پرونده ویژه| پایش آزاد/7

چاره‌ای جز مسئله‌محوری و استفاده از ظرفیت‌ منطقه‌ای نداریم/ چالش‌های «کسب‌وکارهای دریایی» احصا می‌شود

سه‌شنبه 24 تیر 1399 - 14:30
کد مطلب: 1074656
صبشصب

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر گفت: با هدایت دانشگاه آزاد استان به سمت کسب‌وکارهای دریایی این ظرفیت‌های جا مانده بهره‌برداری می‌شوند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، دانشگاه به‌عنوان سازوکاری نخبگانی در ردیف نخست سازمان‌های مسئله‌محور قرار دارد و در طول تاریخ غالباً بزرگترین چالش‌ها و دستاوردهای بشری به‌دست فرهیختگان و دانشمندان دانشگاهی به‌ثمر نشسته است. دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان بزرگترین زیرنظام آموزش عالی کشور با برعهده گرفتن بالغ بر 38 درصد جمعیت دانشجویی ایران و انتشار سالانه بیش از 70 هزار پایان‌نامه و رساله دانشجویی، بزرگترین شبکه حقیقی دانشگاهی کشور به‌شمار می‌رود که برای اولین بار به‌فکر طراحی سامانه فراگیری برای پژوهش‌‎های یکپارچه افتاده و با رونمایی از الگوی «پژوهش اثرگذار یکپارچه شبکه‌ای» پایش، گام جدی خود را در جهت نظامندی پژوهش‌های دانشجویی برداشته است.

گروه دانشگاه باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران درنظر دارد در پرونده ویژه «پایش آزاد» به آخرین اقدامات و تحولات برنامه پایش در استان‌های دانشگاه آزاد اسلامی بپردازد که در شماره‌ هفتم این پرونده خبری درباره برنامه علمی استان بوشهر خواهید خواند.

محمدمهدی مزارعی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسکانیوز درباره آخرین تحولات طرح پایش در واحدهای دانشگاهی این استان اظهار کرد: اکنون تعدادی از رشته‌ محل‌های واحدهای دانشگاهی استان با وجود امکانات و اعضای هیئت علمی توانمند بدون داوطلب و دانشجو مانده است. در اولین گام پایش باید جلوی توسعه رشته‌های کم متقاضی گرفته شود و آنها در مسیرهای دیگری قرار دهیم.

وی با اشاره به ضرورت مواجهه علمی دانشگاه با معضلات و چالش‌های جامعه، افزود: تأسیس مقاطع و دوره‌های بین‌رشته‌های و توسعه آنها از نیازهای کنونی بازار کار و دانشگاه است. به‌طور مثال تا کنون رشته‌ای تحت عنوان مکانیزاسیون کشاورزی حوزه دریا ایجاد نشده ولی اکنون مکانیزاسیون مزارع پرورش میگو در استان بسیار مورد توجه قرار گرفته است. تربیت نیرو در حوزه هوشمندسازی نیز بسیار حائز اهمیت است ولی هیچ دانشگاهی به این موضوع ورود نکرده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر بیان کرد: کشت‌های خارج از فصل در شهرستان دشتی بسیار رواج دارد و قطب کشاورزی خارج فصل شناخته می‌شود ولی رشته‌های کشاورزی در آن واحد دانشگاهی توسعه پیدا نکرده است. با وجو اینکه 25 هکتار زمین، آب فراوان و خاک حاصلخیزی نیز دارد ولی اقدام دانشگاهی و تربیت نیرو در آن شهرستان صورت نگرفته است.

مزارعی با اشاره به تقسیم‌بندی نادرست رشته‌ها در واحدهای دانشگاهی در 20 سال گذشته عنوان کرد: رشته‌ها متناسب با نیازهای منطقه‌ای، ظرفیت‌ها و آمایش سرزمین انتخاب نشده‌اند و هیچ توجهی به تربیت نیروهای متخصص متناسب با کسب‌وکارهای منطقه صورت نگرفته و طرح‌های توسعه آموزشی همه در کوتاه مدت دیده شده است.

وی ادامه داد: جلسات بسیاری برای شناسایی ظرفیت‌های منطقه برای مأموریت برنامه‌های علمی و راه‌اندازی رشته‌های مهارتی درحال برگزاری است. امروز دغدغه همه خانواده‌ها اشتغال فرزندان است و اگر بتوانیم با مسئله‌محوری، مهارت‌آموزی و ارتباط مستمر با صنعت این چالش را از پیش رو برداریم موفقیت بزرگی برای دانشگاه محسوب می‌شود. استان بوشهر ظرفیت‌های گوناگونی دارد ولی هیچ یک از رشته‌ها متناسب با اقتصاد شهری نیست و این خلأ موجب ورود نیروی متخصص از سایر شهرها می‌شود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر تصریح کرد: دانشگاه آزاد استان بوشهر ابتدا موضوع شیلات را برای تدوین نظام موضوعات و برنامه علمی پیشنهاد داد که استان گلستان پیش‌تر این موضوع را انتخاب کرده بود، پس از جلسات مفصل با دفتر برنامه‌های علمی سازمان مرکزی دانشگاه موضوع «کسب‌وکارهای دریایی و توسعه فناوری‌های دریا» برای این استان مصوب شد.

مزارعی با اشاره به مزیت‌های فراوان استان بوشهر در حوزه دریا گفت: طرح‌نامه و پروپوزال این این مأموریت دو ماه پیش به دفتر برنامه‌های علمی وصول شده و منتظر پاسخ سازمان مرکزی هستیم. استان بوشهر ظرفیت‌های بسیاری دارد که یکی از آنها منابع نفت و گاز استان است ولی این منابع در سال‌های آینده رو به افول می‌رود و تبعات زیست محیطی آنها بیشتر می‌شود، باید به فکر توسعه کسب‌وکارهای پایدار استان باشیم.

وی خاطرنشان کرد: ظرفیت هیئت علمی در حوزه دریا و کسب‌وکارهای دریایی در همه واحدهای دانشگاهی استان موجود است و حتی در بعضی از رشته‌ها مانند شیلات این ظرفیت بلا استفاده مانده است. با هدایت دانشگاه آزاد استان به سمت کسب‌وکارهای دریایی این ظرفیت‌های جا مانده مورد استفاده و بهره‌برداری می‌شوند. 70 هکتار از بهترین اراضی دریایی و ساحلی و آزمایشگاه‌های شیلات در اختیار دانشگاه است که با مسئله‌محوری دانشگاه این نقاط تقویت خواهند شد.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی بوشهر اذعان کرد: چاره‌ای جز استفاده از ظرفیت‌های منطقه‌ای، مسئله‌محوری و حرکت در راستای فناوری نداریم.

انتهای پیام/

358 / 167

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار