نیروهای فرهنگی دانشگاه، تعالیم قرآنی را سرلوحه امور قرار دهند

مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه آزاد اسلامی گفت: همه نیروهای فرهنگی دانشگاه‌ باید تصمیم بگیرند که قرآن را سرلوحه کار قرار بدهد و یک حرکت قرآنی گسترده عمیق در بین دانشگاهیان این دانشگاه آغاز کنند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه ایسکانیوز، محمد شریفانی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی در نشست معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر اینکه حضرت محمد(ص) پیغمبر اسلام، موفق ترین شخصیت عالم بشریت است، گفت: یکی از سندهای اثبات این ادعا، کتاب «خورشید اسلام چگونه درخشید؟» نوشته مرحوم محمدباقر علم الهدی است، در این کتاب به شکل روشن و شفاف زندگی پیامبر (ص) به عنوان موفق ترین شخصیت عالم بشریت به تصویر کشیده شده است.

 شریفانی با بیان اینکه پیغمبر (ص) در نبود امکانات و بدترین فرهنگ با دست خالی و هزار مانع موفق‌ترین بود، گفت: این در حالی است که ما امروز با داشتن ابزار و وسایل نمی توانیم به چنان موفقیتی برسیم و این امر بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه پیغمبر اسلام (ص) برای کارهای خود برنامه‌ریزی درست و صحیح داشت، اظهار داشت: هر کسی بتواند یک برنامه درست برای فعالیت‌های خود داشته باشد، نیمی از موفقیت را طی کرده است. معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه باید این مسائل را سرلوحه کار خود قرار داده تا به موفقیت برسند.

مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه در قرآن به چهار برنامه برای پیغمبر اشاره شده، گفت: برنامه اول حضرت محمد (ص)، تلاوت قرآن، برنامه دوم تفسیر و تفهیم قرآن برای مردم، برنامه سوم استفاده از آموزه های قرآن در زندگی مردم و محیط کار و برنامه چهارم نخبه پروری بود، در واقع پیغمبر یک مسیر اصلی را دنبال می‌کرد تا مردم پس از آشنایی با مفاهیم قرآن آموزه‌های قرآن را فهمیده و در زندگی خود پیاده کنند. این موضوع بسیار مهم است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه نیمی از موفقیت در برنامه داشتن و نیمی دیگر به شخصیت افراد مربوط می‌شود، گفت: شخصیت پیامبر اسلام براساس آیه 159 سوره آل عمران دارای 10 ویژگی مهم بود که شامل «رحیم بودن»، «تکیه به خدا»، «شخصیت لین و لطیف»، «جاذبه و روابط عمومی بالا»، «گذشت»، «پالایش و تطهیر»، «مشورت»، «مرد عمل»، «توکل بر خدا» و «صداقت و درستی» است.

دکتر شریفانی خاطرنشان کرد: این 10 ویژگی بسیار حائز اهمیت است و معاونان فرهنگی و دانشجویی باید تلاش کنند تا این 10 ویژگی را در خود رشد دهند.

وی با بیان اینکه مشورت یکی از امور واجب برای کار فرهنگی در دانشگاه است، گفت: صداقت و درستی نیز به عنوان شرط اول موفقیت در کار فرهنگی حائز اهمیت است که باید به آن توجه شود. در این زمینه معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی باید مانند پیامبر اسلام(ص) که برنامه داشتند و روش‌مند عمل می‌کردند، در راستای تحقق اهداف فرهنگی دانشگاه با برنامه و روش‌مند فعالیت کنند.

شریفانی خطاب به معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: لازم است تا با تلاش و برنامه‌ریزی یک حرکت قرآنی گسترده عمیق در واحدهای دانشگاه آزاد شکل گیرد. این امر بسیار مهم است چرا که مباحث قرآنی هم وظیفه ماست و هم باعث برکت فعالیت‌ها خواهد شد. یکی از فعالیت های قرآنی می تواند مأنوس کردن اساتید دانشگاه با قرآن باشد که باید در دستور کار قرار گیرد.

انتهای پیام/

کد خبر: 1077505

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 3 =