پشت صحنه درخواست کمک از الیگارشی‌های مالی برای تغییر در ایران چیست؟

سه‌شنبه 24 تیر 1399 - 10:13
کد مطلب: 1074605
مجتبی زارعی

دلدادگی برخی افراد به الیگارشی‌های مالی برای تغییر در ایران ناشی از این است که آنها از سازمان یافتگی برخی درآمدهای بادآورده ثروت‌های نامشروع و ضد‌مردمی برای مهندسی اجتماعی و تغییرات مسلحانه خبر دارند؟

به گزارش گروه دانشگاه ایسکانیوز، مجتبی زارعی عضو گروه علوم سیاسی دانشگاه تربیت مدرس در پاسخ به اظهارات اخیر حاتم قادری استاد اندیشه سیاسی دانشگاه تربیت مدرس نوشت.

آبان ۹۸ بود که در تبیینی عجیب، مصطفی ملکیان به آتش کشیدن پمپ‌های بنزین‌ها و سوزاندن کارگرانش و نیز آتش زدن مهدکودک‌ها و درمانگاه‌ها از سوی اغتشاش گران را اقدامی قابل قبول و موجه ارزیابی کرده و موجب شگفتی در اهالی فکر و فلسفه شد. این روزها اما بخاطر دو متغیر عمده آثار اقتصادی - اجتماعی همه گیری کرونا و ناکارآمدی دولت برخاسته از برجام در اداره هفت ساله کشور شاهد تحریکات و فراخوانی‌های ضد انقلاب برای شورش‌های اجتماعی هستیم.

حاتم قادری هم در بسط همان گفتمان به میدان آمد و با روزنامه تحت مدیریت منشی رسانه‌ای رئیس جمهور حرف‌هایی زد که نیاز به تفسیر بیشتری برای دوستداران اندیشه‌های سیاسی و میهن دوستان است؛ البته قادری هروقت احساس کنند که ایران عزیزمان ملتهب است تلاش می‌کنند با تاملاتی نظری - چریکی، فرمانده و سرانی برای شورش و اغتشاشات کور دست و پا کنند!

به نظر می‌رسد طرح مجدد سوسیال دمکراسی برای آینده ایران دال مرکزی گفت‌وگوی منتشره با ایشان نبود بلکه سوال اصلی و پشت پرده‌ای که در مصاحبه عیان می‌شود این است که چه کسانی می‌توانند ایران را به وضعی و تاریخی غیر از ایران مقتدر کنونی و هویت ایرانی - اسلامی گذر دهند. او به صراحت می‌گوید نیروهای اجتماعی مناسبی برای این کار در ایران وجود ندارد و در کمال شگفتی، او که ظاهرا بعد از چپ روی های رادیکال دهه ۶۰ میل به سوسیال دموکراسی دارد در این مصاحبه اما دست به دامان ثروتمندان و الیگارشی‌های مالی می‌شود و آنها را نیروهای اجتماعی مناسبی برای دوران گذار معرفی می‌کند.

قادری در برخی از نوشته‌های خود بیان می‌کند که «به‌خاطر نا کارآمدی چه‌بسا بخشی از ثروتمندان حاضر به برخی تغییرات باشند؛ چراکه آن‌ها در پی حفظ اشکال متنوع ثروتی هستند که پیش‌تر انباشت کرده‌اند. به این قضیه اهمیت می‌دهم و اتفاقا معتقدم که همین الیگارشی‌های مالی هستند که از یک جهت می‌توانند کمک‌حال گذار باشند یا به‌عنوان سدی در برابر آن قرار گرفته و عمل کنند.»

من اما فعلا کاری به تناقض اندیشگانی و التقاط او بین سوسیال دمکراسی و طبقه الیگارشیک مالی ندارم. او خود باید این التقاط را برای دانشوران سیاسی توضیح دهد؛ اما سوالی برای من پیش آمده است که نکند قادری از معجزات بروکراسی شبه مدرن ایران در گم شدگی حداقل قریب به میلیارد دلار ارز دولتی و دیگر معجزه‌های شرکت‌های خصوصی خبر دار است؟!

