استاد گروه کشاورزی دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات در گفت‌وگو با ایسکانیوز:

متخصصان حوزه بذر برای خلق محصولات راهبردی، نیازمند تخصیص منابع هستند

دوشنبه 23 تیر 1399 - 14:20
کد مطلب: 1074547
سیصب

عضو هیئت علمی گروه کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات گفت: اکنون تعداد قابل توجهی از استادان در حوزه بذر فعالیت می‌کنند ولی برای پیشبرد کلان این حوزه راهبردی باید زمینه حضور اشخاص متخصصِ عملیاتی فراهم شود.

وحید زرین‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز درباره گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی پیرامون تولید بذور هیبریدی اظهار کرد: تولید بذرهای هیبریدی نیازمند تجهیزات پیشرفته و دانش فنی روز دنیا بوده و کار سهل نیست. با وجود این در سال‌های اخیر اقدامات ارزنده‌ای در این خصوص در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان صورت گرفته که منجر به عقد قرارداد با وزارت جهاد کشاورزی نیز شده است.

وی افزود: تجهیز و راه‌اندازی گلخانه‌های تخصصی و پایِ کار کردن متخصصان حوزه بذر در این گلخانه‌ها عوامل بسیار مهمی در دستیابی به این دستاوردهای بزرگ است. اکنون تعداد قابل توجهی از استادان در حوزه بذر فعالیت می‌کنند ولی برای پیشبرد کلان این حوزه راهبردی باید زمینه حضور اشخاص متخصصِ عملیاتی فراهم شود.

عضو هیئت علمی گروه کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات بیان کرد: گردش مالی بسیار بزرگی از تجارت بذرهای هیبریدی سبزی و صیفی در جهان وجود دارد. برای اینکه بتوانیم سهم ایران را نیز در این بازار تثبیت کنیم، فقط باید متخصصان و کارشناسان این حوزه مورد حمایت دستگاه‌های مرتبط قرار گیرد.

زرین‌نیا تخصیص اعتبار و امکانات به محققان را عاملی در راستای توسعه صنعت بذر دانست و گفت: باید محققان حوزه بذرهای هیبریدی در قالب یک کنسرسیومی گردهم بیایند و تحت حمایت دانشگاه و دستگاه‌های مرتبط قرار گیرند. تا زمانی که محققان از قِبل دستاوردهای علمی منتفع نشوند، نمی‌توانند آن را در بسترهای دانشگاهی به عرضه بگذارند و ناخودآگاه به سوی بخش خصوصی برون دانشگاهی کشیده می‌شوند.

وی ادامه داد: برای توسعه چنین فناوری‌های پیشران و پیشرفته‌ای باید با محققان قراردادهای کاری عقد شود و عایدی مطلوب و قابل دفاعی برای آنها مقرر شود تا زحمت و تلاش شبانه‌روزی محققان برای آنها ایجاد انگیزه کند. تعریف مدل‌های مشارکت محققان و اساتید در چنین طرح کلانی ضروری است. فراهم کردن امکانات زمینه‌ای و انعقاد قرارداد با محققان می‌تواند در اثربخشی این طرح راهبردی موثر باشد.

عضو هیئت علمی گروه کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات با اشاره به لزوم بهینه‌سازی قوانین دانشگاهی عنوان کرد: دانشگاه باید قوانین پژوهشی را بازنگری کند تا استادان بتوانند در قالب یک همکاری و مشارکت از طرح، عایدی داشته باشند. نقش مراکز تحقیقاتی در گردهمایی استادان و تجاری‌سازی ایده‌ها و تحقیقات در چنین طرحی پررنگ است.

زرین‌نیا خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در اقصی نقاط کشور دارای واحد دانشگاهی بوده و هر واحد دانشگاهی براساس ظرفیت‌های منطقه‌ای دارای امکانات و پتانسیل‌هایی از جمله آزمایشگاه، کارگاه، باغات و مزارع کشاورزی است. اکنون دانشگاه آزاد اسلامی با رویکرد جدید مسئله‌محوری و مأموریت محوری که براساس ظرفیت‌های هر منطقه پیش‌‌بینی شده می‌تواند گام بزرگی در این راستا بردارد.

وی تصریح کرد: اگر واحدهای دانشگاه آزاد روی تحقق طرح کلان بذر وارد عمل شوند و هرکدام براساس توانمندی‌ها بخشی از پروژه را انجام دهند بی تردید تحولی عظیم در کشور رقم خواهد زد.

انتهای پیام/

358 / 167

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار