بر اساس یافته جدید دانشمندان؛

تشخیص زودرس بیماری آلزایمر ممکن شد

یکشنبه 12 مرداد 1399 - 14:25
کد مطلب: 1076500
l/

محققان اعلام کردند آزمایش خون، پروتئینی که به تشخیص بیماری آلزایمر کمک می کند را قبل از بروز علائم تشخیص می‌دهد.

به گزارش گروه علم و فناوری ایسکانیوز، دو دهه یا بیشتر از پیدایش علائم، پلاک‌های پروتئینی چسبنده بنام آمیلوئید در مغز افرادی که بعداً با بیماری آلزایمر تشخیص داده شده اند، شکل می گیرند. تحقیقات جدید نشان می دهد همانطور که پلاک های آمیلوئید در مغز شکل می گیرند؛ سطح یک پروتئین خاص در خون افزایش می یابد.

راندال جی باتمن، استاد ارشد روانشناسی دانشگاه واشنگتن اعلام کرد که یافتن یک گونه پروتئین تاو منحصر به فرد با تغییرات ناشی از پلاک‌های آمیلوئید نزدیک است به شناسایی و پیش بینی افرادی که احتمالاً به آلزایمر مبتلا خواهد شد، کمک می کند.

این مطالعات تحقیقاتی، از جمله یافتن روش های درمانی جدید و همچنین بهبود تشخیص در کلینیک را با یک آزمایش خون ساده، بسیار تسریع خواهد کرد.

بیماری آلزایمر دارای یک مرحله خاموش است که دو دهه یا بیشتر طول می کشد و طی آن پلاک های آمیلوئید به آرامی در مغز جمع می‌شوند؛ بدون اینکه باعث ایجاد مشکلات شناختی آشکاری شوند.سال‌هاست که محققان به دنبال راهی آسان و مقرون به صرفه برای شناسایی افراد در مرحله به اصطلاح پیش بالینی هستند به گونه ای که پس از تهیه داروهای موثر، می توان آنها را درمان کرد.

برش‌نگاری با گسیل پوزیترون (PET) می تواند افراد مبتلا به پلاک های آمیلوئید را شناسایی کند؛ اما آنها بسیار وقت گیر و گران هستند تا به طور گسترده برای غربالگری یا تشخیص استفاده شوند. محققان در حال حاضر مشغول آزمایش خون آمیلوئید هستند که نشان از قول متمایز کردن افراد مبتلا به آمیلوئید در مغز از افراد بدون آن دارد.

نیکلاس بارتلیمی مربی عصب شناسی و همکاران وی فهمیدند که پروتئین متفاوتی از آلزایمر (تاو) نیز ممکن است برای شناسایی افراد با پلاک های آمیلوئید در مغز، مفید باشد.

بارتلی و باتمن پیش از این فهمیده بودند که افراد دارای پلاکهای آمیلوئید تاو مغز و طناب نخاعی آن ها را احاطه کرده است. نمونه برداری از مایع مغزی نخاعی نیاز به شیر نخاعی دارد که برخی از شرکت کنندگان تمایلی به انجام آن ندارند اما پروتئین های موجود در مایع مغزی نخاعی می توانند در خون ریخته شوند که به دست آوردن آن راحت تر است.

اگر این اشکال خاص تاو در خون یک فرد یافت شود، آنها استدلال می‌کنند که فرد عواقب پلاک های آمیلوئید در مغز خود را دارد.

برای ارزیابی این احتمال، محققان نمونه 34 خون و اسکن مغزی از 34 نفر شرکت کننده را در مرکز تحقیقات بیماریها تجزیه و تحلیل کردند.

19نفر از شرکت کنندگان هیچ آمیلوئید در مغز خود نداشتند، پنج نفر دارای آمیلوئید بودند اما علائم شناختی نداشتند و 10 نفر از آنها دارای علائم آمیلوئید و شناختی بودند.

محققان از یک تکنیک معروف به طیف سنجی جرمی برای شناسایی و اندازه گیری اشکال مختلف تاو در نمونه های خون استفاده کردند. آنها دریافتند که سطوح نوعی از تاو معروف به «phosphorylated tau 217» با وجود پلاکهای آمیلوئید در مغز ارتباط دارد. افراد مبتلا به آمیلوئید در مغز خود دو تا سه برابر بیشتر از پروتئین موجود در خون خود را نسبت به افراد بدون آمیلوئید دارند. این سطوح بالا حتی در افرادی که علائم نزول شناختی نداشتند مشهود بود.

محققان برای تأیید یافته های خود، تجزیه و تحلیل را در یک گروه جداگانه از 92 نفر تکرار کردند: 42 نفر بدون آمیلوئید، 20 نفر با آمیلوئید اما بدون علائم شناختی و 30 مورد با آمیلوئید و علائم بودند.

سطح phosphorylated tau 217 در خون با وجود آمیلوئید در مغز با دقت بیش از 90درصد در ارتباط است. هنگامی که محققان فقط به افراد فاقد علائم شناختی توجه کردند میزان این نوع پروتئین در مراحل اولیه بدون علامت بیماری آلزایمر از افراد سالم با دقت 86 درصد متمایز بود.

بارتلیمی اعلام کرد این فقط مطالعه‌ای اکتشافی است، اما فکر می‌کنیم phosphorylated tau 217 یک هدف امیدوار کننده برای آزمایش زودرس تشخیصی باشد.

وی افزود حتی بین افرادی که از نظر شناختی عادی بودند، تفاوت زیادی بین گروه های مثبت آمیلوئید و آمیلوئید منفی وجود دارد. ما در این مطالعه مجبور به استفاده از حجم زیادی از خون هستیم اما در تلاشیم تا میزان آن را کاهش دهیم. هنگامی که ما روش تهیه و تمرکز نمونه را بهبود بخشیم، به آزمایش خون مبتنی بر تاو نزدیکتر می‌شویم که می تواند افراد در معرض خطر ابتلا به زوال عقل آلزایمر را قبل از بروز علائم شناسایی کند. این تحقیقات در ژورنال « Journal of Experimental Medicine » منتشر شده است.

انتهای پیام/

178 / 336

نظرات

1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.

ایسکاTV

اخبار پر بازدید

آخرین اخبار