این طبقه خونخوار و استثمارگر مالی که اینک قدرتش به مذاق جناب قادری خوش آمد از کجا و چگونه به انباشت «ثروت‌های متنوع» رسیده که حالا می‌توانند نفیا و اثباتا جزو نیروهای اجتماعی پیشران به اصطلاح دوران گذار در ایران معرفی شوند؟! قادری با چه رویی هم زمان از روش شناسی سوسیال دموکراسی و حقوق طبقه کارگر و توزیع ثروت مطابق با شئون انسان حرف می‌زند و هم زمان نیز به صاحبان ثروت‌های بادآورده و مکندگان خون مردم مستضعف به خصوص در بحران کرونا ادای احترام می‌کند، چرا به نیروهای اجتماعی ایران ناسزا می‌گوید؛ اما چشم و دل تان برای تغییر به پول‌های کثیفی است که از رنج های تحریم و پیامدهای همه گیری یک ویروس منحوس و ناکارآمدی دولت همسوی شما جمع شده است؟!

مثلا منابع کثیر ارزی که با نام وارادت کالاهای اساسی برای مصرف ایرانیان از خزانه ملت برداشت شد اما نتیجه‌ای برای مردم درپی نداشته است؛ بله! هر انسان کم سوادی با نگاه به صحنه سیاسی و اجتماعی ایران می‌فهمد که موتور شورش‌های کور احتمالی آینده و نیز قاچاق سلاح‌های سرد وگرم و وارد شدن انواع مسلسل های سبک با پول احتمالی الیگارشی‌های مالی روشن خواهد شد و چه بسا جان‌های عزیزی را خواهد ستاند.

به بخش دیگری از اظهارات قادری توجه کنید: «وقتی چنین امکانی وجود دارد که این جریان از هسته سخت خود بیرون آمده و الیگارشی‌های مالی نیز بتوانند این جریانات را متقاعد کنند که اساسا جهان و ما باید به گونه دیگری باشیم و رفتار کنیم. این موارد نیز منوط به این است که بتوانیم با جهان ارتباطمان را برقرار کنیم و بخشی از گروه‌های اجتماعی را نیز به این ائتلاف و تعامل، ترغیب کنیم. نشدنی نیست و ممکن است تا حتی مدتی دیگر چنین اتفاقاتی رخ دهد.»

اظهارات بالا هرگز در سنخ تاملات نظری و در قواره فلسفه سیاست نیست، این اظهارات خواسته یا ناخواسته نقشه و کالک عملیات است، جهت دادن به اپوزسیون و فارسی گویان لندنی، سعودی و سازمان آدمکش منافقین برای به دست گرفتن آشوب‌های خیابانی و نیز تطمیع صاحبان ثروت‌های متنوع برای کمک کردن آنها و مشارکت شات در اغتشاشات احتمالی است. این اظهارات افشاگر پشت صحنه‌های اپورتونیستی برخی مدعیان اندیشه‌ورزی در سیاست است زیرا وقتی هیج نیرویی در ایران صاحب صلاحیت تشخیص داده نشود و چشم طمع به صاحبان سودهای حاصله از دلارهای دولتی توزیعی و نیز صاحبان سرمایه‌های متنوع انباشت شده برای گذار دوخته باشد معلوم است که این تفکر، نوعی کوچه باز کردن برای نوسازی جریان چپ رادیکال و تروریستی در ایران است.

بازهم سوال می‌کنم «آیا دلدادگی قادری به الیگارشی‌های مالی برای تغییر در ایران حاکی از این است که او از سازمان یافتگی برخی درآمدهای بادآورده، ثروت های نامشروع، متنوع و ضد مردمی برای مهندسی اجتماعی و تغییرات مسلحانه خبر دار است!؟»

ایرانیان اما ایران این مرز پر گهر را دوست می‌دارند و از پشت صحنه‌های ترکیب پول، مسلسل و سازماندهی اغتشاش و کودتا در تاریخ دویست ساله اخیر فراوان می‌دانند! ایرانی می‌داند سوداگر اصلی در اغتشاش الیگارشی‌های مالی و باندهای مجهز به مسلسل و خط ترور و خشونت، خارجی‌ها هستند از این رو ایرانی هرگز نمی‌گذارد گزندی از طرف خارجی به هویت ملی و میهن عزیز وارد شود و نیز فن آخر در مقابل شورش الیگارشی‌های سیاسی و مالی علیه جمهوریت را با مهارت اجرا خواهد کرد.

رئیس بسیج اساتید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور*

انتهای پیام/

300 / 320

نویسنده: مجتبی زارعی*

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار