گزارشی از خصوصی‌سازی آموزش در جهان؛

هزینه‌های مدارس خصوصی از والدین تامین نمی‌شود!

سه‌شنبه 24 تیر 1399 - 09:28
کد مطلب: 1074369
دانش آموز فنلاند

تنها چند مدرسه مستقل و خصوصی در فنلاند وجود دارد، هزینه این مدارس توسط دولت تأمین می‌شود و مسئولان از والدین هیچ شهریه‌ای دریافت نمی‌کنند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، خصوصی‌سازی آموزش تنها مختص کشور ایران نیست، در بسیاری از کشورهای جهان شاهد فعالیت مدارس خصوصی هستیم که بسیاری از آنان در راستای افزایش پوشش تحصیلی دانش‌آموزان مخصوصاً دانش‌آموزان کم‌برخوردارتر ایجاد شده‌اند.

حال این سوال مطرح می‌شود مدارس خصوصی جهان چه تفاوتی با مدارس غیردولتی کشور دارند؟ وضعیت پرداخت شهریه این مدارس چگونه است؟ مدارس خصوصی دنیا چه امکاناتی را به دانش‌آموزان ارائه می‌دهند؟ ایسکانیوز در نظر دارد برای پاسخ به این سوالات خصوصی‌سازی آموزش در کشورهای جهان را بررسی کند. در گزارش زیر به بررسی وضعیت مدارس خصوصی در کشور فنلاند پرداخته‌ایم.

هزینه‌های مدارس خصوصی فنلاند توسط دولت تامین می‌شود

فنلاند به دلیل نمونه‌گیری از الگوی ایده‌آل و سیستم آموزشی پرتحرک و نوآورانه مورد استقبال بسیاری از جهانیان قرار گرفته است. نکته جالب توجه آنجاست که تنها چند مدرسه مستقل و خصوصی در فنلاند وجود دارد، هزینه این مدارس توسط دولت تأمین می‌شود و مسئولان از والدین هیچ شهریه‌ای دریافت نمی‌کنند.

برقراری عدالت و مساوات در جامعه؛ هدف اصلی آموزش و پرورش فنلاند

مدارس آمریکا مانند یک فروشگاه است و والدین می‌توانند هر آنچه را که می‌خواهند از این مغازه خریداری کنند. در فنلاند نیز والدین می‌توانند انتخاب کنند از کدام مغازه خرید کنند، اما همه گزینه‌های پیش روی آن‌ها یکسان هستند

دکتر پاسی سالبرگ، مدیرکل مرکز همکاری بین‌المللی وزارت آموزش و پرورش فنلاند بر ضرورت رعایت عدالت اجتماعی در فنلاند گفت: «هدف اصلی آموزش و پرورش برقراری عدالت و مساوات در جامعه است.»

او ادامه داد: «در آمریکا، والدین می‌توانند فرزندان خود را به مدارس خصوصی ببرند. به‌گونه‌ای دیگر می‌توان گفت قوانین فروشگاه‌ها شامل حال مدارس آمریکا خواهد شد، مدارس این کشور مانند یک فروشگاه است و والدین می‌توانند هر آنچه را که می‌خواهند از این مغازه خریداری کنند. در فنلاند نیز والدین می‌توانند انتخاب کنند از کدام مغازه خرید کنند؛ اما همه گزینه‌های پیش روی آن‌ها یکسان هستند.»

بر اساس مقاله روزنامه آتلانتیک، همه دانش‌آموزان فنلاندی در مدرسه وعده‌های غذایی رایگان دریافت می‌کنند و به خدمات مراقبت‌های بهداشتی، مشاوره روانشناختی و راهنمایی فردی دسترسی دارند.

شرایط تاسیس مدارس خصوصی فنلاند

مدارس خصوصی که تحت نظارت عمومی آموزش و پرورش فنلاند قرار دارند، معمولاً براساس اصول مدارس دیگر یارانه دولتی دریافت می‌کنند

مدارس خصوصی فنلاند وابسته به دولت هستند،‌ به‌گونه‌ای دیگر می‌توان گفت به این مدارس مجوز تأمین آموزش برای دانش‌آموزان ارائه می‌شود، از طرفی بودجه این مدارس نیز توسط دولت تامین خواهد شد.

برنامه‌های درسی اصلی مدارس خصوصی فنلاند باید به تایید آموزش و پرورش این کشور برسد. افرادی که می‌خواهند مدارس خصوصی تاسیس کنند، باید در ابتدا شرایط تاسیس این مدارس را داشته و مجوزهای لازم را از وزارت آموزش و پرورش دریافت کنند.

بنا بر دستورالعمل وزارت آموزش‌وپرورش این کشور، موسسان در ابتدای تاسیس مدارس خصوصی باید یک دلیل فرهنگی یا آموزشی تعریف کنند که در سایر مدارس ارائه نشود. همچنین متقاضیان تاسیس این مدارس باید از پیش‌نیازهای حرفه‌ای و مالی برای آموزش و پرورش دانش‌آموزان برخوردار باشند. ممکن است مجوز آموزشی لازم به افرادی که با تاسیس این مدارس به دنبال منافع مالی هستند، ارائه نشود.

مدارس خصوصی که تحت نظارت عمومی آموزش و پرورش فنلاند قرار دارند، معمولاً براساس اصول مدارس دیگر یارانه دولتی دریافت می‌کنند. مالکیت فرد یا یک نهاد خاص هیچ تأثیری در تأمین بودجه این مدارس ندارد، زیرا بودجه آنان توسط دولت و بر اساس آموزش‌های ارائه شده تخصیص داده می‌شود.

دولت فنلاند یک انجمن ثبت‌ شده را برای ارائه و نظارت بر آموزش‌های مدارس خصوصی در نظر گرفته است، الزامات آموزشی فعالیت این مدارس در قانون آموزش پایه تعریف شده است. در سال 2018 مدارس خصوصی حدود 3 درصد کل مدارس فنلاند را شامل می‌شد که آنها هم با بودجه دولتی تامین می‌شدند. این در حالی است که بیش از 95 درصد مدارس توسط بخش و مابقی توسط دولت مرکزی یا یک مقام مشترک دولتی یا بخش تأمین می‌شود.

مدارس فنی و مهارتی فنلاند تحت عنوان «علوم کاربردی» توسط یک شرکت خصوصی یا یک بخش اداره می‌شوند و بودجه عمومی خود را بر اساس معیارهای موسسات دولتی دریافت می‌کنند. 23 مدرسه علوم کاربردی در وزارت آموزش و پرورش وجود دارد، دولت سرمایه گذار اصلی این مدارس تلقی می‌شود. مدارس علوم کاربردی این کشور برای فعالیت همواره به مجوز عملیاتی اعطا شده توسط دولت نیاز دارند.

رقابت در مدارس فنلاند معنایی ندارد

مدیرکل مرکز همکاری بین‌المللی وزارت آموزش و پرورش فنلاند بر این باور است که نظام آموزش عالی این کشور اعتقادی به سنجش ذات یادگیری در دانش‌آموزان ندارد. نظام آموزشی آمریکا مبتنی بر رقابت پیش می‌رود، اما آموزش و پرورش فنلاند به همکاری و فعالیت اشتراکی اعتقاد دارد. همکاری یک نقطه شروع برای رشد دانش‌آموزان تلقی می‌شود.

مسئولان آموزش و پرورش فنلاند به معلمان اعتماد داشته و بر این باورند که معلمان باید خودشان روش‌ها و مفاهیم آموزشی را انتخاب کنند.

هنا ویرکونن، وزیر آموزش فنلاند با بیان اینکه آموزش یک حرفه جدید است اظهار کرد: «حرفه تدریس یکی از مشهورترین مشاغل فنلاند است، بنابراین جوانان تمایل زیادی دارند که به عنوان معلم در نظام آموزشی مشغول به کار شوند. معلمان برای آینده کشور اهمیت زیادی دارند، به همین دلیل است که جوانان و با استعداد می‌خواهند معلم شوند.»

داشتن مدرک فوق لیسانس برای معلمان فنلاندی اجباری است، فرایندی که به طور معمول پنج سال طول می کشد و نیازمند نظارت دقیق سایر معلمان است.

مسئولان آموزش و پرورش فنلاند به معلمان اعتماد داشته و بر این باورند که معلمان باید خودشان روش‌ها و مفاهیم آموزشی را انتخاب کنند؛ زیرا آنها متخصص کار خود هستند و دانش آموزان خود را با روش‌های متفاوتی ارزیابی می‌کنند. این امر یکی از دلایلی است که تدریس در فنلاند را جذاب می‌کند زیرا معلمان مانند دانشمندان با دانش‌آموزان خود در مدارس رفتار می‌کنند و مفاهیم آموزشی را متناسب با توانایی‌ها و ظرفیت‌های آنان ارائه می‌دهند.

انتهای پیام/

31 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار