در گفت‌وگو با ایسکانیوز؛

تعداد مبتلایان کرونا با افزایش غربالگری بالا رفته است/ آزمایشگاه مرجع ویروس‌شناسی در مرحله صدور پروانه

یکشنبه 22 تیر 1399 - 11:08
کد مطلب: 1074390
سسماس

دانشیار و متخصص ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران گفت: با ارتقای سطح تجهیزات و دستگاه‌ها در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و افزایش ظرفیت‌های غربالگری، پذیرش بیماران آزمایشگاهی نیز افزایش پیدا کرد و اینگونه بیماران سرپایی نیز به بستری‌های کرونا اضافه شدند.

مسعود پارسانیا در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز درباره فعالیت کمیته غربالگری دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران، اظهار کرد: تشخیص آزمایشگاهی یکی از مأموریت‌های بود که در ایام نخست شیوع ویروس کرونا برعهده کمیته غربالگری دانشگاه آزاد استان تهران گذاشته شد. آزمایشگاهی نیز تجهیز و فعال شد که حدود دو ماه در سخت‌ترین روزها در خدمت مردم بود.

وی افزود: باتوجه به اینکه آزمایشگاه غربالگری با استفاده از تجهیزات دانشگاهی ارتقا پیدا کرده و آماده به‌کار شده بود با شروع به‌کار فعالیت‌های تحقیقاتی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری این دستگاه‌ها به آزمایشگاه‌های مربوطه در واحدهای دانشگاهی برگشت داده شد. برای اینکه خللی در امور پژوهشی دانشجویان وارد نشود این تصمیم اتخاذ شد.

دانشیار و متخصص ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران با اشاره به تعلیق فعالیت‌های کمیته غربالگری استان تهران از ابتدای خرداد ماه سال جاری بیان کرد: با وجود این دانشگاه آزاد استان تهران از اسفند ماه سال گذشته در راستای راه‌اندازی یک آزمایشگاه جامع ویروس‌شناسی در واحد تهران مرکزی پیگیری می‌کند و فضای استقرار تجهیزات و سکوبندی آزمایشگاهی نیز صورت گرفته است.

پارسانیا از پیگیری امور راه‌اندازی آزمایشگاه در مجاری قانونی و ذی‌صلاح و دستگاه‌های مرتبط خبر داد و گفت: اکنون اقداماتی در سامانه صدور پروانه‌های وزارت بهداشت صورت گرفته ولی اساساً این مقوله یک فرآیند زمان‌بر بوده و باید موافقت اصولی راه‌اندازی آزمایشگاه از طریق کمیسیون‌های تخصصی صادر شود.

وی درباره تداوم موج دوم شیوع کرونا در کشور عنوان کرد: باید اذعان کرد که کشور از همان ابتدا نیز درگیر این تعداد از مبتلا بوده، تنها اِلمان متغیر در این مقطع روش و نوع غربالگری و تست‌های کرونا است. در روزهای ابتدایی شیوع کرونا تا ابتدای اردیبهشت ماه آزمون‌های غربالگری صرفاً از افراد بستری در بیمارستان‌ها گرفته می‌شد.

دانشیار و متخصص ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران تصریح کرد: با ارتقای سطح تجهیزات و دستگاه‌ها در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و افزایش ظرفیت‌های غربالگری، پذیرش بیماران آزمایشگاهی نیز افزایش پیدا کرد و اینگون بیماران سرپایی نیز به بستری‌های کرونا اضافه شدند.

پارسانیا اضافه کرد: دانشگاه‌های علوم پزشکی مراکزی را راه‌اندازی کردند که پزشکان با احراز علایم اولیه بیماران به بستری و رسیدگی‌های لازم هدایت می‌کنند، در شرایطی که این روند در دو ماه نخست اتفاق نمی‌افتاد. با اضافه شدن افراد بیشتر به غربالگری‌های اولیه، تعداد مبتلایان و بیماران بستری شده نیز افزایش پیدا کرد.

وی گفت: می‌توان نتیجه گرفت تعداد مبتلایان از همان اول هم به همین تعداد بوده فقط مورد آزمایش و غربال قرار نمی‌گرفتند. اکنون با بالا رفتن ظرفیت‌ها و تعداد غربالگری‌ها طبیعتاً تعداد مبتلایان نیز افزایش پیدا کرده که البته این موضوع پیش‌تر نیز از سوی مسئولان وزارت بهداشت پیش‌بینی می‌شد.

دانشیار و متخصص ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران خاطرنشان کرد: یکی از نکاتی که می‌توان از این موضوع نتیجه‌گیری کرد این است که بسیاری افراد احتمال مبتلا بودن و ناقل بودن را دارند و خودشان ممکن است علایمی خفیفی داشته باشند ولی در صورت انتقال به افراد دارای بیماری زمینه‌ای و حساس، ایجاد مشکل کنند.

انتهای پیام/

358 / 167

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار