دانشمندان خبر دادند؛

تاثیر مستقیم کووید-19 بر قلب

دوشنبه 23 تیر 1399 - 15:34
کد مطلب: 1074536
عهه

شواهد جدید نشان می دهد که چگونه SARS-CoV-2 ممکن است بر قلب تأثیر مستقیم بگذارد.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، مطالعه اخیر سلولهای بنیادی نشان داده است که SARS-CoV-2، می تواند سلول‌های قلب را از طریق گیرنده هایی (مانند آنچه در ریه اتفاق می‌افتد) آلوده کند؛این اتفاق مسئول عوارض قلبی مرتبط با کووید-19 است.

در ابتدا کارشناسان تصور می‌کردند که کووید-19 بیماری تنفسی است و علائمی از جمله سرفه، تنگی نفس و ذات الریه دارد. با این حال، شواهد جدید در مورد کووید-19نشان می دهد که این بیماری همچنین می تواند باعث علائم عصبی و قلبی شود.

پزشکان تغییراتی در سیستم گردش خون در افراد مبتلا به کووید-19گزارش کرده اند که بعضی اوقات منجر به لخته شدن خون و همچنین عوارض قلبی مانند تغییر در ریتم قلب، آسیب به بافت آن و سکته قلبی می شود.

توافق گسترده ای در مورد خطر کووید-19 برای قلب وجود دارد چه این علائم به طور مستقیم ناشی از ویروس باشد و چه در نتیجه سایر فرایندهای بیماری، مانند التهاب باشد.

دانشمندان در مطالعه جدیدی که در مجله Cell Reports Medicine منتشر شده، نشان دادند که SARS-CoV-2 می‌تواند سلول‌های قلبی را آلوده کرده و عملکرد آنها را تغییر دهند.

یافته‌های آنها، از آزمایشات موجود در سلول‌های بنیادی انسان، نشان می‌دهد که علائم قلبی کووید-19 ممکن است نتیجه مستقیم عفونت بافت قلبی باشد.

رفتار SARS-CoV-2 در سلول‌های قلب

دانشمندان برای تولید سلولهای قلبی از نوعی سلول بنیادی بنام سلولهای بنیادی پرتوان القایی (iPSCs) استفاده کردند.

دانشمندان می توانند iPSC را از سلولهای پوستی شخص ایجاد کنند و سپس آنها را مجدداً برنامه ریزی کنند تا به هر نوع سلول در بدن تبدیل شوند. آنها ابزار مفیدی برای تحقیق در مورد بیماری های انسانی و راهی برای آزمایش درمان های جدید ارائه می دهند.

تیم دانشمندان در این مطالعه iPSC ها را برای تبدیل شدن به سلولهای قلبی برنامه ریزی کرده و بعداً آنها را با SARS-CoV-2 آلوده کردند. محققان با استفاده از میکروسکوپ و تکنیک های تعیین توالی ژنتیکی دریافتند که SARS-CoV-2 می تواند به طور مستقیم سلول های قلب را آلوده کند.

آنها همچنین نشان دادند که ویروس می تواند به سرعت در سلول‌های قلب تقسیم شود و این باعث تغییر در توانایی ضربان قلب بعد از مدت زمان کمتر از 3 روز می شود.

آرون شارما، نویسنده اول مطالعه گفت:«نه تنها کشف کردیم که این سلولهای بنیادی مشتق از سلولهای بنیادی مستعد عفونت توسط کروناویروس هستند، این ویروس همچنین می تواند به سرعت در سلولهای عضله قلب تقسیم شود.»

نقش گیرنده ACE2

آزمایش‌های اضافی بر روی ژن های مختلف بیان شده توسط سلول های قلب (قبل و بعد از ویروس) متمرکز شده است. این مطالعات فعال سازی پاسخ ایمنی ذاتی و مسیرهای ضد ویروسی برای کمک به مبارزه با ویروس را نشان داد.

نکته مهم، مطالعات نشان داده اند که درمان با آنتی بادی ACE2 می‌تواند به جلوگیری از تکرار SARS-CoV-2 کمک کند و سلول های قلب را نجات دهد.

شارما گفت: «با مسدود کردن پروتئین ACE2 با یک آنتی بادی، ویروس به راحتی قادر به اتصال به پروتئین ACE2 نیست، بنابراین نمی تواند به راحتی وارد سلول شود. این امر نه تنها به ما در درک مکانیسم های عملکرد این ویروس کمک می کند بلکه روش‌های درمانی را پیشنهاد می‌کند که به عنوان یک درمان بالقوه برای عفونت SARS-CoV-2 مورد استفاده قرار می‌گیرد.

محققان پیشنهاد می کنند که دانشمندان می توانند از سلولهای بنیادی مشتق از سلولهای بنیادی قلب برای غربالگری داروهای جدید و یافتن ترکیباتی که قادر به جلوگیری از عفونت سلولهای قلبی هستند استفاده کنند.

انتهای پیام/

178 / 336

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار