درباره مجریان تلویزیون؛

حکایت آداب دانی!

شنبه 11 مرداد 1399 - 15:57
کد مطلب: 1076435
عبدالرضا امیراحمدی

فاصله آن فضای تماما رسمی پیشین تلویزیون، با فضای کمی ولنگارانه امروز خیلی نیست. اما قواعد کار از اساس تغییر کرده است. راستش اگر مخیر باشیم به داوری درباره این دو دوره، چه خوب که پاسخ «نه این، نه آن» باشد.

ایسکانیوز - محمد هدایتی/ برای سال ها، مجریان تلویزیونی تجسم تمام عیار «رسمیت» بودند. لباس ها عموما خاکستری، رسمی، محاسنی مختصر، کمی هم عصا قورت داده. اصطلاحاً جا افتاده. ادبیاتی شبیه معلمان مدارس. از خنده و مزاح خبری نبود. پای ورزش و فوتبال که به میان می آمد، همه از وحدت ملی می گفتند و ارزش نمایندگان ایران در آسیا و اینکه اینجا دیگر جای هواداری از قرمز و آبی نیست، همه یک رنگیم. راستش با وجود کسوت شان، کسل کننده بودند. این بود که برنامه هایشان خیلی دل نشین نبود. می دانستیم که داستان باشگاه حکایتی متفاوت از بازی های ملی دارد. ربطی به عِرق ملی و این صحبت ها ندارد. ما، مخاطبان تلویزیونی آرزومند چیزی جذاب تر بودیم، کمی هم شوخی، کمی هم راحتی. چه می دانستیم قضا در کار است و روزی هم اصطلاحاً از آن ور بام می افتیم.

حالا اما داستان فرق کرده. همه چیز در ظاهر رنگی است، خبر از سرزندگی می دهد. مجریانِ کم سال تر، با لباس های مد روز و انواع و اقسام شوخی ها. کرکر خنده. کرکری. انگار که پای صفحات هوارداری در فضای مجازی نشسته ایم. هرچه بخواهند می گویند. شاید از عمد، شاید ناآگاهانه. گاهی خط قرمزها را رد می کنند. چند روزی هم خودشان سوژه فضای مجازی می شوند. عذرخواهی می کنند یا نه. شلوغش می کنند و فضای را متشنج تر. بهرحال این داستان این سال های مجریان تلویزیونی است.

فاصله آن فضای تماما رسمی پیشین، با فضای کمی ولنگارانه امروز خیلی نیست. اما قواعد کار از اساس تغییر کرده است. راستش اگر مخیر باشیم به داوری درباره این دو دوره، چه خوب که پاسخ «نه این، نه آن» باشد. بدیهی است که علایق رنگی مهم اند. قرار نیست در پسِ نوعی تزویر پنهان شوند. اما چیزهایی نباید از دست بروند. خیلی هم ربطی به این ندارد که از رسانه کدام است، تلویزیون است یا چیزی دیگر. آن چیزهای حالا از دست رفته، خود قاعده اند، اصل اند. چیزهایی مثل احترام و آداب دانی. آداب کرکری را بلد بودن.

104 / 351

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار