جزئیات بازنشستگی اعضای هیئت علمی متقاضی ارتقا مرتبه ابلاغ شد

رئیس مرکز هیئت امنا و هیئت ممیزه وزارت علوم نحوه و جزئیات بازنشستگی اعضای هیئت علمی متقاضی ارتقای مرتبه را به دانشگاه ها ابلاغ کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی(ایسکانیوز)،عبدالرضا باقری رئیس مرکز هیئت امنا و هیات ممیزه وزارت علوم بخشنامه اجرای اصلاح مواد ۹۶، ۹۷ و ۹۸ آیین نامه استخدامی اعضای هیئت علمی برای ضوابط بازنشستگی اعضای هیئت علمی را به دانشگاه ها ابلاغ کرد.

در این بخشنامه آمده است: پیرو سؤالات مکرر بعضی از رؤسای دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی در خصوص اجرای اصلاح مواد «۹۶» و «۹۷» و «۹۸» آیین نامه استخدامی اعضای هیئت علمی دانشگاه برای ضوابط بازنشستگی اعضای هیئت علمی و تصویب آن در هیئت‌های امنای ذیربطه حسب سیاست های وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و تاکید مقام عالی وزارت، در اجرای مفاد ماده «۱۲۱» آیین نامه استخدامی اعضای هیئت علمی، موارد زیر یادآوری می شود:

رعایت شرط سنی و سابقه خدمت مندرج در بندهای ذیل ماده «۹۶» آیین نامه برای کلیه اعضای هیئت علمی واجد شرایط به استثنای اعضای هیئت علمی مشمول تبصره های «۱» و «۳» آن شامل: اعضای هیئت علمی نمونه کشوری یا دارای نشان های دانش و پژوهش مصوب هیئتدولت و اعضای هیات علمی که موفق کسب درجه استاد ممتازی شده یا می شوند، الزامی است و درخواست آنان در زمان مقرر مندرج در ماده فوق الاشاره نخواهد شد.

لذا بر این اساس، اعضای هیئتعلمی متقاضی ارتقا مرتبه می بایست با برنامه ریزی مناسب، درخواست ارتقای مرتبه، تکمیل کاربرگ های ذیربط و الصاق پیوست های مورد نظر را زمانی به دبیرخانه کمیته منتخب ارائه دهند که فرصت کافی برای انجام بررسی های لازم و طرح آن در هیئت ممیزه ذیربط باشد.

آن دسته از اعضای هیئت علمی که در دو سال آخر خدمت منتهی به بازنشستگی، نسبت به ارائه درخواست ارتقا مرتبه به همراه مدارک مورد نیاز اقدام و پس از تایید مدیر گروه آموزشی پژوهشی ذیربط به دبیرخانه کمیته منتخب تحویل و پس از ثبت آن رسیده دریافت کرده اند، نیز از لحاظ بازنشستگی تابع ضوابط مقرر در ماده «۹۶ » آیین نامه استخدامی هستند.

بدیهی است در صورتی که پس از بازنشستگی و با تایید مراجع ذیصلاح شرایط لازم برای ارتقا به مرتبه بالاتر را کسب کنند، اصلاح حکم بازنشستگی آنان بر اساس مرتبه علمی جدید از نظر عنوان و حقوق و مزایا امکان پذیر خواهد بود.

دانشگاه‌ها باید توجه کنند که ضمن اطلاع رسانی واضح و روشن به اعضای هیات علمی شاغل در آن موسسه، نسبت به فرآیند بازنشستگی اعضای هیئت علمی از جمله اعضای هیئت علمی متقاضی ارتقا مرتبه، با رعایت ضوابط و مقررات مندرج در فصل بازنشستگی آیین نامه استخدامی اعضای هیئت علمی اقدام کنند.

همچنین ترتیبی اتخاذ شود تا درخواست تعویق بازنشستگی اعضای هیئت علمی مشمول تبصره های «۱» و «۳» ماده صدرالاشاره، با در نظر گرفتن زمان کافی، در جلسه هیئت امنای قبل از تاریخ احراز شرایط بازنشستگی آنان، مطرح و مورد تصمیم گیری قرار گیرد.

فراهم شدن حضور استادان برجسته بازنشسته در دانشگاه

همچنین لازم است پیرو بخشنامه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ترتیبی اتخاذ شود تا با رعایت همه جوانب فرهنگی و اعمال تشریفات مرسوم و متعارف، از خدمات ارزنده اعضای هیئت علمی بازنشسته تقدیر شایسته به عمل آید و در حد مقدورات امکانات و فضای کافی و مناسب برای حضور استادان شاخص و برجسته بازنشسته در عرصه خدمات علمی در موسسه فراهم شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 1075804

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 8 =