برگزاری آیین رونمایی مراکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد در ۵ استان کشور

سه‌شنبه 24 تیر 1399 - 21:01
کد مطلب: 1074709
رونمایی از مراکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد

آیین رونمایی از مراکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد در استانهای "آذربایجان شرقی، البرز، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و یزد" ظهر امروز با حضور دکتر قبادی دانا معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشور بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

به گزارش گروه اجتماعی ایسکانیوز، دکتر وحید قبادی دانا در این مراسم گفت: حدود ۱۸ ماه گذشته بود که از همه مدیران کل دفتر اعتیاد سازمان بهزیستی کشور از ابتدای تاسیس تاکنون برای تشکیل کار گروه اعتیاد و بازتوانی افراد دارای اعتیاد دعوت شد.

وی افزود: قرار براین بود تا با استفاده از این کار گروه، آسیب شناسی های لازم از روشهای مختلفی که برای درمان و بازتوانی اعتیاد در طول ۳۰ سال گذشته انجام می شد صورت بگیرد تا نقاط منفی، مشکلات و نقاط قوت روشهای موجود شناسایی شود.

وی تصریح کرد: بر این اساس، مطالعات تطبیقی با توجه به فعالیت کشورهای دیگر به ویژه کشور پرتقال که یکی از کشورهای که از شیوع بالای اعتیاد برخوردار است و اقدامات انجام شده در آن کشور انجام شد. همچنین مطالعاتی که در خصوص روشهای به کار گرفته شده در کشور ایتالیا و میزان بهبود یافته و رها یابی افراد از اعتیاد در این کشور که قابل توجه بود و تفاوت معنی داری داشت صورت گرفت.

به گفته رئیس سازمان بهزیستی کشور، علاوه بر این مطالعات، بررسی و مطالعات علمی ویژه ای در خصوص مراکز اقامتی و سرپایی ۲۸روزه و سه ماهه که بصورت اقامتی هستند مورد ارزیابی قرار گرفت و در مجموع این مدل بعنوان مدل نوین و پیشرو ارایه شد.

قبادی دانا با بیان اینکه، تاکید این طرح بر بازتوانی و استمرار درمان است بیان داشت: براساس این طرح، طول دوره درمان یکساله و بصورت ۴ ماه اقامت شبانه روزی و ۸ ماه بصورت سر پایی خواهد بود.

وی تاکید کرد: این افراد رها نخواهند شد و در یک باشگاهی ساماندهی می شوند. همچنین برای حفظ ارتباط روحی و روانی این افراد با خانواده از ابتدا خانواده درکنار تیم درمانی که برای این افراد تصمیم گیری خواهد کرد حضور خواهند داشت.

قبادی دانا در ادامه گفت: در این مراکز برای هر فرد یک نسخه و یک نقشه درمانی خاص پیشنهاد خواهد شد.

وی گفت: به این مراکز تاکید شده است تا از هیچ داروی بعنوان جایگزین ماده مخدر استفاده شده، استفاده نشود در واقع درمان بصورت پرهیز مدار خواهد بود.

حرفه آموزی و ایجاد شغل برای بازگشت فرد به جامعه را از جمله محور کار این مراکز است

قبادی دانا، حرفه آموزی و ایجاد شغل، کسب و کار و حمایت از زندگی این افراد برای بازگشت به جامعه را از جمله محور کار این مراکز دانست.

وی تاکید کرد: اگر فرد دارای اعتیاد خانواده نداشته باشد این مجموعه اجتماعی خانواده آنها خواهد بود اگر محل اقامت نداشته باشند برای آنها محل اقامت چه در طول درمان و چه بعد از آن در نظر گرفته خواهد شد.

وی ادامه داد: اگر فرد دارای اعتیاد شغل داشته باشند به او کمک خواهد شد تا به شغل خود برگردد و اگر چنانچه تاکنون حرفه ای نیاموخته باشد در آن مرکز حرفه آموزی در شغل های مختلف مثل جوش کاری و غیره برای او انجام خواهد شد.

قبادی دانا تصریح کرد: به طور کلی سهی خواهد شد تا در طول مدت اقامت فرد در مرکز، یک نظم پذیری و جامعه پذیری برای این آن براساس زمان بندی و در طول روزانجام شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشوراستفاده و بهره گیری از گروههای همتا یعنی افرادی که قبلا اعتیاد داشتند و بهبود یافته اند را برای استفاده از تجربیات آنها برای عدم بازگشت فرد به سمت اعتیاد در این مراکز را بعنوان کمک کننده و یکی از نقاط قوت این مراکزبرای افراد دارای اعتیاد دانست.

وی افزود: برخی از این افراد همراه با سو مصرف مواد دارای اختلالات روحی و روانی هستند که در این مراکز مورد توجه قرار خواهد گرفت تا فرد به طور جامع مورد درمان قرار گیرد. همچنین افرادی هستند که به دلیل اعتیاد از خانواده طرد شدند که از خانواده و همسر فراخوان می شود تا ارتباط خانوادگی با استفاده از برنامه مشاوره برقرار شود.

پرداخت مبلغ ۹ میلیون تومان یارانه برای هر فرد به مراکز

وی به هزینه بالای درمان اشاره کرد و گفت: براین اساس سازمان بهزیستی سالانه برای هر فرد مبلغ ۹ میلیون تومان بعنوان یارانه به مراکزجامع درمان و بازتوانی اعتیاد دولتی، موسسات و خیریه ها تا سقف ۲۰۰ نفر پرداخت خواهد کرد. همچنین مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان از سوی این سازمان برای کمک به تاسیس وراه اندازی این مراکز پرداخت خواهد شد.

رئیس سازمان بهزیستی کشور اظهار امیدواری کرد که تا پایان سال همه استانها یکی از این مراکز را بعنوان نمونه و الگو داشته باشند.

وی یادآور شد: به طور قطع نحوه صحیح اداره این مراکز و اجرای صحیح الگو بسیار حائز اهمیت است. چراکه اگر الگویی علمی باشد ولی بطور صحیح اجرا نشود با مشکل روبرو خواهد شد.

وی خطاب به همه استانها خاطرنشان کرد: نقش شرکا اجتماعی و استفاده از تجربیات آنها برای تاسیس این مجموعه ها که فراخوان داده می شوند بسیار مهم است.

نشاط و ورزش، شغل و اشتغال می تواند بعنوان عامل بازدارنده از اعتیاد تلقی شود

قبادی دانا، ضمن تشکر از همه دستگاههای فعال در این زمینه، روشهای پیشگیرانه را مقدم بر درمان دانست و گفت : لازم است به جوانان در مدارس، دانشگاهها ومحل کار، آموزش های لازم داده شود تا جوانان از اعتیاد مصون شوند. البته نشاط و ورزش، شغل و اشتغال می تواند بعنوان عامل بازدارنده تلقی شود.

رئیس سازمان بهزیستی کشور، آموزش مهارت زندگی و نحوه برخورد جوانان با شرایط سخت و مدیریت استرس را از دیگر مواردی ذکر کرد که می تواند بعنوان عامل بازدارنده باشد.

وی گفت: این روش یک روش تلفیقی و ترکیبی از روشهای موفق در زمینه کنترل و باز توانی اعتیاد است. البته نسبی و مطلق نیست ولی می تواند درصد بهبودی را ارتقا و درصد عود را کاهش دهد.

مراکز الگوی درمانی ترکیبی دارند

دکتر فاطمه رضوان مدنی رئیس مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور در این مراسم گفت: این مراکز الگوی درمانی ترکیبی دارند و باتوجه به کسب تجربه از رویکردهای مختلف، درمان معتادان در مراکز درمانی انجام می‌شود که در آنها ارائه خدمات سم زدایی، مراقبت از بیمار و مداخلات روانی؛ تمام این خدمات متناسب با شرایط فردی و خانوادگی خود فرد به او ارائه می‌شود.

در این نشست دکترمجید رضا زاده رئیس مرکزفناوری، اطلاعات، ارتباطات و تحول اداری، دکتر فاطمه رضوان مدنی سرپرست مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد، دکتر سعید عمرانی معاون دادستان کل کشور، سرهنگ مجیدکریمی رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر کشور، و جمعی از مدیران سازمان بهزیستی حضور داشتند.

انتهای پیام/

20 / 20

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار