلرژیک داوطلبان و عوامل اجرایی را به دنبال نداشته باشد.

شرایط انتخاب حوزه‌های امتحانی چگونه است؟

زرین آمیزی با اشاره به شرایط انتخاب حوزه‌های امتحانی گفت: انتخاب سالن آزمون، با گنجایش مناسب در نظر گرفته شده و صندلی ها با فاصله 160 سانتی متر از هم، چیده شده است. با ملاحظه وضعیت آب و هوا و آلودگی هوا، برای بهبود وضعیت تنفس افراد، تمهیدات لازم از جمله تهویه مناسب، باز کردن درب و پنجره ها و غیره اندیشیده شده است.

وی ادامه داد:‌ محل اصلی ورودی داوطلبان به سالن امتحان، به صورت مشخص و به فاصله مناسب از یکدیگر علامت‌گذاری شده است و داوطلبان می بایست روی هر خط و با رعایت فاصله اجتماعی مناسب مشخص شده(حداقل یک متر)برای ورود به سالن امتحان قرار گیرند.

استقرار آمبولانس و تیم پزشکی با هماهنگی ستاد مدیریت بیماری کرونا

سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه حوزه و تجهیزات آزمون، قبل از برگزاری هر نوبت از آزمون ضدعفونی می‌شود خاطرنشان کرد: استقرار آمبولانس و تیم پزشکی با هماهنگی ستاد مدیریت بیماری کرونا در هر استان و آماده باش مراکز بهداشتی و درمانگاه های شهرستان‌ها، در روزهای برگزاری آزمون و حوزه های رفع نقص کارت داوطلبان پیش‌بینی شده است.

نحوه بازرسی بدنی د