دبیر فرهنگی اتحادیه تشکل‌های اسلامی سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی:

تبلیغ استایلیست‌های محجبه با هدف ترویج عفاف نیست

شنبه 11 مرداد 1399 - 08:48
کد مطلب: 1076060
افشار نیا

مرضیه افشارنیا با اشاره به اینکه چنبره امپراطوری رسانه‌ای غرب بر این قرار گرفته که خانه و خانواده ایرانی را به اضمحلال بکشانند، گفت: هدف اصلی استایلیست‌ها تبلیغ خود در انظار عمومی  است و نه تبلیغ اصل حجاب.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، وضعیت حجاب و عفاف در جامعه و دانشگاه از جمله موضوعات چالش‌برانگیزی است که در سال‌های اخیر مورد بحث کارشناسان فرهنگی بوده است.

البته آنچه اهمیت دارد این است که باید پذیرفت در این سال‌ها کار فرهنگی درباره این موضوع عملا صورت نگرفته؛ فقط حرف و سخن بوده که برنامه‌ها و استناد در حد حرف مسئولان را دربرمی‌گرفته است.

در این زمینه با مرضیه افشار نیا دبیر فرهنگی اتحادیه تشکل‌های اسلامی سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی به گفت‌وگو پرداخته‌ایم که به شرح زیر است:

فلسفه وجود حجاب و فواید حفظ حجاب و عفاف در کشور چیست؟

شهید آیت الله مطهری چهار فلسفه برای حجاب از جمله آرامش روانی، حفظ ارزش و بالا بردن احترام زن، استحکام پیوند خانوادگی و استواری اجتماع تعریف می‌کند. با نگاهی دقیق به فعالیت‌های رسانه‌ای غربی و غرب زده‌ها در می‌یابیم که برنامه‌های دقیقی جهت تخریب 4 فلسفه فوق در حال اجرا است.

متاسفانه برنامه سازی‌های خوبی در حوزه حجاب و عفاف توسط صدا و سیما و رسانه ها انجام نگرفته است

اشاره کردید تهاجمات فرهنگی از سوی رسانه‌های غربی برای نابودی حجاب و عفاف در حال رخ دادن است، اقدامات رسانه‌ها و متولیان فرهنگی کشور برای مقابله با این تخریب‌های فرهنگی و مذهبی مناسب است؟

باید پرسید جایگاه برنامه‌های تبلیغ حجاب و مقابله با ضد حجاب رسانه‌های غربی در سازمان صدا و سیما کشور دقیقا کجاست؟ چند عنوان برنامه در رسانه ملی با موضوع ترویج فرهنگ حجاب ساخته شده است؟

متاسفانه برنامه سازی‌های خوبی در حوزه حجاب و عفاف انجام نگرفته و اگر برنامه‌ای ساخته شده، تاثیر گذاری مناسبی بر جوانان نداشته و لزوما مخاطب کمتری آنهم از قشر همراه مذهبی جذب کرده است. حتی الگوسازی در زمینه حجاب با وضعیت فراتر از وضع وخیم در رسانه ملی تلویزیون و سینما قابل مشاهده است.

هنرمندان یا به اصطلاح سلبریتی‌ها بخشی از فرهنگ جامعه را تشکیل می‌دهند و تقریبا می‌توان گفت الگوی بسیار تاثیر گذار بر جوانان کشور هستند. آیا شایسته است هنرمند کشوری که مزین به نام اسلامی بوده با صراحت تمام در مقابل دوربین حاضر شود و از مجوز ارشاد از بیرون ریختن موهایش سخن بگوید؟! چند هنرمند با حجاب را می‌توان معرفی کرد که علاوه بر حجاب مقابل دوربین، از حجاب در فضای حقیقی زندگی خود و فضای مجازی برخوردار باشد؟

الگوسازی رسانه و سینما برای دختران جوان سرزمین ما به هیچ عنوان الگو سازی مناسبی در برنامه‌ها، گفت و گوها و حتی تبلیغات نیست.

طرح گشت ارشاد ناموفق بوده است

رسانه‌های داخلی در حوزه تبیین و برنامه سازی حجاب و عفاف دارای ضعف هستند؟

متاسفانه پاسخ این سوال بله است. مدگرایی و پوششی بدون چادر مدام در حال تبلیغ از قاب تلویزیون است و انفعال دستگاه‌های مرتبط با حجاب در این بین بسیار جای تعجب و تامل دارد.

آیا فعالان حوزه حجاب و عفاف به اندازه تنها یک شخص همانند مسیح علینژاد برای گشترس و تبلیغ حجاب هزینه کرده‌اند؟ این فرد به تنهایی و به واسطه شبکه‌های اجتماعی بارها برای حفظ حجاب شبهه ایجاد کرده است در حالی که کل سازمان صدا و سیما نتوانسته در این حوزه عملکرد قابل قبولی داسته باشد.

مسئولان اگر اصلاح را از ساختار بالاتر شروع می‌کردند طرح گشت حجاب که به امید اصلاح حجاب اجتماعی پی ریزی شد، با مشکلات عدیده و جدی رو به رو نمی‌شد و بدتر باعث دلزدگی و گریزانی نسل جوان از مقوله حجاب نبود.

هدف اصلی برنامه‌های مقابله با حجاب و عفاف رسانه‌های غربی و هالیوودی چیست؟

چنبره امپراطوری رسانه‌ای غرب بر این قرار گرفته است که خانه و خانواده ایرانی را به اضمحلال بکشانند لذا برای این کار برنامه‌های بسیار دقیق و مدونی دارند.

اگر زنان عفت و حیا و حجاب خود را حفظ کنند، در مقابل دیدگان مردان از احترام ویژه‌ای برخوردار خواهند بود و جذابیت دیگری برای آن‌ها خواهند داشت

ساخت فیلم‌های ماهواره‌ای در مورد تخریب حجاب، استفاده از برنامه‌سازان سکولار و بی‌قید در برنامه‌های خود، بخشی از این نقشه شیطانی دستگاه‌های دروغ‌ پراکنی غرب است. اهمیت مسئله حجاب نه تنها در دین مبین اسلام بلکه در تمامی ادیان الهی مورد توجه ویژه‌ای قرار گرفته است. در این بین فعالان دنیای غرب نیز از اهمیت این موضوع غافل نشده اند. به عنوان مثال:
ویل دورانت می‌گوید: «آن‌چه بجوییم و نیابیم عزیز و گران‌بها می‌شود.»

اهداف اسلام از تاکید بر پوشش و حفظ حجاب و عفاف بانوان چیست؟

اگر زنان عفت و حیا و حجاب خود را حفظ کنند، در مقابل دیدگان مردان از احترام ویژه‌ای برخوردار خواهند بود و جذابیت دیگری برای آن‌ها خواهند داشت، برعکس، اگر زنان وجود خود را آسان در اختیار مردان قرار دهند، هیبت و شخصیت آن‌ها از چشم آن‌ها فرو کاسته خواهد شد.

تاکیدی که دین منور اسلام در طی 1400 سال متمادی بر حفظ پوشش و حجاب بانوان دارد، با هدف جلوگیری از کاسته شدن ارزش و بهای زن در دنیا است. همچنین اسلام، استحکام بنیان خانوده را از اهداف متعالی حجاب برمی‌شمارد.

برای تخریب این هدف والای اسلام، دنیای غرب با بکار گیری تمام توان خود در سطح جهانی و رسانه‌های فارسی زبان خود قصد محو پوشش و نفرت زایی در بین جوانان نسبت پوشیدگی اسلامی را دارد. لذا از هیچ تلاشی نیز فروگذار نیستند چون آنها خوب می‌دانند برای تخریب خانواده ایرانی باید زن خانواده را نشانه روند و ابزار دسترسی به خواسته آنها، از بین بردن عفت، حیا و حجاب خانم‌ها است.

ایجاد پدیده مد و استایل اسلامی را موفق ارزیابی می‌کنید؟ یا به نظر شما بیشتر آسیب زا برای حوزه حجاب و عفاف است؟

متأسفانه در کشور ما به‌دلیل عدم اهتمام بایسته متولیان امر در نهادینه‌سازی شبکه‌های مجازی داخلی، بستر فضای مجازی تبدیل به عرصه‌ای برای تاخت‌ وتاز دشمنان کشور جهت استحاله فرهنگی جامعه شده است. تا حدی که ممکن است فرد یا افرادی با راه‌اندازی یک صفحه یا کانال شخصی در شبکه‌های مجازی، تهدیدی جدی برای فرهنگ و دین جامعه محسوب شوند.

تبلیغ استایلیست‌های محجبه نکته متاثر کننده دیگر در این بین فعالیت رسانه است. استایلیست‌هایی که هدف اصلی آنها تبلیغ خود در انظار عمومی و نه تبلیغ اصل حجاب است. برخی از مسئولان رسانه ای عامدانه و یا از روی جهالت و علم ناکافی ابزار مهمی برای تبلیغ این گونه افراد می‌شوند که نظارتی بس جدی از جانب حوزه‌های وابسته به حجاب را می‌طلبد.

وضعیت برقراری حجاب و عفاف در دانشگاه‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در سال‌های اخیر شاهد بد پوششی دانشجویان در دانشگاه‌ها بوده‌ایم. این امر به سبب عدم نظارت کافی و شایسته بر قشر استاد، کارمند و در نهایت دانشجو است. مشکل کشور و دانشگاه، نبود قانون حجاب و پوشیدگی نیست بلکه بسیار قانون در این زمینه تنظیم شده است مشکل از عدم اجرای قوانین است.

برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی با عنوان حجاب و عفاف، وضع قوانین و مقررات برای اصلاح وضعیت پوشش در دانشگاه، اصالت بخشی به فرهنگ عفاف از طریق محصولات متنوع فرهنگی هنری متناسب، پیگیری غیرمستمر اجرای طرح گسترش فرهنگ عفاف و حجاب در جلسات شورای فرهنگی دانشگاه‌ها، مصاحبه با دانشجویانی که حجاب را رعایت نمی‌کنند و تشویق آنها به رعایت حجاب، تشویق افراد با حجاب کامل از طریق اهدا گل و بسته‌های فرهنگی، روش‌های ابتکاری از قبیل ارسال پیامک به کارکنان همراه با پیام اخلاقی درباره حجاب و تذکر لسانی همگی از جمله برنامه‌های پیشنهاد شده در دانشگاه بودند؛ برنامه‌های خوبی که با ضعف شدید عملیاتی و میدانی مواجه‌اند.


متأسفانه در کشور ما به‌دلیل عدم اهتمام بایسته متولیان امر در نهادینه‌سازی شبکه‌های مجازی داخلی و یا عدم ساماندهی مناسب شبکه ملی اینترنت، بستر فضای مجازی تبدیل به عرصه‌ای برای تاخت‌وتاز دشمنان این مرز و بوم جهت استحاله فرهنگی جامعه شده است تا حدی که ممکن است فرد یا افرادی با راه‌اندازی یک صفحه یا کانال شخصی در شبکه‌های مجازی، تهدیدی جدی برای فرهنگ و دین جامعه محسوب شوند.

انتهای پیام/

300 / 320

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار