محمدرضا قاری*

راهکارهای تبیین فرهنگ عفاف و حجاب در فضای دانشگاهی چیست؟

یکشنبه 22 تیر 1399 - 13:17
کد مطلب: 1074421
حجاب

حجاب و عفاف عامل امنیت و سلامت روح اخلاقی جامعه است و به عنوان دستاورد گران‌سنگ انقلاب اسلامی همواره مورد تاکید قرار گرفته است.

گروه دانشگاه ایسکانیوز: حجاب و عفاف عامل امنیت و سلامت روح اخلاقی جامعه است و به عنوان دستاورد گران سنگ انقلاب اسلامی همواره مورد تاکید قرار گرفته است و بد‌خواهان بر آن هستند که در جنگ نرم بتوانند نسل جوان را از ارزش ها و اخلاقیات دور کنند .

براساس یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری درباره عملکرد ضعیف دانشگاه‌ها در حوزه عفاف و حجاب، باید گفت همکاری تمامی ارکان جامعه و نه فقط برخی حوزه‌های مرتبط ، می توانند نقش موثری در ترویج فرهنگ عفاف و حجاب ایفا کنند و شاید عدم آموزش صحیح و بنیادین در دوره‌های تحصیلی حتی قبل از دانشگاه، باعث این ضعف عملکرد شده باشد.

موضوع دیگر تهاجم بی وقفه فرهنگی و فرهنگ غربی در بی ارزش ساختن الگوسازی‌های داخلی است که البته با برنامه‌های معرفتی و آگاه سازی و تشکیل شوراهای راهبردی کلان، می توان به تقویت الگوهای اصیل و انسان ساز ایرانی و اسلامی پرداخت.

برخی متصورند که در ایجاد فضای فرهنگی مناسب، صرفا یک حوزه می بایست تاثیر گذار باشد؛ در حالی که موضوع آراستگی و عفاف وظیفه تمامی افراد جامعه است. به ویژه دانشگاهیان که می توانند در صلاح و فساد جامعه نقش بارزی داشته باشند لذا این دانشگاه ، با نهادینه کردن معنویات، تشکیل کار گروه‌های ویژه در دانشگاه در سطوح مختلف ، ارتباط مسئولان ذی ربط با خانواده‌ها به ویژه در بدو ورود دانشجویان، تلاش در پذیرش پوشش مناسب در جامعه به عنوان یک اصل دینی و قانونی، تشویق و ترغیب فعالان فرهنگی به ویژه در موضوع عفاف و حجاب، استقبال از تفکر و دیدگاه‌های خلاقانه و هنرمندانه استادان ، کارکنان و دانشجویان، پاسداشت تمامی مناسبات فرهنگی و دینی تاثیرگذار در امر حجاب وعفاف، انتخاب استادان موثر به عنوان مشاوران فرهنگی ، معرفی الگوهای موفق از نخبگان جامعه به ویژه بانوان که الگوی آراستگی و عفاف هستند.

خوشبختانه دانشگاه آزاد اسلامی، دستورالعمل آراستگی و شئون رفتاری را برای برنامه‌های معرفتی طراحی کرده و وظایف اعضای کارگروه برای اجرایی شدن هرچه بهتر دستورالعمل تبیین شده است .

برنامه‌هایی مانند کارگاه‌های آموزشی جهت شناخت آسیب‌های فعلی ، برنامه‌های خلاقانه و غیر مستقیم با نگرش به سبک زندگی ایرانی - اسلامی و تربیت فرزندان، آموزش خانواده‌ها، طراحی‌های ارزشمند و فاخر برای پوشش بانوان و آقایان، معرفی الگوهای داخلی و نگاهداشت فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی جهت جلوگیری از سو استفاده فرهنگ غربی و تبیین الگوهای مناسب پوشش که باعث حفظ شخصیت و جایگاه اجتماعی فرد و امنیت وی در جامعه می گردد، می‌تواند در تبیین این حوزه اثر گذار باشد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک

انتهای پیام/

108 / 167

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار